ЄСПЛ зобов'язав виплатити жительці Дружківки компенсацію за тортури з боку поліції
Чотирьом українцям - Валерію Бойку, Наталії Панченко, Михайлу Клюю і Дмитру Гончаренку Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) 17 червня постановив зобов'язати Україну виплатити компенсацію за жорстоке поводження з ними співробітників правоохоронних органів країни. Їх катували електрошоком, душили протигазом і змушували копати собі могилу.
Відповідне рішення опубліковано на сайті Європейського суду, повідомляють Ґраті.
Показова історія жительки Дружківки Наталії Панченко. Жінку катували та погрожували смертю їй і її родичам. 12 грудня 2008 року приблизно о 15:00 п'ять співробітників київського відділення міліції боротьби з наркотиками затримали Наталію Панченко у квартирі її друзів у Дружківці Донецької області. Панченко стверджує, що її замкнули в одній з кімнат і змушували сказати, де лежать 300 000 доларів, які вона нібито забрала у наркоторговця.
Правоохоронці били Панченка по обличчю, приставляли пістолет до голови і погрожували вбити - жінка у відповідь кричала, що нічого не знає про гроші. Через дві години на міліцейській машині її відвезли до Києва. Її утримували в декількох ізоляторах тимчасового утримання без їжі і води два дні.
За словами Панченка, 14 грудня її доставили в порожній кабінет і троє зі співробітників міліції, які брали участь у її затриманні, почали знову питати її про гроші. Панченко говорила, що нічого не знає, вони били її кулаками і ногами, надягали на неї протигаз, приставляли пістолет до її голови, погрожували вбити її та її батьків, посадити її у в'язницю за торгівлю наркотиками або підвісити за клітор.
Через чотири години її супроводили в ще один ізолятор. Наступного дня Панченка допитали без адвоката і продиктували їй свідчення у вживанні наркотиків. Після того, як вона їх підписала, Панченка звільнили під підписку про невиїзд. Того ж дня вона відмовилася від свідчень. 21 серпня 2012 року кримінальну справу проти неї закрили у зв'язку з відсутністю складу злочину.
Жінка після звернулася до прокуратури зі скаргами на дії правоохоронців, але там відмовилися порушувати кримінальну справу. Панченко домагалася цього через суд, але розслідування проводилося, згідно з рішенням ЄСПЛ, поверхово і ні до чого не привели. У Європейському суді зазначили, що правоохоронці не доклали достатньо зусиль для збору доказів - вірили поліцейським без підтвердження, не проводили судмедекспертизи або проводили їх занадто пізно, з великою затримкою допитували важливих свідків.
Представник України в ЄСПЛ Іван Ліщина ніяк не прокоментував скаргу Наталії Панченко. ЄСПЛ вирішив, що Україна несе відповідальність за жорстоке поводження з Панченком.
Наталії Панченко присудили компенсацію в 15 000 євро і 3500 її адвокату.