Без води через чужі борги. Реалії прифронтових міст і сіл
Вчора на Луганщині 75 тисяч абонентів залишилися без води. Як цієї ситуації можна було уникнути та чому відключають воду тим, хто платить дізнався “ВВ”
65 тисяч з 75-ти абонентів «Попаснянського водоканалу» знаходяться на окупованій території. Підприємство регулярно відключають від електроенергії за борги, а жителі прифронтових населених пунктів 3-х районів залишаються без питної води.
Що про це кажуть енергетики, водники та прості жителі — в матеріалі «ВВ».
Відключення, якого могло не бути?
Сьогодні енергетики «Луганського енергетичного об'єднання» буквально через добу після відключення заново заживлюють близько 40-ка об'єктів Попаснянського водоканалу. Заявку на відключення вони отримали 2 тижні тому від державної компанії-постачальника «Укрінтеренерго», розповідає виконавчий директор «ЛЕО» Андрій Колосов.
«Укрінтеренерго» — постачальник електроенергії «Попаснянському водоканалу». Два тижні тому він дав попередження про відключення у зв'язку з боргом. Я не знаю, 50 з чимось мільйонів, це їх внутрішні питання. І дали попередження нам, що на 10-е число ми повинні виконати заявку про відключення. Ми навіть не маємо права запитувати, з якої причини ми зобов'язані провести це відключення», — говорить Колосов.
Кореспонденти «Східного варіанта» зв'язалися із заступником генерального директора «Укрінтеренерго» Олександром Мануйленко. Він запевнив, що «питання зі споживачем (ред. - водоканалом) вирішено і їх не мали взагалі відключати».
Однак, прессекретарка «Луганського енергетичного об'єднання» Юлія Рибалка наполягає, що лист про скасування заявки вони отримали вже після того, як відключили 90% об'єктів водоканалу.
«ТОВ “ЛЕО” отримало лист-скасування о 16:10, коли вже були відключені об'єкти Попаснянського водоканалу. Тепер ми чекаємо відповідного листа від “Укрінтеренерго” із зазначенням об'єктів, які ми повинні під'єднати та відповідно вони повинні оплатити повторне підключення».
За що відключають?
З 42-х об'єктів Попаснянського водоканалу «ЛЕО» вдалося вчора відключити 40. Два об'єкти — перший і другий горизонти західної фільтрувальної станції — не вдалося знеструмити, вони знаходяться на території самої станції. Енергетиків просто не пустили на територію.
Свою відмову директор «Попаснянського районного водоканалу» Іван Вілков пояснив так.
«В умовах, мало того, що війни в Луганській області, в умовах карантину по Ковід-19 і відповідно до державної політики у сфері питного водопостачання ми не допускаємо вас до відключення об'єктів питного водопостачання. Ви вже відключили від живильного центру західну фільтрувальну станцію, 3-й підйом. Згідно з цим законом, ми будемо змушені звернутися до суду. Якщо у пожежників не буде води для гасіння пожежі, я не знаю, хто буде за це відповідати. Якщо буде черговий спалах коронавірусу, я не знаю, хто буде за це відповідати. Тому я на себе таку відповідальність брати не збираюся», — говорить він.
За словами Вілкова борг підприємства на сьогодні — понад 200 мільйонів гривень. Заборгованість формувалася протягом 5 років. Основні боржники — представники окупаційної влади так званої «ЛНР». Позицію «Луганського енергетичного об'єднання» озвучила прессекретарка Юлія Рибалка.
«Чому ці “благодійні акції” має спонсорувати наше підприємство, яке за 5 років і так доведено до банкрутства? У чому різниця між окупованим Кримом, який давно відключили від водопостачання, і окупованою Луганщиною? Ми писали неодноразово звернення до Кабінету міністрів, представникам “Тристоронньої контактної групи” з проханням якось вплинути на ситуацію. У відповідь — тиша. У нас навіть є схема, як знеструмити насосні станції окупованих територій, зберігши водопостачання підконтрольній території. Нас, на жаль, ніхто не чує», — нарікає вона.
"Проблемний" водоканал
Через системний брак грошей устаткування водоканалу не модернізувалося вже довгий час, розповідає директор підприємства Іван Вілков.
«Донорські гроші, які заходять на підприємства — цільові. Тобто, вони йдуть на відновлення водоводів, зруйнованих військовими діями. В цілому, підприємство, практично банкрут. Грошей немає на оплату рахунків, не кажучи вже про нове обладнання», — говорить Вілков.
Це позначається і на якості води, розповідає мешканка прифронтового Гірського Марія Кравченко:
«Питну воду ми купуємо в пляшках. Ту, що тече з-під крана, просто неможливо пити. Іржа, солі, вапно, металеві уламки — це все можна знайти в тій, нібито питній воді».
Як далі?
Місяць тому представники окупаційної влади заявили, що скорочують споживання води з території України. І вже через кілька днів після заяви дійсно зробили це.
«Зараз постачання води на непідконтрольну територію скоротилися на 70%. Наше обладнання працює практично «вхолосту». А це додатковий знос устаткування і нові борги», — розповідає директор Попаснянського водоканалу.
Керівник обласної військово-цивільної адміністрації Сергій Гайдай в одному зі своїх інтерв'ю вже заявив, що розглядає можливість повністю припинити постачання води на окуповану територію.
Однак, на думку й енергетиків, і «водників» це не розв'яже ключові проблеми.
Потрібна реконструкція підприємства і погашення боргу водоканалу коштом державного бюджету.