Експерти розповіли про кілька варіантів реалізації плану "стіни" з ОРДЛО з досвіду інших країн
Після заяви президента Володимира Зеленського про можливість зведення так званої “стіни” між підконтрольною та не підконтрольною Україні територією, політичні експерти назвали основні варіанти реалізації цього плану.
Про це йдеться в матеріалі “Східного варіанту”.
Перший — приклад ізраїльської стіни. Найменш релевантний для України. Стіну називають "муром безпеки". Вона розмежовує ізраїльські території з палестинськими, та зведена в першу чергу для захисту Ізраїля від нападів палестинців.
В Україні ж експерти називають фізичну стіну малоймовірною, враховуючи доволі протяжну лінію розмежування та те, що українські військові тримають під контролем ситуацію і мають для захисту від окупантів усі необхідні інструменти.
Другий варіант — це припинення зв'язків з окупованою територією. Найімовірніше, саме це розуміють під "стіною" в ОП, припускають експерти.
Читайте: Арестович розповів, що буде, якщо "стіна" з ОРДЛО з'явиться
"Наприклад, сьогодні на окупованих територіях працюють підприємства, які сплачують податки тим квазі-міністерствам. При цьому пенсійний фонд не поповнюється з тих територій, а пенсії виплачуються. Тому тут є питання такого доволі когнітивного дисонансу, які треба врегульовувати. Можливо, це і мав на увазі президент, що взагалі не буде якогось руху", — зазначив політичний експерт Валерій Клочок.
Читайте: Президент не мав права робити заяв щодо стіни з окупованою територією, - експерти
Він, так само як й інші експерти, проводить паралель із ситуацією у Молдові. До речі, молдовський приклад розвитку подій можна вважати третім варіантом, але найгіршим для України.
"У такому разі ми отримаємо іншу країну всередині України. Природа конфлікту у Молдові приблизно схожа: також індустріальний регіон Придністров'я, де раніше проживала еліта Молдови. Російське втручання в цей конфлікт очевидне. Росія його підігрівала, готувала і фінансує до цього часу, і війська її там присутні, хоча це і заперечується на всіх рівнях. Сьогодні в Молдові виписаний план врегулювання, який передбачає фактичну федералізацію. Тому я вважаю, що "стіна" не має права на реалізацію, це не державницька позиція", — сказав політичний експерт.
У історії зі "стіною" найголовнішим питанням є те, чи можуть бути порушені права людей на окупованій території, а також права вимушених переселенців у разі реалізації цього плану.
"Східний варіант" звернувся за відповіддю на це питання до виконавчого директора "Української Гельсінської спілки з прав людини" Олександра Павліченка.
"Я не бачу сенсу говорити про якісь наслідки "стіни", тому що не вважаю, що це життєздатна ідея. Зараз не зрозуміло, яка має бути мета так званої "стіни", кому вона потрібна, які функції має виконувати. Якщо з точки зору безпеки, то зараз достатньо інструментарію. З точки зору інтересів якихось груп населення? То яких: з підконтрольної чи з непідконтрольної території? Можна запитати їх, чи вони потребують створення такого штучного бар'єра, який треба буде долати. Залишається багато питань, а відтак складно говорити про наслідки", - наголосив Олександр Павліченко.