Кооператив на Луганщині збирає врожай овочів двічі за сезон
Члени кооперативу “Овочі Станичників” (Станиця Луганська) на Луганщині розпочали збирати другий врожай овочів.
Три роки тому на такий експеримент з вирощування кількох врожаїв за сезон за порадою консультантів Проєкту USAID “Економічна підтримка Східної України” (Проєкт USAID) погодилися десять членів кооперативу, йдеться на сторінці проєкту в фейсбуці.
Зараз у теплицях збирають жовті, чорні, рожеві помідори та огірки.
“Раніше ми приспускали гілочки, щоб рослина не так тягнулася вгору та могла випустити ще одну гілочку з помідорами. Але це впливає на розмір та кількість плодів, оскільки рослина втрачає силу. Ми спробували нову для себе практику – вирощувати нову розсаду, садити її у теплиці влітку, щоб отримати врожай восени, і нам це вдалося”, - розповіла голова сільськогосподарського кооперативу “Овочі Станичників” Маріанна Нещерет.
“Влітку на сході дуже спекотно, томати потрібно збирати та охолоджувати, наприклад, жовті - дуже чутливі до спеки, або одразу продавати зібраний врожай. Через це cтаничани вирішили запровадити новий підхід – тут і зміна клімату далася взнаки, адже осінь традиційно дуже тепла і дозволяє вирощувати помідори у теплицях навіть без опалення, і ціновий чинник, бо у серпні багато різних помідорів, а cтаничани в цей час не продають дешево, а вирощують другий врожай. Це також підвищує якість помідорів, адже рослина не переживає спочатку зимовий стрес, а потім літню спеку, менше хворіє”, - сказав консультант Проєкту USAID Олександр Карельсон.
Перші помідори зазвичай станичани висівають у лютому, наступного разу висівають у травні, висаджують рослини у червні. Причому, помідори вирощують різних сортів, залежно від часу їх посіву.
“Такий підхід дає нам можливість отримати якісні плоди однакового розміру незалежно від місяця вирощування. Ми бачимо, які помідори краще продаються влітку, які восени, тому орієнтуємося на покупців. Ринок сьогодні потребує розмаїття продукції. Влітку, коли багато класичних помідорів, люди хочуть на столі екзотики – чері, жовтих, чорної сливки, навесні такого розмаїття не потрібно. Це наші напрацювання під час роботи із супермаркетами, овочевими лавками, бачимо, що люди більше купують”, - говорить фермерка.
Завдяки такій технології помідори у теплицях станичани вирощують до грудня та постійно мають асортимент продукції.
Зараз кооператив щодня відвантажує помідори до мережі супермаркетів “Сім’я”, а також власникам овочевих крамниць Донецької, Луганської та Харківської областей.
Кооператив “Овочі Станичників” нараховує 102 домогосподарства, двадцять два з них працюють з Проєктом USAID.
Читайте: Від Станиці до столиці. Як овочівники прифронтової Луганщини підкорюють ринки України
Читайте: Від квітів до помідорів чері: як аграрії Луганщини розвивають прифронтове фермерство (фото)
Читайте: Кооператив "Овочі Станичників" з Луганщини забезпечує овочами три області по Україні
Фото Маріанни Нещерет та Наталки Поколенко