У КМУ озвучили шість головних цілей стратегії інтеграції переселенців
Загалом Стратегія спрямована на вдосконалення державної політики у сфері захисту ВПО та вирішення наявних у них проблем.
Про це повідомляє сайт КМУ.
Кабінет міністрів України затвердив Стратегію інтеграції внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та впровадження середньострокових рішень щодо внутрішнього переміщення на період до 2024 року.
Читайте також: куди крокує реінтеграція: головні зміни, яких чекають жителі Луганщини та Донеччини
Стратегія, розроблена Мінреінтеграції, визначає - як створити сприятливі для інтеграції ВПО в територіальних громадах умови, щоб переселенці мали повний доступ до адміністративних, соціальних та інших послуг нарівні з усіма іншими жителями громад. Загалом Стратегія спрямована на вдосконалення державної політики у сфері захисту ВПО та вирішення наявних у них проблем.
Згідно з проектом розпорядження, міністерствам, центральним та місцевим органам виконавчої влади доручено забезпечити виконання завдань і заходів операційного плану, а також регулярно, раз на квартал, подавати до Міністерства з питань реінтеграції інформацію про те, як рухається виконання поставлених завдань. У свою чергу, Мінреінтеграції щорічно звітуватиме про реалізацію прийнятої Стратегії перед Кабміном.
Для вирішення першочергових - житлових та майнових - проблем переселенців Стратегія пропонує:
- розширення кредитно-інвестиційних механізмів забезпечення переселенців житлом;
- визначення житлових потреб переселенців, забезпечення їх постійним і доступним житлом;
- створення фондів житла соціального значення.
Другою метою Стратегії є працевлаштування та освіта переселенців. А для цього потрібно буде наступне:
- розробити та виконати місцеві програми зі сприяння працевлаштуванню переселенців;
- стимулювати самозайнятість, бізнес переселенців;
- «створення умов для реалізації переселенцями права на освіту».
Третьою метою визначено реалізацію права на соціальний захист переселенців: потрібно буде забезпечити повне і своєчасне нарахування та виплату їм пенсій і допомог, а для цього механізм виплат спростити.
Четвертою метою Стратегії визначено медичне забезпечення переселенців, а саме:
- гарантії доступу переселенців до якісної медицини (через програми медичних гарантій);
- створення «дієвих механізмів» для належного обслуговування переселенців в медустановах (зокрема, в Донецькій і Луганській областях).
П'ята мета Стратегії - доступ до документів. Переселенці повинні мати можливість отримати за необхідності документи, що підтверджують факт народження, смерті, а також документів, що підтверджують особу і громадянство. Крім того, запропоновано вносити дані про реєстрацію місця проживання в населених пунктах на тимчасово окупованих територіях в паспорт.
Нарешті, шоста мета - створення сприятливих умов для інтеграції переселенців у приймаючих територіальних громадах. Для цього буде потрібно, серед іншого, посилення міжрегіонального співробітництва, реалізація молодіжних програм, нова система регулярної оцінки потреб переселенців і щорічний моніторинг - чи дають запропоновані програми результат.
Фінансування реалізації Стратегії здійснюватиметься за рахунок державного бюджету та місцевих бюджетів (у межах вже існуючих бюджетних програм).
Як повідомив віце-прем'єр Олексій Резніков, до 2022 року планується забезпечити, мінімум, 680 сімей переселенців власним житлом.
«Надання пільгових іпотечних кредитів у співпраці з урядом Німеччини до кінця 2022 року дозволить забезпечити житлом не менше 680 сімей, а в подальшому кредитування буде відбуватися за» револьверним «механізмом», - повідомив Резніков.
Також він зазначив, що завдяки наповненню фондів житла для тимчасового проживання за рахунок щорічного збільшення субвенції з державного бюджету до кінця 2024 року житлом будуть забезпечені ще не менше 3 тис. переселенців.
«Крім того, заплановано будівництво 500 і придбання 60 квартир у співпраці з урядом Німеччини в Сєвєродонецьку та Краматорську до 2025 року, що забезпечить житлом ще приблизно 1,5 тис. осіб, а будівництво 500 квартир у співпраці з урядом Туреччини в Києві, Миколаєві та Херсоні до кінця 2024 дозволить забезпечити житлом ще близько 1,3 тис. осіб», - підсумував міністр.