"Славкурорт перетворюється на Чорнобиль": чому люди знову вийшли на мітинг і навіщо звернулися до Зеленської
У Слов'янську люди з інвалідністю знову виходили на мітинг, щоб звернути увагу на проблеми курорту. Зокрема й увагу дружини президента Олени Зеленської.
Слов'янський курорт — оздоровниця державного значення, де щороку проходили оздоровлення люди з інвалідністю та просто охочі оздоровитися не тільки з усієї України, а й з ближнього закордоння.
Для відпочивальників діяли три санаторії «Ювілейний», «Слов'янський» і «Донбас», де люди, що мають проблеми з опорно-руховим апаратом, серцево-судинною системою, могли себе підтримати та навіть отримати лікування.
2014 року під час окупації курорт сильно постраждав, зазнавши багатомільйонних збитків через зруйновану інфраструктуру.
Восени 2014-го відновив роботу лише санаторій «Слов'янський». Він після захоплення Криму став єдиним місцем, де могли отримати якісну допомогу інваліди-спінальники.
Насилу пропрацювавши шість років єдиний санаторій на солоних озерах, що працював, закрився 2020 року. При цьому орендар курорту ПАТ «Укрпрофоздоровниця» не вів ніяких робіт з його відновлення після окупації й досі не йде ні на які контакти зі ЗМІ.
А за час, коли курорт зупинився, люди з інвалідністю не раз проводили акції в його підтримку і для залучення уваги до цієї проблеми всіх, в чиїх силах допомогти курорту відродитися.
Так і 24 березня на одному з пляжів Славкурорт узібралося кілька десятків спінальників та просто місцевих жителів, щоб в черговий раз нагадати про те, що унікальний курорт, якому немає аналогів на підконтрольній частині України, гине. Причому відбувається це швидко і за «підтримки» любителів поживитися чужим.
Надія Паламарчук, голова Донецької обласної спілки інвалідів та організаторка акції, розповіла, що люди зібралися після чергового акту вандалізму, що стався на території курорту.
«Напередодні акції, 20 березня, сталася така подія. Хтось зруйнував секцію паркану, який оточує пляж одного з санаторіїв. Пляж цей закритий, призначений для інвалідів. Там знаходиться спеціальний пандус за допомогою якого люди на візках можуть занурюватися у воду. У нас є інформація, що це була підготовка для розрізання цього металевого пандуса, щоб здати в пункт приймання металу», — розповідає Надія Степанівна.
На плакатах, які тримали в руках учасники мітингу, відбилися їхні сподівання і вимоги. Відновити санаторії, повернути можливість людям з обмеженнями оздоровлюватися. Були навіть звернення до дружини президента Олени Зеленської.
«Ми постійно пишемо в різні інстанції. У Донецьку облдержадміністрацію, у Федерацію профспілок України, в саму Укрпрофоздоровницю. Але жодної відповіді.
Укрпрофоздоровниця накопичила величезні борги за електрику і зарплати співробітникам і нічого не робить для їх погашення. Бездіяльність відповідальних організацій призвела до того, що Слов'янський курорт практично перетвориться на Чорнобиль, на дику місцевість і відновити його скоро буде практично неможливо. Та мені здається ніхто і не хоче його відновлювати. А що ж тепер робити нам, тим, кому потрібні щорічні підтримувальні курси лікування?» — запитує Надія Паламарчук.
Чому дружина президента?
На питання до Надії Степанівні, чому на мітингу звернулися саме до Олени Зеленської голова організації інвалідів повідомила «по секрету» — є інформація, що дружина президента збирається приїхати на Слов'янський курорт з перевіркою.
Відзначимо, що Олена Зеленська бере участь в ініціативі «Без бар'єрів», яка спрямована на те, щоб зробити життя людей з інвалідністю якомога комфортнішим.
В рамках цього руху дружина президента вже провела зустрічі з Міністром розвитку громад і територій Олексієм Чернишовим, головами обладміністрацій Донецької, Черкаської та Вінницької областей. В результаті зустрічі було підписано Меморандум про розвиток безбар'єрної архітектури в Україні.
Можливо тому і чекають учасники акції приїзду дружини президента, щоб ввести її в курс справ курорту.
Чи є результат?
Підсумками проведеної акції можна назвати розпорядження керівника Слов'янського міського відділу поліції Станіслава Загурського збільшити кількість нарядів, які патрулюють територію курорту і розробити нові схеми їх маршрутів. Щоб не допустити нових акцій вандалізму і можливих крадіжок майна.
Протягом останніх двох років між міською владою Слов'янська, Донецькою облдержадміністрацією та керівництвом Укрпрофоздоровниці ведуться переговори про подальшу долю курорту.
2024 року закінчується договір оренди Укрпрофоздоровниці і яке майбутнє після цього очікує на оздоровницю поки не відомо. Є перспективи, що курорт увійде в комунальну власність Слов'янська, але також йдуть розмови, щоб Славкурорт забрала собі область, адже там грошей більше і більше можливостей його відновлення. Але поки що жоден з варіантів не затверджений.