Щаслива їжа: як сєвєродонецька майстриня створює унікальний джем і хліб
Цибулевий конфітюр і хліб за рецептом з минулого століття. У Сєвєродонецьку створюють незвичайні кулінарні шедеври
Як улюбленою справою всього життя радувати не тільки себе, а й своїх клієнтів знає Валентина Митрофанова. Десять років вона варить джеми та конфітюри, використовуючи понад три десятки унікальних рецептів.
П'ять років тому майстриня стала пекти натуральний хліб в домашніх умовах. Що для цього потрібно — в матеріалі «ВВ».
Хліб всьому голова
Пекти хліб, використовуючи воду, борошно, сіль і спеціальні закваски, Валентина вирішила п'ять років тому після того, як її подруга поділилася з нею, власне закваскою. Але любов до хлібопечення з'явилася ще в шкільні роки.
«Навчаючись в школі, я вивчилася на майстра хлібопечення. Була експериментальна група в міжшкільному навчально-виробничому комбінаті. Нас вивчили та навіть дали попрацювати на справжньому обладнанні. Ми ходили в зміну, тобто це все було по-справжньому», — розповідає Валентина.
Зараз вона пече хліб як за простими рецептами, так і використовуючи складні технологічні маніпуляції, які займають не один день.
«Сьогодні я, наприклад, печу хліб, який почала ще вчора. Це хліб, який робиться в 4-5 етапів, вимагає підходу і печеться, наприклад, на камені. Це буде бородинський хліб стандарту 1939 року», — пояснює майстриня.
Всі рецепти та технології можна знайти в мережі, ділиться Валентина. Заковикою може стати температурний режим. Деякі технології припускають запікання хліба за температури 260-300 градусів, хоча домашня піч видає близько 250.
«Можна використовувати в цих цілях товстостінну “утятницю”, яка розжарюється до потрібної температури. Моя духовка має особливості, які дозволяють розігрівати її до 265 градусів. Тому я не вдаюся до додаткових хитрощів», — говорить вона.
Хліб пече виключно для себе і свого близького оточення. На широкий ринок не виходить.
«У пекарів є таке поняття як “шедевр”. Це не щось незвичайне, а страва, яку ти готуєш на іспит. Так ось, я ще не відчула, що можу зробити той самий шедевр», — зізнається Валентина.
Джеми — як дорогий сир
Варити джеми та конфітюри Валентина почала у 2010-му році для себе і своєї сім'ї.
«Мій ранок завжди починається з кави. Я люблю пити її зі шматочком сиру. І завжди хочеться покласти зверху на нього ложечку джему. Я довго не могла знайти те, що мені дійсно подобається. Одного разу за кордоном доводилося куштувати. Відтоді я прагну до якогось стандарту, до якогось рівня. Цього в Сєвєродонецьку не можна було купити», — згадує Валентина.
Сьогодні Валентина варить джеми, використовуючи понад три десятки рецептів. Улюблені джеми самої майстрині — з цитрусових.
«Для того, щоб зварити те, що мені дійсно подобається, знадобилося 6 років. Мені подобаються апельсинові джеми: з лавандою, з рожевим перцем, з віскі (один з небагатьох рецептів з алкоголем). Останнім часом полюбила джеми з грейпфрута. Улюблений рецепт — грейпфрут з базиліком», — ділиться вона.
Базилік, як і фрукти для сезонних джемів, Валентина вирощує сама. Майстриня розповідає, що за кількістю не женеться.
«Знаєте, як показують банку бабусиного варення і ложку в ньому. Нам показують, що воно таке смачне, що хочеться з'їсти всю банку. Мої джеми не такі. Вони, як дорогий сир — ультратвердий або з цвіллю. Ними хочеться насолоджуватися, смакувати потрохи. Мені зараз подобається термін, я його стала застосовувати — харчування має бути “щасливим”, а не правильним. Якщо довго себе обмежувати, то таке харчування, на мій погляд, перестає бути правильним», — пояснює майстриня.
Хочу прищепити смак
Свої товари Валентина вже кілька років поспіль демонструє на виставці «Зроблено з любов'ю». Кожному охочому обов'язково пропонує спочатку спробувати.
«Завжди загадуюся над питанням “що ви їсте?”, “Що вам подобається?”. Адже смаки у нас всіх різняться. У вас з мамою можуть бути абсолютно різні смаки, не дивлячись на те, що це найрідніша для вас людина», — говорить вона.
Найоригінальнішим рецептом на сьогодні Валентина вважає цибулевий конфітюр.
«Він дуже суперечливий. По-перше, це — цибуля, по-друге, він — солодкий. Плюс туди додаються трави, десертне вино. У підсумку — це дуже смачний солодкий конфітюр, але пахне він як бабусина цибулева засмажка. Проте, він найоригінальніший, найекзотичніший і найсмачніший», — розповідає Валентина.
Улюблені клієнти майстрині на всіляких виставках — це діти, розповідає Валентина.
«Мені здається, їм можна і потрібно прищеплювати смак. Коли вона куштує щось цікаве, чого не куштувала раніше, вона і далі захоче поекспериментувати. Гастрономія — дуже важливий аспект нашого життя. Люди спеціально їздять в гастрономічні тури, щоб спробувати страви певного регіону. А раптом дитина після цього захоче стати кухарем?», — ділиться вона.
Кулінарія як наука
Секретом майстерності Валентина вважає кропітку працю і постійне вдосконалення.
«Для початку потрібно вибрати щось одне і вдосконалювати його. Досягти прийнятного результату, в першу чергу, для себе. Все ретельно записувати: пропорції, технологію варіння. Тому що від технології, від пропорцій багато що залежить. Ти вже знаєш від чого відштовхуватися, що міняти. Все потрібно ретельно конспектувати», — ділиться секретами вона.
Важливу роль, на думку Валентини грає посуд, в якому готуються джеми, хліб і що завгодно ще.
«Вона повинна бути хімічно нейтральною, в ідеалі нержавіючою. Обов'язково з товстим дном. Найголовніше — не боятися. Пробувати, експериментувати, помилятися. У першу чергу потрібно робити все з любов'ю», — підкреслює майстриня.