Як контролювати міський бюджет? Досвід Слов'янська
Де можуть ховатися корупційні схеми і які інструменти допоможуть розібратися в питанні — дізнався Східний варіант
Ремонт доріг і водопроводу, оплата комунальних послуг шкіл і лікарень, заробітна плата лікарям і вчителям. Все це оплачується з міського бюджету. А це наші з вами гроші, тому варто вміти їх контролювати.
З чого складається місцевий бюджет
Бюджет складається з доходів і витрат.
Доходи місцевих бюджетів умовно поділяють на власні (ті, які місто саме заробило) і передані (ті, які місцевим бюджетам передають з державного бюджету на безповоротній основі).
Власні доходи місцевих бюджетів формують:
• податкові надходження: частина від загальнодержавних податків і зборів (податок на доходи фізичних осіб, податок на прибуток, акциз з палива та ін.), місцеві податки та збори (податок на майно, єдиний податок, туристичний збір та ін.)
• неподаткові надходження: плата за видачу ліцензій та дозволів, орендна плата, держмито, штрафи;
• інші надходження: кошти від продажу основного капіталу, цільових фондів, донорські кошти, отримані від ЄС і міжнародних організацій.
Більшу частину всіх доходів місто витрачає на утримання комунальних підприємств та бюджетних установ. На оплату комунальних послуг, закупівлю медикаментів та обладнання для лікарень, виплату заробітних плат бюджетникам. Як правило, на це йде не менше 80% надходжень до бюджету.
Розподіл доходів і витрат — важлива частина міського управління, тому важливо, щоб контроль за цими процесами був прозорий і доступний кожному платнику податків.
Міський бюджет Слов'янська
Значення власних доходів місцевих бюджетів за останні три роки в Слов'янську коливається в межах від 45-47% загальних доходів.
Серед витрат минулого 2020 року першу позицію займала освіта, на другій позиції були витрати на охорону здоров'я. Третя позиція — це витрати на державне управління.
Однак 2020-го освоєно було лише 83% запланованого бюджету, при тому, що через пандемію витрати на охорону здоров'я збільшилися, а доходи зменшилися.
«У новому році, по всій видимості, ми недоотримали 50 мільйонів гривень до бюджету», — розповідає міський голова Вадим Лях. — «Зазвичай завжди суму в бюджет ми закладали в порівнянні з минулим. Чому? Антиковідні обмеження, які були введені в березні, вплинули на економіку міста і відповідно на надходження до бюджету. Швидше за все ми втратимо 10% приросту, який зазвичай планували в попередні роки».
Що стосується 2021 року, то в Слов'янську планують освоїти півтора мільярда гривень. Понад 433 млн гривень — це міський бюджет. А третина всієї суми — 510 млн грн — кошти державного бюджету. 31 млн виділять з області, 25 млн — кошти підприємств та інше, 341 млн — інші джерела фінансування.
Але з прийняттям бюджету Слов'янська цього року не обійшлося без складнощів, і він по цей час не прийнятий.
Як контролювати міський бюджет?
Окрема тема — це прозорість міського бюджету. Зазвичай більш пильна увага приділяється витратам з міської скарбниці, ніж її наповненню. Велика частина бюджету планується заздалегідь. Скільки буде витрачено на зарплати бюджетникам, на утримання комунальних підприємств та інші витрати.
«Мається на увазі, що кожне підприємство комунальне знає, які витрати воно понесе протягом року. Це зарплата бюджетникам, це комунальні послуги», — пояснює міський голова. — «Якщо медицина — це закупівля додаткового обладнання та медикаментів, якщо освіта — це також витрати пов'язані з утриманням. А також ремонти та ведення господарської діяльності, зокрема закупівля нового обладнання технологічного, парти, комп'ютери».
Сьогодні вебресурси дозволяють контролювати рух бюджетних грошей, і ці процеси здаються прозорими. Але і тут є необхідність громадського контролю та ґрунт для журналістських розслідувань.
Журналіст Богдан Красовський ось уже упродовж п'яти років займається розслідуваннями, пов'язаними з витратами місцевих бюджетів по всій Донецькій області. Він розповів, як йому доводиться збирати дані і які ресурси для цього використовує:
«На зорі розслідувальної журналістики це були нині незвичні сайти з державними реєстрами, де потрібно було вводити код, щоразу “капчу”. Зараз вже автоматизовані сервіси такі як Prozorro, як youcontrol, де автоматично збираються дані з різних реєстрів і ти бачиш. По суті дуже спростилася в плані моніторингу робота журналістів з появою таких сервісів».
Дані ресурси полегшують пошук корупційних схем, зокрема у витратах міських бюджетів.
Один з яскравих випадків в практиці Богдана, коли була виявлена корупційна схема, яка призвела до перевитрати бюджетних коштів — це схема з опаленням слов'янських шкіл і дитячих садків пелетами.
«Схема насправді дуже проста і знайшов я її банальним моніторингом Prozorro. Відкриваю розділ слов'янського міської ради — найбільші тендери за рік. Там з'являється відділ освіти — опалення. Дивлюся, там кілька тендерів і три фірми постачальника опалення. Я відкриваю кожну фірму в youcontrol і бачу там десь сходиться у двох фірм адреса, десь сходиться номер телефону», — розповідає Богдан.
Так вдалося виявити зв'язки між фірмами постачальниками, які на поверхні один з одним не пов'язані. Крім того, Богдан виявив переплату за паливо для котелень, яка склала кілька мільйонів гривень.
«У законі є норма, що опалення альтернативними джерелами (пелетами в цьому випадку) не може бути дорожче за газ до 90%. Якщо газове опалення 1000 грн, то пелетами має бути не дорожче 900. Вони ж при ціні за газ 1500 опалювали пелетами за 2000 грн. У рік накопичувалася переплата близько 3 або 4 млн грн», — каже журналіст.
В результаті розслідування журналіста Богдана Красовського справа дійшла до поліції, прокуратури та кримінальної експертизи.
Як містяни самі можуть контролювати місцевий бюджет?
Отже, які ж ресурси дозволяють контролювати міський бюджет порівняно просто і швидко.
Перший ресурс, який потрібно освоїти — це сайт Prozorro, де відображуються міські закупівлі.
Тут можна побачити, що і за якою ціною купує міська влада. Продукти для шкіл і дитсадків, електрику і тепло для опалення комунальних установ. Тут проводяться тендери, пошук підрядників і багато іншого. Ресурс дозволяє розділяти пошук за категоріями, сферам і сумами закупівель.
Наступний ресурс — Youcontrol.
У базі цього порталу міститься інформація про підприємців і підприємства, які беруть участь в міських тендерах. Їх контакти, інші дані, такі як статутний капітал підприємства, програми, в яких підприємство вже брало участь.
Ресурс Openbudget покаже в цілому, як розподілявся бюджет того чи іншого міста протягом року. Скільки грошей витратили на медицину, освіту, ремонт доріг, на інші потреби.
Ще один шлях отримання інформації про витрати місцевого бюджету — складання офіційних запитів і петицій. Але для цього краще користуватися послугами правозахисників і журналістів.
Підприємці, які сплачують податки, і пенсіонери, які купують продукти в магазинах наповнюють скарбницю міста. А отже мають право знати, як ці гроші витрачаються. Тому контролювати місцевий бюджет — значить контролювати свої колись зароблені та навіть вже витрачені гроші.
Читайте також: Черговий провал. Чому в Слов'янську досі не затвердили бюджет-2021 і чим це загрожує