У масках одиниці: водії та пасажири Слов'янська ігнорують карантин
Слов'янський район потрапив до «червоної зони» карантину. Попри введення додаткових більш жорстких обмежень, в громадському транспорті не дотримуються навіть основної вимоги — маскового режиму
Маска або респіратор в приміщеннях і громадському транспорті — обов'язкова умова для всієї території України. Така вимога так званої «зеленої» карантинної зони. Але в Слов'янську цього вже давно не дотримуються. Чи є на вас захисна маска чи ні, не звертають уваги ні в автобусах, ні в тролейбусах. Хоча вони, як єдиний комунальний транспорт, трималися до останнього.
На питання, чому до салону вільно пропускають людей без масок, водії не відповідають. На них самих в кращому випадку маска прикриває лише підборіддя. Але навіть якщо і зайшов до автобуса за правилами, то вже в салоні більшість пасажирів знімають свої засоби захисту.
Уникнути «помаранчевої зони» не вдалося нікому
Тим часом кількість хворих на коронавірус в Слов'янську перевалило за тисячу. 28 нових випадків тільки за останню добу. Вся підконтрольна частина Донецької області призначена до «помаранчевої зони», при цьому Слов'янський район єдиний потрапив в «червоної».
Нові розподіли наберуть чинності з 19 жовтня і будуть діяти два тижні.
«Помаранчеві» обмеження в Слов'янську і без того діють з цього понеділка.
Нагадуємо, це означає заборону роботи ресторанів і клубів після 22:00, спортзалів, хостелів та турбаз, а масові заходи дозволені тільки за умови не більше 20 учасників. При цьому в громадському транспорті повинна бути заповнена тільки половина сидячих місць.
Для «червоної зони» до всього перерахованого додається заборона роботи кафе, ресторанів і торгових центрів, відвідування кінотеатрів, закладів навчальних і сфери культури. Також заборонено роботу громадського транспорту.
Поліція стежить, але не справляється
Громадський транспорт — одне з тих місць, де існує найбільший ризик передачі інфекцій. Зазвичай в замкнутому приміщенні досить тривалий час знаходиться велика кількість людей, а дотримання соціальної дистанції проблематично. Чому ж в Слов'янську, як ймовірно і в інших містах, пасажири та водії забули про обмеження?
Дотримання правил безпеки контролює патрульна поліція. Вони вибірково перевіряють міський транспорт. За весь період карантину патрульна поліція Слов'янська і Краматорська виписали 18 протоколів. Далі вони передаються на розгляд до суду, там уже й приймають остаточне рішення.
Патрульні за порушення карантину можуть штрафувати звичайних громадян, тих, хто порушує самоізоляцію, організаторів масових заходів, водіїв громадського транспорту, перевізників та інших суб'єктів. Штраф за порушення передбачений від 17 до 34 тисяч гривень.
Як пояснили «ВВ» у пресслужбі патрульної поліції, всі в салоні авто — водій і пасажири — повинні бути в засобах індивідуального захисту. Якщо ці норми не дотримуються, відповідальність за порушення несе водій, тому як саме він повинен контролювати ситуацію в салоні.
«Нашими співробітниками час від часу проводяться перевірки громадського транспорту. Графіка і місць зупинки транспортних засобів немає. Але ми всі повинні розуміти, що в кожну маршрутку чи тролейбус, на кожну зупинку поліціянта не поставиш, тому сподіваємося на свідомість населення», — повідомляють в пресслужбі.
Чому так мало штрафів?
Карантин в Україні діє з 12 березня і вже з 17-го парламент ввів відповідальність за його порушення. З першого дня карантину по 23 вересня на українців виписали 30,8 тисячі адміністративних протоколів майже на 13 млн гривень. У лідерах Дніпропетровська, Харківська області та Київ.
При цьому, за даними Державної судової адміністрації, з близько 33 тисяч протоколів стягнення просили в 1 580 випадках — 4,7%. За підсумками рішень судів по всій Україні за пів року заплатили всього лише близько 770 тисяч гривень. Частина рішень оскаржується в судовому порядку, багато суддів стають на сторону громадян з огляду на великі суми штрафів: обмежуються попередженнями, посилаються на помилки правоохоронців при складанні протоколу.
Зараз Верховна Рада України готується збільшити штрафи для бізнесу за порушення карантину. За словами голови парламентського комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайла Радуцького, на наступній сесії в Раду внесуть законопроєкт про посилення відповідальності підприємців за порушення карантину. Штрафи становитимуть від 31 до 51 тисячі гривень.
«Якщо, наприклад, це торговий центр, то охорона не повинна пускати людей без маски. Деякі заклади не дотримуються обмежень, закривати ми їх не можемо, це неправильно, економіка не витримає ще одного локдауну», — підкреслив Радуцький в ефірі «Громадського радіо».
Є думка, що введення жорсткої відповідальності за порушення карантину має більш психологічний характер. Але, як показує практика, «лякання» штрафами не діє: багато хто продовжує ігнорувати масковий режим не дивлячись на стрімке підвищення захворюваності COVID-19 і статистику смертності.
Яка ситуація з COVID-19 в області
За 14 жовтня в Донецькій області зафіксували 244 нових випадки зараження і 7 нових смертей від коронавірусу. На сьогодні всього зареєстровано майже 6500 лабораторно підтверджених заражень COVID-19 на підконтрольній частині області.
78 випадків коронавірусної хвороби завершилися летально.
«Станом на цю годину близько 400 осіб на стаціонарному лікуванні. Водночас амбулаторно отримують медичну допомогу близько 3000 осіб, серед них — 413 дітей. Стан усіх госпіталізованих оцінюється від середньо важкого до важкого», — повідомив на минулому брифінгу начальник відділу стратегічного розвитку департаменту охорони здоров'я Донецької ОДА Олександр Педенко.
10 жителів області підключені до апаратів штучної вентиляції легенів.
Як повідомили в Донецькій ОДА, до переліку медичних установ, які призначені для лікування хворих COVID-19, додали ще одну лікарню.
«У Донецькій області до переліку таких медичних установ включена 25-я лікарня. Це Слов'янська міська клінічна лікарня. Зараз ця лікарня почала процедуру укладення договору з Національною службою здоров'я України. Після підписання вона буде отримувати всі необхідні засоби», — повідомив Педенко.
Усього в області 13 лікарень з зазначеного переліку вже мають такий договір з НСЗУ, а решта — в процесі підписання.
Статистика захворюваності підтверджує: люди втомилися від карантинних обмежень і нехтують елементарними правилами захисту.
Заходи безпеки залишаються такими ж:
- мити руки не менше 20-30 секунд або обробляти їх антисептиком;
- НЕ торкатися обличчя (особливо рота, носа та очей);
- дезінфікувати особисті речі;
- уникати скупчення людей, триматися з людьми на відстані мінімум одного метра;
- уникати контакту з хворими людьми.
Якщо ж ви відчуваєте якісь симптоми захворювання (виражена слабкість, підвищення температури тіла, можливо закладеність носа, зниження гостроти нюху, сухий кашель, задишка на тлі підвищилася температури) або контактували з людиною, у якої підтвердили захворювання COVID-19, потрібно звернутися до свого сімейного лікаря.