Порушення карантину: в поліції розповіли про наслідки для жителів Донбасу
Скільки штрафів було виписано за перші 4,5 місяця карантину і чому судом визнані одиниці?
Всеукраїнський карантин почався 12-го березня через пандемію Covid-19.
Представники центральної влади відразу ж повідали нам про обмеження, які поширювалися на повсякденне життя. Вони виявлялися в закритті торгових центрів і кінотеатрів, носінні масок в магазинах і автобусах і так далі.
Звісно, не всі жителі України були та є такими свідомими, щоб самостійно виконувати всі вимоги головного санітарного лікаря. Тоді й ввели адміністративну відповідальність за порушення карантинних обмежень.
Крім того, в Кримінальному кодексі вже існувала подібна стаття, а значить громадяни повинні були розуміти можливі наслідки недотримання елементарних правил.
З 1 серпня Україну поділили на так звані зони (червона, оранжева, жовта і зелена), тому ми вирішили розібратися, як карали жителів Донбасу за порушення карантину починаючи з 12-го березня і до 31 липня.
Для початку ми спробуємо з вами згадати самий початок карантину. Тоді населення країни не вірило в те, що відбувається, нехтувало правилами індивідуального захисту, а співробітники поліції навпроти, проводили активні рейди з виявлення порушників. Багатьох навіть не лякали великі суми штрафів — від 17 000 до 34 000 гривень.
Періодично співробітники поліції рапортували про затримання порушника карантину і про те, що він отримав солідний штраф. Однак, чим закінчувалася такі історії ми не знаємо, тому вирішили дати запит на таку інформацію в обласних відділів поліції.
Донецька область
За 4,5 місяці співробітники поліції в Донецькій області склали 395 протоколів за ст. 44-3 КУпАП (порушення правил щодо карантину людьми). Провівши нескладні маніпуляції, можна обчислити, що в середньому співробітники поліції складали майже 3 протоколи в день.
Як виявилося, до суду змогли відправити лише 258 протоколів, а значить 137 протоколів банально зникли з невідомих причин. З 258 протоколів, які направили до суду, 146 штук були закриті через відсутність події та складу адміністративного правопорушення або закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення законних термінів. Усього ми маємо 112 випадків, коли суд визнав факт порушення карантину.
Повернувшись до старих підрахунків, тепер легко побачити саме результативність поліціянтів. Виявляється, що зі 140 днів вони складали менше одного протоколу в день, який судом був визнаний. Як показують числа, робота поліціянтів в цьому напрямку в період початку пандемії була незадовільною.
Окремо хочеться відзначити, що в Донецькій області за всі ті ж 140 днів було порушено 7 кримінальних справ за статтею 352 Кримінального кодексу України (Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним хворобам і масовим отруєнням) та з них 6 справ було закрито за фактом відсутності події кримінального злочину або відсутності в діянні складу кримінального злочину. Ще одне кримінальне провадження знаходиться на стадії досудового розслідування.
Усі пам'ятають масове порушення людьми карантинних заходів у Святогірській Лаврі на Великдень.
Крім цього, ще співробітниками поліції в Покровську і Волновасі проводилися аналогічні розслідування. Однак вони не увінчалися успіхом і справи були закриті.
Також поліціянти розслідували роботу ринків в Бахмуті під час посиленого карантину, проте і цю справу пізніше закрили.
Луганська область
За 140 днів співробітники поліції склали 396 протоколів ст. 44-3 КУпАП (Порушення правил щодо карантину людей), що на 1 більше, ніж їхні колеги з Донецької області.
Всі ці протоколи були відправлені до суду і лише 163 були закриті, а за всіма іншими було прийнято позитивне рішення. Усього залишається 233 рішення судів, які визнали факт порушення карантину і це означає, що поліціянти складали по півтора протоколу на день. Однозначно, це набагато більш результативна робота, ніж аналогічна в Донецькій області.
За той же період, поліціянти з Луганської області відкрили одну кримінальну справу і, як написали у відповіді на запит, прийняли остаточне рішення. На жаль, чіткішої відповіді отримано не було.
Провівши моніторинг в єдиному реєстрі судових рішень, який відкритий для всіх громадян, ми змогли переконатися, що протоколів про порушення громадянами карантинних заходів надходило до різних судів Донбасу дійсно дуже багато.
Однак в більшості з них суди дійсно закривали справи за фактом відсутності правопорушення, відправляли матеріали на доопрацювання назад до поліції або ж обмежувалися усним зауваженням. Також в деякій категорії справ фігурували факти відсутності паспорта, що суб'єктивно не несе ніякої небезпеки для оточення. Однак поліціянти складали адміністративні матеріали та направляли їх на розгляд суддям.
Також на самому початку з'явилися матеріали в різних джерелах, про те, як уникнути відповідальності за порушення карантинних правил.
Як повідомляють юристи, переважно проблема полягає в неправильно оформлених протоколах поліціянтами. Ця практика для поліціянтів стала новою, довелося дуже швидко включатися в роботу і як висновок, багато чого вони не знали й робили як-небудь.
Також не варто забувати про права людини, яку притягають до адміністративної відповідальності. Якщо ж під час адміністративного розгляду вам не показали доказів вашого порушення, не надали можливості скористатися юридичною допомогою, то на ці моменти варто звертати увагу в суді й тоді є шанс, що вашу провину не визнають.
Однак не варто вважати, що цими лазівками можна користуватися постійно, адже рано чи пізно вас зловлять і все-таки притягнуть до відповідальності.
У висновку хотілося б сказати, що це лише перша частина нашої аналітики. Ми провели аналіз роботи поліції за перші 4,5 місяця карантину.
Однозначно, вірус не переможуть найближчим часом, а як висновок карантин і обмеження будуть існувати ще довго. Так що наступного разу ми подивимося на ті ж самі показники та порівняємо, чи стала наша поліція досвідченою, а громадяни свідомішими.
Дмитро Браславський, фото надані автором