UA
RU UA
17 Листопада 2023, 15:41
2530
Лекції, туристичні гіди та бренд українського сходу: як донеччанка спростовує стереотипи про рідний регіон
Антифейк

Лекції, туристичні гіди та бренд українського сходу: як донеччанка спростовує стереотипи про рідний регіон

«Шахтарський регіон», «промисловий центр», «туристично не привабливий», «проросійські люди», «ностальгують за срср» — такі та інші стереотипи ми чули й чуємо про Донецьку область. Історикиня родом із Донецька Наталя Михальченко вже не перший рік спростовує їх та популяризує рідну область.

Наталя розповідає, що стереотип — це набір чинників, які характеризують певне явище або об’єкт та мають під собою хибне підґрунтя. Ці чинники зазвичай гіперболізуються і набувають негативної конотації. Чому треба спростовувати стереотипи про Донеччину та як це можна робити, Наталя розказала Східному Варіанту.

Об’єднати людей, які цікавляться українським сходом

Наталя Михальченко народилася в Донецьку, але після початку війни та окупації рідного міста переїхала до Дніпра. Значну частину роботи історикиня приділяє спростуванню стереотипів. У цьому їй допомагає власний блог, який об’єднав людей, шукаючих більше знань.

«Основна причина виникнення стереотипів — це те, що ми не можемо фізично знайти достовірно усю інформацію про все. Тому ми спрощуємо для себе певні знання про різні місця, країни, людей. Просто створюємо для себе якусь картинку, яка наче характеризує цих людей. Руйнування стереотипів, першою чергою, відбувається через просвіту. Ми розповідаємо реальні факти й заповнюємо ті вакууми, які заважають людям уявити собі реальних людей з інших територій, інших міст чи інших професій», — розповідає Наталя.

Наталя Михальченко UA-Travels
Наталя, як співзасновниця проєкту “UA-Travels”, отримала нагороду “Незламні зі сходу” від Східного Варіанта. Фото: Східний Варіант

У своєму блозі Наталя об’єднала аудиторію, яка зацікавлена в знаннях про український схід, готова сприймати цю інформацію та давати фідбек.

«Блог і все, що в ньому відбувається, так чи інакше працює на розкриття цієї теми та на роботу з проблемою стереотипів», — каже історикиня.

У блозі Наталя розповідає про невідому історію східних регіонів України, цікаві факти з міст та селищ, туристичні маршрути та магніти.

Цієї осені Наталя розробила цикл лекцій, які спрямовані на розкриття важливих аспектів мистецтва, культури та життя людей у регіоні. У цикл входить чотири лекції, кожна з них має свою тему та мету.

«Я вирішила, що хочеться концентровано розповісти саме про Донеччину, і поділила це на чотири лекції. Є лекція про регіон, є про промислову Донеччину, є про різні народи, які протягом історії мешкали на цих територіях, і про мистецтво й культуру. Знов таки, російська історіографія ніколи не акцентувалася на культурі, митцях і на творчих процесах, які відбувалися на сході України. Нам показували частину з важким шахтарським трудом або промисловістю. А тим часом тут вирувало й культурне життя», — пояснює Наталя.

Наталя Михальченко UA-Travels
Фото: Східний Варіант

Записані лекції разом із презентаціями до них кожен охочий може отримати за добровільний донат від 150 гривень та вище. Для цього треба перейти на потрібну сторінку в блозі Наталя, посилання тут. Усі виручені кошти підуть на підтримку Збройних Сил України. 

Бренд українського сходу та майбутня книга «Гід на схід»

Разом із партнеркою Тетяною Кабаковою Наталя розпочала медійний проєкт «UA-Travels», який розповідає про подорожі Україною та магніти українського сходу. Наталя пригадує, що спочатку вони створили власне комʼюніті з такою ж назвою на майданчику блогів LiveJournal. Але після початку війни у 2014 році вони припинили працювати на російському майданчику та створили власний сайт.

На сайті «UA-Travels» авторки складали туристичні маршрути, радили найкращі місця Донеччини та Луганщини, писали про історію регіонів. Після початку повномасштабного вторгнення проєкт розширився і став продавати мерч та сувенірну продукцію, які відображали символи чи знакові місця українського сходу.

Наталя Михальченко UA-Travels
Продукція "UA-Travels". Фото: Східний Варіант

У проєкті є категорія благодійних товарів, вилучені кошти з яких йдуть на допомогу українській армії. Зараз серед них уже понад 15 різних лотів, за які покупець або покупчиня можуть запропонувати добровільну суму від 30 до 200 гривень. Вилучені кошти Наталя та Тетяна спрямовують на перевірені збори знайомих та друзів, а наприкінці кожного місяця звітують.

Наталя Михальченко UA-Travels
Продукція “UA-Travels”. Фото: Східний Варіант

Зараз Наталя та Тетяна працюють над виданням окремої книжки про схід України, яка називатиметься «Гід на схід». Наталя розказує, що протягом декількох десятиріч після здобуття незалежності в Україні не було створено туристичного путівника Донеччиною. Саме це спонукало діяти.

«Такий путівник ми з Тетяною планували ще напередодні пандемії. Він був майже готовий, але на той момент не знайшлося видавця. Ми повернулися до цієї теми після початку повномасштабного вторгнення. Коли був створений наш бренд українського сходу з речами, які нагадують про дім, ми, окрім фізичних речей, зробили на нашому сайті розділ благодійності, де можна було придбати речі на донати. І ми вирішили зробити з нашого путівника, який не вийшов паперовою книжкою, такий електронний путівничок, який можна буде придбати за донат», — пригадує Наталя Михальченко.

Наталя Михальченко UA-Travels
Продукція “UA-Travels”. Фото: Східний Варіант

Для електронного путівника книгу довелося сильно зменшити. Та попри це він користувався популярністю в людей.

«Нещодавно знову виринула тема можливості видати книгу в паперовому форматі без допомоги видавництва. Але змінився фокус: знайомити з Донеччиною не лише українців, а і європейців. Це буде добре ілюстроване видання з якісним друком, яке можна буде подарувати й нашим друзям, і нашим партнерам, і людям, які допомагають українцям за кордоном», — каже історикиня.

Наталя Михальченко UA-Travels
Електронний путівник “Гід на схід”. Фото: shop.ua-travels.in.ua

Така книга стане справжнім довідником регіону, де перелічуються памʼятки, постаті, список фільмів та книг, де добре розкривають тему регіону тощо. Авторки діляться, що на сторінках буде багато ілюстрацій, фотографій та колажів.

Зараз Наталя та Тетяна активно працюють над видавництвом книги «Гід на схід». Дізнатися анонс дати виходу можна на сторінках Наталі або «UA-Travels» у соціальних мережах.

Паралельно Наталя також працює над волонтерським проєктом «СтереоТипочки», який розвінчує нав’язливі стереотипи про українців із різних регіонів.

Історикиня каже, що не обов’язково у своїй діяльності наголошувати та напряму казати, що ти спростовуєш стереотипи. Варто лише вкладати потрібні сенси в тексти та дописи. Головною метою Наталі залишається популяризація українського сходу. І зараз їй разом із колегами та колежанками вдається робити це цікаво та захопливо.

Східний Варіант слідкуватиме за виходом книги «Гід на схід» та за новими проєктами Наталі.

Де подивитися?

Дізнаватися більше про український схід можна у блозі Наталі. Посилання тут.

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
20 Травня Понеділок
14:59

Житло для ВПО На Тернопільщині відкрили будинок для ВПО на близько 50 осіб

14:51

На Донеччині поліційні парамедики врятували життя важкопораненого чоловіка (відео)

14:36

Минулого тижня в зоні відповідальності ОСУВ "Хортиця" знешкодили майже 8,5 тисяч окупантів і майже 100 їхніх танків

13:59

Луганська ТрО показала, як дає відсіч окупантам на сході країни (відео)

13:48

Сьогодні з 18:00 на Донеччині відбуватимуться стабілізаційні відключення електроенергії

13:29

Уже понад 415 тисяч українців оновили свої дані у застосунку "Резерв+"

12:59

На Сіверському напрямку кількість ворожих атак дещо знизилась, однак бойові дії тривають

12:51

Минулої доби відбулося 140 бойових зіткнень: Генштаб оновив дані

12:10

Досьє Ольга Семибратова: досьє волонтерки з Донеччини та засновниці БФ "Сила Жінки"

Ольга Семибратова: досьє волонтерки з Донеччини та засновниці БФ "Сила Жінки"
11:58

"Помста" показала знищення живої сили та позицій противника на Сіверському напрямку (відео)

11:48

Житель Покровського району отримав підозру за передачу ворогу даних про локації ЗСУ

11:24

Росіяни атакували 7 населених пунктів Донеччини: пошкоджені 45 цивільних об’єктів (фото)

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: