"Почала сама, і приєдналося все село": як під Покровськом вчаться сортувати відходи
Екоактивістка Анна разом зі своїми батьками вже п'ять років сортує відходи. Але не тільки свої, а й ті, що знаходять в лісосмугах і на узбіччях доріг. І поступово місцеві жителі починають підтримувати її ініціативу.
Анна Кравчук — фрилансерка. За останні роки побувала майже в 30 країнах. Але 2015 року повернулася в Україну до батьків в Покровськ. Там вони купили дачу в селі Даченському. З цього моменту почалося їх захоплення сортуванням відходів.
«Попередні власники залишили дуже багато відходів — скло, метал. Те, що вони порахували сміттям, закопували просто на своїй території.
Так вийшло, що в селі немає налагодженого вивезення відходів, тому всі жителі цим і займаються. То в річку, то викопають яму у себе на городі чи в лісосмузі. Щось з цим потрібно було робити й ми почали просто збирати ці відходи», — розповідає Анна.
Так збирали чотири роки, складали в мішки та зберігали у себе на дачі. А 2019 року в Покровську їм пощастило знайти приватну компанію, яка була готова це все забрати.
«Тоді свою проблему ми розв’язали, але виходячи з двору ми бачили, що лісосмуги навколо, річка — все засмічене. Ми чистили потроху. І обсяги були великі — по 20, 40 мішків. Компанія, яка це забирала, стала приїжджати регулярно. Приблизно раз на пів року», — додає Анна.
Потім вирішила зробити сторінку в Facebook, щоб показати виконану роботу та інформувати людей. Адже, за словами Анни, в Покровську екологічна активність не розвинена.
«Мета групи в соціальних мережах “Покровськ сортує” пояснити людям, що відходи — це не щось брудне, не те, чим мають займатися лише бездомні. Ні, це повинен робити кожен з нас. І своїм прикладом я хочу це показати. Сортувати відходи важливо і необхідно. Більш того, це цікаво», — розповідає Анна.
«Зараз це суто волонтерський проєкт, у нас немає навіть ГО. Хоча в майбутньому я планую відкрити в Покровську екохаб. Освітній центр, де буде можливість у людей обмінюватися речами, наприклад. Не тільки одягом, а й посудом, якимись предметами побуту, меблями. Те, що не потрібно одним, може стати в пригоді комусь іншому. Це можливість продовжити життя речі, яку ми можемо викинути не замислюючись», — говорить Анна.
П'ять років зайняло в Анни, щоб змінити ментальність батьків, щоб вони почали сортувати. Зараз вони сортують навіть без її нагадування.
«Сортуємо ми вторсировину. Це чотири основні категорії: папір, скло, пластик, метал. Це те, що забирає компанія. А всього у нас десь близько 20 видів поділу. Ми ділимо за розміром фракцій. Наприклад, окремо пластикові кришечки. Окремо збираємо парасолі, з яких шиємо бахіли, рюкзаки, мішечки», — пояснює Анна.
Мішечки з парасольок Анна розігрувала в соцмережах, щоб поширити ідею усвідомленого споживання.
«Якщо говорити про обсяги, то ми зібрали вже три з половиною тонни з того, що змогла забрати компанія. Це не всі наші відходи. Переважно те, що збиралося в посадках і лісосмугах. Коли ми влаштовували толоки, збирали по 10, 20 мішків за один раз. Органічні відходи ми теж сортуємо і вивозимо в компостну яму», — розповідає екоактивістка.
Також торік Анна отримала невеликий грант від іноземного фонду на освітній проєкт для соціальних мереж.
«Це був проєкт з апсайклінгу. Це коли якісь старі речі переробляють так, щоб вони могли виконувати якісь нові функції. Наприклад, підставки зі скляних пляшок. Зараз таких майстрів в Україні багато. Ми працюємо з тернопільським майстром. Відправляємо йому пляшки поштою. Тобто це не перероблення, а спосіб зробити так, щоб якась річ, сировина повторно використовувалася», — розповідає Анна.
У себе в селі Анна з батьками понад рік тому зробили саморобні контейнери з великих покришок з написами «скло» і «пластик». Поступово мешканці села почали заповнювати ці імпровізовані ємності для відходів. Таким чином Анна долучила до сортування людей, які раніше навіть не мали про це поняття.
«Раніше у них не було такої можливості, тому вони просто викидали. Зараз вони поступово починають замислюватися і це дуже радує», — говорить Анна.
Як почати сортувати
Екоактивісти з досвідом попереджають новачків, що не варто відразу намагатися сортувати всі відходи, які тільки можливо.
Для початку потрібно визначитися з основними видами відходів. Наприклад, це може бути папір, пластик, скло і метал (бляшані банки та кришки).
Для сортування потрібно встановити в будинку, наприклад, на балконі, кошики або коробки для кожного виду відходів.
Важливо стежити, щоб всі відходи були чистими та сухими. Тобто для зберігання їх потрібно підготувати — помити та висушити.
Об'ємні відходи (пластикові пляшки, картонні пакети) для економії місця потрібно стиснути до мінімальних розмірів.
Важливо знайти пункт приймання вторсировини, куди ви будете її здавати. Такі пункти є в кожному більш-менш великому місті.
Екоактивісти пропонують визначити для себе певний період, за який потрібно збирати й потім здавати відходи. Наприклад, робити це раз на місяць або раз на два тижні, залежно від інтенсивності вашого споживання.
Це перші кроки сортування. Далі можна почати вивчати питання утилізації органічних відходів, пластику і картону, який не приймають пункти приймання вторсировини.
Сортувати відходи просто! Головне зробити перший крок.