"Ми працюємо заради людей": як Луганська філармонія майже два роки працює у Львові

Луганська обласна філармонія вже двічі евакуйовувалася через війну. У 2015 році вона відновила свою роботу в Сєвєродонецьку, але після повномасштабного вторгнення довелося ще раз виїжджати. На цей раз до Львова. Східний Варіант зустрівся з директором філармонії Ігорем Шаповаловим, щоб дізнатися, як музиканти майже два роки працюють вдалині від рідного краю

Ігор Шаповалов народився та провів більшу частину життя у Луганську. У цьому місті пішов до музичного училища. Спочатку пробував грати на трубі, але із часом перейшов на тромбон. Після училища його чекали ще довгі роки навчання. Загалом пану Ігорю знадобилося 17 років, щоб опанувати тромбон та вийти на сцену.

Ігор Шаповалов. Фото: Східний Варіант

У 1999 році пан Ігор почав грати в симфонічному оркестрі Луганської філармонії, через два роки став асистентом диригента. Після початку російсько-української війни у 2014 році Ігор разом із родиною виїхав до Одеси, але невдовзі повернувся до Сєвєродонецька відроджувати роботу філармонії та оркестру. Докладніше про все вже в матеріалі

«Я сів та думав: печатки немає, статуту немає, людей немає. Боже, куди я втягнувся?!»

Історія Луганської обласної філармонії починається з 1943 року. До початку російської агресії вона базувалася в Луганську та гідно представляла область в Україні та світі. Симфонічний оркестр постійно гастролював Україною та закордоном, зокрема бував в Іспанії, Австрії, Швейцарії, Бельгії, Франції, Німеччині, Данії, Японії, Китаї та Норвегії. З 2002 року диригентом та композитором оркестру був Курт Шмід. Зараз, попри свій поважний вік, він залишається почесним диригентом оркестру.

Будівля філармонії у Луганську. Фото: Вікіпедія

2014 рік став переломним для Луганської обласної філармонії. У місті та на його околицях почалися бойові дії, а сам Луганськ був окупований терористичними силами «лнр». Частина музикантів роз’їхалися. Фактично оркестр та філармонія тимчасово припинили свою роботу.

Ігор Шаповалов пригадує, коли українські військові знаходилися за пів кілометра від його будинку, була надія, що все закінчиться швидко й Луганськ звільнять від проросійських загарбників. Але цього не сталося. Пан Ігор та його дружина виїхали 12 серпня 2014 року. Спочатку до Лисичанська, потім до Харкова, і нарешті — до Одеси. Щоби прогодувати родину, вдень Ігор таксував, а ввечері — грав на тромбоні в Театрі музичної комедії.

Фото: Східний Варіант

Навесні 2015 року Ігорю зателефонували з Луганської обласної адміністрації та запропонували очолити філармонію на підконтрольній Україні території. Він погодився. З 1 квітня того року Луганська обласна філармонія офіційно почала відроджуватися в Сєвєродонецьку.

«Мені там дали підвал напіврозбитий у музичному училищі. То вже потім там ремонт зробили. Я там сів зі своїм ноутбуком і думаю: “Печатки немає, статуту немає, людей немає. Боже, куди я втягнувся?!”», — усміхається Ігор Шаповалов.

Завдяки кропіткій роботі пана Ігоря, за короткий термін було відроджено симфонічний оркестр, музичний лекторій, співпраця з видатними митцями й диригентами. Музиканти філармонії відновили гастролі та активно давали концерти. Поступово більшало людей, виступів та партнерств. За вісім років філармонія змогла стати на рейки. На початок 2022 року в ній діяло три колективи: фольклорний, естрадний і симфонічний. Але війна вдруге порушила творчість та спокій музикантів.

З Луганщини на Львівщину

Ввечері 23 лютого у філармонії була репетиція. Тоді місцевий театр замовив запис музичного твору для вистави. А вранці наступного дня пану Ігорю зателефонували зі Львова та Одеси з новинами, що росія почала повномасштабне вторгнення.

Як згадує директор філармонії, ще до цього директор Львівського органного залу пропонував їм допомогу з переїздом до Львова. Музикантів на перший час могли розмістити в гуртожитках, а сам оркестр міг знайти прихисток в органному залі. Так вони й зробили. Невдовзі після повномасштабного вторгнення Луганська обласна філармонія переїхала до Львова. На цей раз із документами та статутом. Але не вдалося вивезти всі музичні інструменти та апаратуру.

«У Сєвєродонецьку в нас було дві бази. Оркестр базувався в музичному училищі, там були репетиції та були інструменти. А колективи й офіс були в іншому місці. І коли ми відправляли машину за інструментами десь у квітні-травні, вийшло так, що в училище пустили, а в іншу будівлю ні, бо там було заміновано. З училища забрали все, що можна було. Потім ми дізналися, що в друге приміщення було два прильоти й там усе розбомблено», — розповідає Ігор Шаповалов.

Фото: Східний Варіант

Один знайомий пана Ігоря, який був у окупованому Сєвєродонецьку, розказав йому, що на розвалинах будівлі після обстрілу залишків музичних інструментів не було. Тож, швидше за все, вони ще до прильотів були викрадені.

Фото: Східний Варіант

У Львові Луганська обласна філармонія розпочала репетиції в органному залі, який їх тоді прихистив. Відновити концертну діяльність вдалося дуже швидко — уже у квітні 2022 року музиканти виступали на львівській сцені. Людей у залі тоді було мало, тож готували камерні програми виступів.

«Усі зали постійно заповнені»

Зараз діяльність Луганської обласної філармонії та симфонічного оркестру відновилася настільки, наскільки можливо в умовах війни та евакуації. Кожного місяця музиканти мають 6–7 концертів, до того ж не тільки в органному залі, а й на інших сценах Львова.

Репетиції оркестру у Львові. Фото: Східний Варіант

Звичайно, війна принесла негативні наслідки та нові виклики для філармонії. Так, припинили свою роботу музичні колективи. Отже, у філармонії залишився тільки симфонічний оркестр. Було викликом набрати нових людей, яких не вистачало в оркестрі. Для цього у Львові проводили декілька конкурсів.

Фото: Східний Варіант

Ігор Шаповалов зізнається, що іноді буває важко: невелика зарплата, зменшення допомоги переселенцям, потреба постійної оренди житла. Майже 10 років його родина знаходиться вдалині від дому. І що буде далі — не знає ніхто.

«У серпні буде десять років, як ми виїхали з Луганська. Немає ні свого даху над головою, нічого немає. У Сєвєродонецьку ми щось нажили за ті роки, але у висновку ми виїжджали вчотирьох одною машиною, речей майже ніяких не взяли. І те, що було, уже нічого немає», — каже чоловік.

Фото: Східний Варіант

Але Ігор Шаповалов продовжує займатися Луганською філармонією та сприяти її розвитку. Зараз диригентом симфонічного оркестру працює один із керівників Львівського органного залу Іван Остапович. Музиканти оркестру вже виступають за кордоном. І кожного місяця стабільно дають концерти на заповнені зали.

«Ми іноді запрошуємо диригентів з інших країн. На тому тижні був із Японії диригент, до цього — зі Швеції. У листопаді камерним оркестром філармонії (струнна група без духовиків) з’їздили до Австрії. Там була 85 річниця листопадівського погрому, коли німці влаштували вбивства євреїв у Тіролі. Там під час концерту виступали історики та професори. Основний меседж заходу був у тому, що росіяни в Україні зараз роблять те саме, що німці робили в Австрії з євреями в минулому столітті», — розповідає Ігор Шаповалов.

Фото: Східний Варіант

Нещодавно український композитор Золтан Алмаші написав на замовлення органного залу «Переможну симфонію для Луганської філармонії». Її прем’єра за участі симфонічного оркестру відбулася 18 лютого.

Фото: Східний Варіант

Попри успіхи у Львові, Ігор Шаповалов не заперечує можливості повернення на Луганщину в разі її деокупації. Але, як він каже, це залежатиме від ряду факторів: коли це станеться та за яких умов. А поки що Луганська обласна філармонія та її симфонічний оркестр підкорюють сцени на заході України. Зараз в оркестрі є музиканти з Луганська, Сєвєродонецька та Львова. Разом вони творять музичну історію України.

Де подивитися анонси концертів?

На сайті Львівського органного залу можна знайти концерти Луганської філармонії та придбати квитки.

За її діяльністю можна слідкувати у Facebook та бачити анонси концертів.

***

Последние новости

  • Війна з РФ

Картинка, створена росією, або розвінчання міфу про "референдум республік"

11 травня 2014 року проросійські сепаратисти провели так звані «референдуми» в тимчасово захоплених містах Донеччини… Read More

4 години назад
  • Суспільство

304 собаки та 60 котів: як у прифронтовому Мирнограді працює великий притулок для тварин

У місті Мирноград Покровського району працює великий притулок для тварин. Його утримує місцева жителька, голова… Read More

17 години назад
  • Суспільство

Анастасія Прокопенко: досьє громадської діячки, активістки з Донеччини

Анастасія Прокопенко — громадська діячка, родом з Донеччини. З юності була активною та долучалась до… Read More

20 години назад
  • Війна з РФ

Хмарне майбутнє сорокинських шахт: що відбувається з вугільними підприємствами окупованої Луганщини

Перші 100 днів минули з того моменту, як на окупованій Луганщині чергові ділки, які звуть… Read More

2 дні назад
  • Освіта
  • Суспільство

Алчевськ. Історія українського міста

Одне з найменш знаних міст на Луганщині – це промисловий Алчевськ. За часів незалежності місто… Read More

2 дні назад
  • Освіта
  • Суспільство

Бахмут. Справжня історія українського міста

Фортеця Бахмут – це словосполучення, яке не може лишити байдужим жодного українця. Місто, яке стало… Read More

2 дні назад

This website uses cookies.