Вступ до вишів України: що думають абітурієнти з-поміж ВПО, жителів ОРДЛО і працівники освітніх центрів
Громадська організація Донбас SOS провела опитування абітурієнтів українських ВНЗ з числа переселенців і жителів ОРДЛО, а також працівників ВНЗ, які брали участь у вступній кампанії 2021 року.
Опитування відбувалося протягом листопада-грудня 2021 року в межах роботи над проєктом «Покращення доступу до освіти для молоді з числа постраждалих від збройного конфлікту на сході України». Дослідження проводиться за підтримки Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Опитування абітурієнтів 2021 року проводилося серед 100 осіб. 55 – вступники з числа ВПО, 45 – студенти, які вступили за спрощеною процедурою через освітні центри Донбас-Україна. Також Донбас SOS опитав 32 представників освітніх центрів. Результати опитування увійдуть в основу аналізу та пропозиції щодо внесення змін, які мають покращити процес вступу в наступні роки.
Вступники ВПО
Більшість з опитаних ВПО (38 осіб) вступали у ВНЗ в місті, де жили до вступу і де зареєстровані як ВПО. Деякі з опитаних вказували, що обрали для вступу ВНЗ в іншому регіоні. Серед причин такого вибору – позитивний досвід навчання у цих вишах батьків респондентів.
Серед вступників з числа ВПО 28 осіб (51%) від числа опитаних вказали на те, що проблем зі вступом, отриманням інформації, ставленням до студентів не було.
27 вступників з числа ВПО (49%) вказували на проблеми під час вступу.
Найчастіше наголошували на складнощах із підтвердженням місця проживання до переїзду та підтвердженням того, що абітурієнт дійсно відноситься до категорії ВПО. Як повідомляє Донбас SOS, наразі отримання довідки про реєстрацію місця проживання на непідконтрольних територіях ускладнене.
Студенти-ВПО також зазначали, що практично не мають пільг при вступі. В окремих випадках до ВПО не застосовуються загальні правила, зокрема, не враховується проживання в сільській місцевості, навчання в сільській школі для нарахування «сільського коефіцієнту» при вступі. 18 респондентів вказали на те, що інформації щодо пільг для ВПО недостатньо і представники вступних комісій не завжди володіють потрібними відомостями.
Також при опитуванні студентів ВПО була виявлена проблема неможливості підтвердити освітні кваліфікації, отримані на окупованих територіях, та неможливості поновлення навчання в ВНЗ України на основі підтверджених кваліфікацій. З такою та аналогічними проблемами до організації Донбас СОС звертається велика кількість людей. Наразі гостро стоїть питання напрацювання механізмів підтвердження освітніх кваліфікацій, здобутих на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Аналогічна процедура вже розроблена для жителів АР Крим.
Студенти-ВПО висловили наступні пропозиції, які могли би покращити процес вступу і адаптації в українських ВНЗ:
- Збільшення стипендіального забезпечення для студентів-ВПО та розробка можливостей обов’язкового першочергового надання місця в гуртожитках. «Загалом усе добре, але все ж таки не завадила б ще й матеріальна підтримка чи стипендія побільше саме для ВПО. Батьки і так орендують житло, а ще й мені допомагають».
- Інформування цільової аудиторії про пільги для ВПО. Інформація про пільги має надаватися як через широкі інформаційні кампанії, так і через персональне інформування студентів про їхні можливості на рівні школи, УТСЗН або ВНЗ.
- Інформування представників приймальних комісій щодо особливостей студентів з числа внутрішньо переміщених осіб. Зокрема представники ВНЗ мають бути ознайомлені з законодавчими актами щодо ВПО, особливостей отримання довідок ВПО тощо.
- Підтримка студентів-ВПО при оформленні довідок за новим місцем мешкання при вступі до ВНЗ.
- Спрощення процедури підтвердження належності абітурієнта до категорії внутрішньо переміщених осіб у разі відсутності підтвердженого місця реєстрації.
Вступники з непідконтрольних територій
За результатами опитування, про ускладнення та проблемні моменти під час вступної кампанії-2021 повідомили 70% молодих людей з ТОТ. 30 студентів (67%) вказали на недостатність інформації про процедуру вступу, яка надавалася протягом року.
«Ми були налаштовані вступати лише на підконтрольну територію. Ми не розглядали інші варіанти, тому шукали інформацію в різних джерелах. Централізовано вона не зібрана ніде. Щоб від і до все роз’яснено було. Мені здається, що ті хто розглядав інші варіанти вступу (за кордон, в Донецьку, або в Росію), не розібралися б. І обрали б інші місця для вступу».
Також респонденти вказали на протиріччя. Так, в інформаційних роликах говорилося, що процедура легка і потрібен мінімальний пакет документів, а насправді у ВНЗ вимагали більшу кількість документів.
35 осіб з числа опитаних (71%) визначили як проблему неможливість онлайн-подання документів на вступ. Наразі така процедура для студентів з окупованих територій відсутня. Респонденти вказували, що при карантинних обмеженнях та фактично закритих з боку окупаційних адміністрацій КПВВ розробка процедури подання документів в електронному вигляді суттєво спростила би процес вступу.
Учасники опитування також наголошували на слабкій підготовці з української мови та історії України. Наразі у школах тимчасово окупованих територій всі предмети викладаються російською мовою, а історія України не викладається взагалі. Вступники відчували побоювання щодо власних можливостей вступу, подальшого навчання, складання іспитів українською мовою. Це стримувало їх при прийнятті рішення щодо вступу до українських ВНЗ.
16 респондентів вказали на проблеми з довідкою ВПО, що була отримана до року вступу. З такою проблемою на Гарячу лінію Донбас СОС зверталися вступники протягом вступної кампанії 2021 року. У наказі МОН є пункт щодо можливості скористатися спрощеною процедурою абітурієнтам, які отримали довідку ВПО після 1 січня у рік вступу, тобто 2021 року. Це положення викликало ускладнення, адже багато абітурієнтів отримали довідку ВПО до цього періоду для отримання адміністративних послуг, паспорта громадянина України. Проте після цього діти одразу поверталися на непідконтрольні уряду території, де і закінчували школи. Незважаючи на це, факт отримання довідки, як їх інформували в освітніх центрах, позбавляв абітурієнтів права на спрощений вступ.
«Це був жах. Ми приїхали, а нам кажуть – ви не можете до нас вступити. У вас довідка ВПО 2019 роком оформлена. Ми намагалися показати атестат з окупованої, розповісти, що отримували довідку для паспорта. Нам казали "ні". Якось було і прикро, і принизливо. Якби не Донбас СОС, повернулися би назад».
Усі, хто зіткнувся з цією проблемою, вказували на недостатню кількість конкретної інформації щодо подання документів і неспівпадіння слоганів рекламних роликів при промоції вступної кампанії з реальним положенням справ.
Серед інших проблем: брак місць у гуртожитках під час складання іспитів, обмеження при обранні кількості ВНЗ для вступу (за програмою спрощеного вступу можна вступати лише в один ВНЗ на п’ять спеціальностей. Можливість подавати документи в різні ВНЗ наразі відсутня); складнощі при складанні іспитів в опорних школах (занадто важкі завдання).
Новацією вступу в 2021 року була можливість проходження двомісячних підготовчо-реінтеграційних курсів, які окрім можливостей підготовки з профільних дисциплін, пропонували культурну та реінтеграційну програму для слухачів. У минулому році в курсах взяла участь 199 людей. Із числа опитаних лише один студент навчався на цих курсах і залишив дуже схвальні відгуки. Інформаційна кампанія щодо курсів розпочалася в травні 2021 року і була дуже обмежена в часі. Більшість респондентів зазначили, що дізналися про існування курсів, коли вже склали іспити та вступили до ВНЗ, і що з радістю би взяли участь у такій програмі.
Попри всі ускладнення, більшість із тих, хто приїхав вступати за спрощеною процедурою, стали студентами омріяних ВНЗ. Основні рекомендації, які давали абітурієнти 2021 року для покращення процедури вступу:
- Надавати більше інформації про можливість вступити за спрощеною процедурою та про навчання на підготовчих реінтеграційних курсах, яка б потрапляла на окуповані території, використовуючи для цього різні канали комунікації.
- Організовувати програми підготовки до вступу з української мови та історії Україні, не у вигляді відеоуроків, а з реальною можливістю спілкування з викладачами.
- Допомога з оформленням документів (паспортів) тим студентам, які їх не мали до моменту вступу. Спрощення процедури отримання паспортів для таких категорій.
- Можливість отримання консультацій в центрах Донбас-Україна не тільки під час вступної кампанії, але й протягом всього року.
- Вирішення питання з довідками ВПО, які були отримані до року вступу.
Представники освітніх центрів
Донбас SOS опитав 32 представників та представниць освітніх центрів у різних частинах країни. Представники 17 освітніх центрів наголосили на високому рівні підготовки абітурієнтів з тимчасово окупованих територій до іспиту з профільних предметів у ВНЗ.
«Я була приємно здивована складанням іспиту з математики (для нас це профільна дисципліна) в цих дітей. Всі склали на високий бал. Видно, що готувалися». «Якби вони складали ЗНО, думаю що було б не меньше 190 балів – гарна підготовка».
Але іспити з української мови, і особливо історії України виявилися проблемою для великого числа абітурієнтів. Шляхом вирішення проблеми представники освітніх центрів називали більш широке запровадження онлайн-уроків для жителів ТОТ із цих предметів, широке інформування про можливості підготовки до цих іспитів при спрощеному вступі.
14 представників ВНЗ наголосили на проблемі наявності у студентів довідки переселенця, отриманої до року вступу. Представники освітніх центрів демонстрували високий ступінь готовності допомогти абітурієнтам з вирішенням таких проблем. Висловлювалися пропозиції внормувати це положення в нормативних документах, знайти вирішення проблеми переїзду на підконтрольну територію та доведення факту проживання на непідконтрольній через надання документів, що це підтверджують.
Представники освітніх центрів вказували, що проблемою для вступників було дістатися до університетів через закриті з боку окупованих територій КПВВ та складність проїзду через територію РФ. Для спрощення процедури вступу в цих умовах 8 респондентів пропонували запровадити дистанційне подання документів і присутність тільки на іспитах і зарахуванні до ВНЗ.
Окремо учасники опитування виділили питання інформування абітурієнтів та їхніх батьків про процедуру спрощеного вступу. Це питання актуально як для абітурієнтів з окупованих територій, так і для абітурієнтів із так званої “сірої зони”, які також мають право на спрощений вступ. Щодо каналів інформування молоді на окупованих територіях, були висловлені побажання про донесення роз’яснень різними каналами і протягом усього року.
Окрема увага при опитуванні приділялася адаптації студентів з окупованих територій до освітнього простору України та життя на підконтрольній території. Представники ВНЗ зазначали, що першокурсники, якщо і не висловлюють це відкрито, демонструють прояви та поведінку, які свідчать про складнощі в адаптації.
«Вони виросли там із комендантською годиною, зі звичкою не виходити на вулицю після 10 вечора. Так і мешкають тут. Сидять у гуртожитку надвечір, коли всі гуляють». «Вони сумують за будинком, батьками. І грошово – батьки звідти допомогти фінансово не можуть».
Шляхи спрощення адаптації вивчаються та аналізуються більшістю ВНЗ. Деякі ВНЗ розробляють програми адаптації, працюють над їх наповненням та впровадженням.
Більшість рекомендацій представників освітніх центрів Донбас-Україна для покращення процедури вступу співпадає з рекомендаціями, які давали самі абітурієнти 2021 року. Серед них:
- Інформаційна підтримка та надання інформації про можливості вступу за спрощеною процедурою.
- Запровадження програм підготовки до вступу з української мови та історії Україні, не у вигляді відеоуроків, а з реальною можливістю спілкування з викладачами.
- Допомога з оформленням документів (паспортів) тим студентам, які їх не мали до моменту вступу. Спрощення процедури отримання паспортів для таких категорій.
- Можливість отримання консультацій в центрах Донбас-Україна не тільки під час вступної кампанії, але і протягом всього року.
- Окремою рекомендацією, яка висловлена представниками ОЦ, є вивчення успішного досвіду колег, які проводять адаптаційні активності для студентів з ТОТ, постійний обмін досвідом в цій галузі, створення адаптаційних програм в ВНЗ.
Деяка частина вирішення цих проблем лежить у площині законодавчих змін, деякі проблеми потребують роботи на рівні ВНЗ. З усіма ними Донбас SOS планує працювати надалі.
***
Ця стаття була представлена ГО «Донбас СОС» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.
Зміст статті є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.