Новобудови та довгобуди Краматорська: коли чекати та хто має право
Чому вже другий рік затягують будівництво будинку для переселенців і що заважає завершити великі будівництва в місті — в матеріалі Східного варіанту
Восени минулого року в Краматорську, який ось уже сьомий рік є тимчасовою столицею підконтрольної частини Донеччини, почалися роботи з підготовки до будівництва багатоквартирного будинку для переселенців. Тоді голова області Павло Кириленко оголосив, що це буде перший за кілька років житловий багатоквартирний будинок, побудований з нуля в Донецькій області.
Новобудови — це завжди добре. Але водночас в Краматорську і понині існують так звані довгобуди, розпочаті багато років тому, але так і не закінчені до цього дня.
Будинок для переселенців?
Ідея побудувати новий будинок для переселенців виникла ще при попередньому керівнику Донецької обладміністрації Олександрі Куці, але, на той момент, справа далі проєкту не пішла.
«Коли був зроблений проєкт, то виявилося, що ціна одного квадратного метра повинна була скласти більше однієї тисячі доларів. А це ціна комерційного житла в місті Києві.
Нинішній керівник області дав розпорядження переробити проєкт з метою змінити вартість площі, щоб це було дійсно доступне житло для переселенців.
Після внесених змін ціна будівництва знизилася з 200 до приблизно 160 мільйонів», — розповідає координатор Центру громадського контролю Дій–Краматорськ Андрій Романенко.
У будинку планується 121 квартира на 11 поверхах загальною житловою площею близько 12 тисяч квадратних метрів. Причому було оголошено, що житло це залишиться службовим, його не можна буде приватизувати.
Хто житиме в цьому будинку?
Спочатку Павло Кириленко заявляв, що цим житлом зможуть скористатися силовики та співробітники Облдержадміністрації. Пізніше голова області уточнив що до квартир заселяться переселенці, що працюють на підконтрольній території.
Які саме переселенці? Адже всі, хто виїхав з окупованих територій, не зможуть заселитися в 121 квартиру, навіть якщо це будуть тільки чиновники, бюджетники та інші службовці на державних підприємствах і організаціях. На це питання відповіді поки немає.
«Я підозрюю, що якась кількість чиновників там буде. Тому що чиновники з Облдержадміністрації теж переселенці. Хтось із них влаштувався, хтось — ні. Але зараз точно сказати для кого саме будується будинок неможливо», — розповідає Андрій Романенко. — «Зараз у нас будується обласна клініка. Можливо квартири в цьому будинку будуть одним з інструментів залучення в Краматорськ медиків. Є й просто переселенці, є ветерани АТО. Припускати, хто вселиться у квартири нового будинку — це дуже віддалена перспектива».
Функцію будівництва цього будинку спочатку мало виконувати комунальне підприємство «Дирекція з капітального будівництва адміністративних і житлових будівель».
«Але пізніше підприємство підпорядкували Департаменту екології. Хоча екології воно ніяк не стосується», — пояснює Андрій Романенко.
За словами експерта, що там відбувається зараз — невідомо.
«Тендер ще не проводився, офіційно будівництво не розпочато. Я сподіваюся до кінця березня, як обіцяв керівник області, хоча б почнеться тендер», — говорить він.
Проте на самому початку вересня 2020 року на перетині вулиць Дворцової та Марії Приймаченко почалися земельні роботи. Імовірно це підготовка до будівництва будинку.
На запит, який "Східний варіант" відправив у ДонОДА, прийшла така відповідь:
- виконанням робіт з проєктування будівництва займається ПАТ "Трест Жилбуд-1" на замовлення Комунального підприємства;
- реалізація проєкту будівництва знаходиться на стадії проєктування;
- фактична вартість будівництва буде відома тільки після проєктних робіт;
- головним розпорядником коштів для проєктно-кошторисної документації та будівництва призначений Департамент капітального будівництва облдержадміністрації;
- одержувачем коштів буде КП "Дирекція з капітального будівництва адміністративних і житлових будівель", яке знаходиться в управлінні Департаменту екології та природних ресурсів
Формально — це не що почалося ще будівництво поки не можна назвати довгобудом. Чого не скажеш про інші великі об'єкти міста.
Довгобуди Краматорська
Палац культури «Будівельник» на вулиці Маяковського
Побудований в стилі неокласицизм 1954 року єдиний на сьогодні комунальний ДК «Будівельник» відтоді жодного разу не ремонтувався.
Його реконструкція розпочалася 2016 року з масштабного проєкту. Проєктант в деталях описував всі перетворення, які очікують ДК. Підсвічування на фасаді, реставрація колон і ліпнини всередині. І багато іншого. 2018-го будівлю огородили парканом і почали ремонт.
Вартість будівельних робіт в будівлі та на прилеглій території оцінили в 38 мільйонів гривень. Потім ціна знизилася до 34 мільйонів.
Але в процесі виявилися серйозні проблеми з опорними конструкціями. Проєкт кілька разів вирушав на доопрацювання. В результаті влітку минулого року відбувся новий тендер на ремонт ДК. Цього разу сума склала вже 108,5 млн грн. За документами підрядник повинен закінчити будівництво до кінця березня 2021, але судячи з усього, цього не станеться.
Центр надання адміністративних послуг на вул. Парковій
Про ЦНАП в Краматорську вперше заговорили 2016 року. Тоді про те, що міська влада має намір побудувати Центр оголосив нардеп Максим Єфімов. Побудувати його передбачалося за 9 місяців і витратити на будівництво 36 млн грн. Пізніше, як це водиться, ціна зросла до 56,7 млн грн.
Три роки ЦНАП «висів» тільки у вигляді проєкту і лише 2019 року почалося його фактичне будівництво.
Будівництво продовжили 2020-го. За прогнозами підрядника, ЦНАП повинен бути зданий 2022 року, але через нестабільне фінансування дата закінчення будівництва поки точно не визначена.
Сад Бернацького
Реконструкція одного з міських парків, якому повернули історичну назву Сад Бернацького, триває вже п'ятий рік.
На розчищення річища та укріплення берегів річки Казенний Торець, яка протікає поруч, облаштування зон відпочинку та інші проєкти цього комплексного будівництва виділено 300 млн грн. Правда освоєно поки лише 100 млн. Причому саме будівництво розбите на кілька черг.
Крім уже зробленого планується спорудити човнову станцію, контактний зоопарк. Але скільки ще піде на це часу ніхто сказати не може. Терміни офіційної здачі Саду Бернацького в експлуатацію поки невідомі.
Басейн H2O
Басейн почали будувати 2017 року поряд з недавно зданим в експлуатацію Льодовим палацом (який також був довгобудом).
Замовником виступає департамент капітального будівництва Донецької ОДА. Як це зазвичай буває, спочатку заплановані витрати з 46 млн, зросли до 52 млн гривень.
А загальна вартість склала понад 72 млн грн.
Активно будівництво басейну почали 2020 року. Завершено фасадні роботи, зараз проходить обробка всередині будівлі. Міська адміністрація обіцяє закінчити басейн восени 2021, але остаточні терміни можуть змінюватися.
Майбутні будівництва
Крім усього вищеописаного в Краматорську плануються нові будівельні проєкти. Служба безпеки України отримала дозвіл на розробку землевідведення під дозвіл будівництва житла для своїх співробітників. В одному з міських районів будуються кілька будинків від Міжнародної організації міграції.
Взимку поточного року депутати міськради Краматорська почали процедуру видачі землі під будівництво цілого мікрорайону для переселенців та місцевих жителів. Нові будинки будуть побудовані в рамках проєкту «Покращення житлових умов для внутрішньопереміщених осіб на сході України».
Реалізація проєкту розрахована на 5 років, бюджет складе 22 млн євро. Фінансування здійснить уряд Німеччини.
Хотілося б, щоб всі ці проєкти були втілені в найкоротші терміни, а не поповнили ряди довгобудів в регіональному центрі Донецької області.
Читайте також: Нові будинки в Сєвєродонецьку: що побудують для переселенців на 725 млн грн