Правозахисники розповіли, як домогтися пільгової пенсії, якщо трудова книжка залишилася в ОРДЛО
Прийнято новий порядок про підтвердження стажу спеціального для осіб, які працювали на тимчасово окупованих територіях. Як тепер домогтися пільгової пенсії, якщо трудова книжка залишилася в ОРДЛО.
Про це повідомляє Східний Варіант з посиланням на Дом
Громадяни України, які працювали в окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО), та трудова книжка, яка підтверджує стаж, залишилася на тій території, можуть звернутися до Пенсійного фонду для оформлення пенсії за місцем свого проживання. Ухвалено новий порядок про підтвердження стажу спеціального для осіб, які працювали на тимчасово окупованих територіях.
Про це розповів юрист, директор Правобережного київського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги Сергій Бреус.
Крім того, люди, які мають стаж роботи на підземних роботах, можуть раніше виходити на пенсію на пільгових умовах, згідно з деякими нормами закону "Про пенсійне забезпечення".
"Багато хто знає, що закон про пенсійне забезпечення вже не діє, але все ж окремі норми в питаннях пільгової пенсії діють. Якщо людина досягла 50 років, у неї є 25 років страхового стажу, з них 10 років стажу роботи на підземних роботах у чоловіків, то вони мають право на пільгову пенсію. І вони можуть звернутися за місцем свого фактичного проживання до органів пенсійного фонду із заявою про призначення їм пенсії", — сказав юрист.
До цієї заяви потрібно додати документи, що підтверджують відповідний страховий стаж.
"Але звертаю увагу, що про стаж роботи після 1 січня 2004 року, тобто від моменту, коли було ухвалено новий закон про пенсії, держава має всю інформацію про страховий стаж, навіть спеціальний страховий стаж на підземних роботах. Але до 1 січня 2004 року потрібно надавати документи, що підтверджують спецстаж та заробіток", — додав Бреус.
Такими документами можуть бути:
- трудова книжка;
- договори, контракти;
- виписки з наказів, архівні довідки.
Щодо громадян, які працювали на тимчасово окупованих територіях, то при головних управліннях ПФУ функціонують комісії, які можуть підтвердити цей спеціальний стаж, але тільки на підставі документів.
"Архівних довідок, договорів, контрактів, копій наказів про роботу, про проходження атестації робочого місця і такі інші. Також ця комісія може залучити одного свідка, який може підтвердити, що він працював з пенсіонером на одній роботі, тобто працювали на шахті і підтвердити цей спеціальний стаж. Але не завжди комісія може об'єктивно розглядати справи, тому що комісія діє згідно з українським законодавством, і довідки з окупованих територій, які завірені окупаційною "владою", вони, як правило, не визнають", — пояснює юрист.
Тому, якщо людина отримує рішення про відмову про призначення пенсії на пільгових умовах, то таке рішення можна оскаржити в адміністративному суді в порядку адміністративного судочинства. Термін — протягом шести місяців від моменту отримання письмової відмови про призначення пенсії. У такому випадку потрібно звертатися до суду за місцем розташування пенсійного фонду. Наприклад, якщо пенсійний фонд розташовано у Донецькій області, то це Окружний адміністративний суд Донецької області.
Водночас обов'язково потрібно оплачувати судовий збір. На сьогодні це 908 грн — 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Також в заяві обов'язково потрібно вказувати так звані "Намібійські винятки".
"В яких зазначено, що документи окупаційної "влади", які так чи інакше стосуються соціальних прав, вони мають визнаватися на території України, і суди визнають такі документи", — пояснює правозахисник.
У разі, якщо рішення відповідної комісії буде оскаржено на користь пенсіонера, то пенсію буде призначено не від моменту, коли було рішення суду, а від моменту подачі громадянином заяви про призначення пенсії.
"Тобто пенсіонеру не потрібно хвилюватися, що, якщо цілий рік суд розглядає його справу, то він втратив пенсію за рік. Йому це все буде повернуто", — резюмував Сергій Бреус.