Пандемія чи політика: як пройшов "карантин вихідного дня" у Слов'янську
Стихійні ринки, рейди поліції та повернення «масок» на вулиці. Розповідаємо, яким був вікенд на півночі Донеччини
Уряд продовжує стверджувати, що навіть у разі погіршення епідеміологічної ситуації локдаун в країні вводитися не буде. Як м'якший захід МОЗ запропонував ввести в Україні «карантин вихідного дня».
У деяких містах, як, наприклад, в Слов'янську, таке обмеження зіткнулося з саботажем.
Часткові обмеження
Нагадаємо, що «карантин вихідного дня» введений в Україні відповідно до Постанови Кабміну від 11 листопада 2020 № 1100. Згідно з документом цей режим вводиться на найближчі три тижні — з 00 годин 00 хвилин суботи до 00 годин 00 хвилин понеділка.
Затверджений урядом документ забороняє в зазначений період приймати відвідувачів в закладах громадського харчування (кафе, барах, ресторанах), в ТРЦ та інших закладах розважального характеру, в об'єктах сфери торговельного та побутового обслуговування населення (салони краси, магазини промтоварів і так далі).
Також заборонена робота спортзалів, фітнес-центрів, басейнів і установ культури.
Проводити змагання та культурні заходи у вихідні теж не можна.
Водночас об’єктам громадського харчування дозволяється продавати їжу на винос або з адресним доставленням.
Магазини можуть працювати лише ті, де 60% торгової площі займають харчові продукти, паливо, медикаменти та засоби медичного призначення, ветеринарні препарати та корми для тварин.
Дозволена медична практика, а також робота банківських і поштових установ. На АЗС зони харчування закриваються, в період «карантину вихідного дня» тут можна буде отримати тільки послугу техобслуговування або ремонту автомашини.
“Дуже несвоєчасно”
У містах, де місцеві вибори не закінчилися в першому турі, урядова постанова додала політичної інтриги.
Особливо чітко це проявилося там, де до другого туру пройшли чинні мери.
Приймати непопулярне рішення для них — значить знижувати свій кандидатський рейтинг, не приймати — викликати гнів центральної влади.
Як то кажуть: «або пан, або пропав».
Міський голова Слов'янська Вадим Лях вирішив піти другим шляхом.
Можливо, таким чином він хотів уникнути ситуації, яка склалася в Краматорську, де підприємці, що вимагали скасування карантину, перекрили трасу державного значення.
Хай там як, аргументував своє рішення Вадим Лях суто економічними причинами. За його словами, вихідні в 100-тисячному прифронтовому Слов'янську і містах-мільйонниках Києві чи Харкові мають суттєві відмінності.
Лях підкреслив, що для жителів передмістя вихідні є єдиною можливістю приїхати на закупи до міста або продати на ринках вирощену сільгосппродукцію.
Також мер Слов'янська висловив думку, що рішення про введення карантинних обмежень у вихідні повинні приймати на місцях.
Лист з такою ініціативою Вадим Лях направив до Кабміну. В очікуванні відповіді він розпорядився створити спеціальну робочу групу, якій доручено відстежувати потоки людей на ринку і в закладах громадського харчування.
Захист інтересів або "підстава"
Потрібно відзначити, що ще до початку вихідних в соціальних мережах почали з'являтися публікації про те, що рішення не обмежувати роботу ринків та інших згаданих у постанові об'єктів Вадим Лях ввів керуючись не турботою про людей і заробіток підприємців, а з політичних міркувань.
Апофеозом критики стали прямі звинувачення в тому, що Вадим Лях свідомо «підставив» підприємців, адже в суботу деякі з них отримали адміністративні приписи.
Дійсно, у вихідні поліція в Слов'янську працювала в посиленому режимі.
На виявлення порушень протиепідеміологічних вимог в Слов'янську і районі було залучено 80 правоохоронців.
За інформацією пресслужби міського загону поліції, тільки за суботу було перевірено близько 400 об'єктів масового відвідування громадян. Об'єктивності заради, додамо, що частина об'єктів прислухалися до рекомендацій уряду, а не міського голови, і відкриватися у вихідні не стали.
Побутовий рівень
Якщо говорити про те, наскільки серйозно поставилися до «карантину вихідного дня» пересічні мешканці міста, то, в цілому, можна сказати, що рівень їх відповідальності дещо підвищився.
Якщо ще тиждень тому люди в масках зустрічалися досить рідко, навіть в закритих приміщеннях сфери послуг, то зараз відсоток людей, що використовують цей засіб захисту, точно збільшився.
Життя в місті у вихідні явно не зупинилося. І хоча торговельні ряди центрального ринку в неділю все ж закрилися, стихійні ринки продовжували працювати у звичному для себе нелегальному режимі.
Хоча варто визнати, все ж деякі продавці на тому ж Центральному ринку не поспішають одягати маски.
А частина рядів, де торгують промисловими товарами, хоч і перекрили доступ обмежувальними стрічками, товар все-таки розклали.
Стали користуватися масками й пасажири громадського транспорту.
Звичайно, порушень тут, як і в інших сферах вистачає, але загальна тенденція простежується досить чітко — статистика поширення COVID-19, що б'є рекорди, змусила слов’янців задуматися.
Нагадаємо, що тільки за минулу добу в Донецькій області зафіксували 352 випадки зараження коронавірусом, з них 10 діти. З початку пандемії в області виявлено 15 478 випадків COVID-19. 13 осіб, не впоравшись з хворобою, загинули.
Вирішальний вікенд
Повертаючись до політичного дискурсу, додамо, що другий тур голосування призначений в Слов'янську на наступну неділю, 22 листопада.
До цього моменту міському голові доведеться прийняти рішення — чи вводити найближчими вихідними більш жорсткі обмеження або продовжувати саботувати постанову Кабміну. Втім, тиждень — це дуже великий термін, особливо якщо цей тиждень — останній перед виборами. І статися за цей час може все що завгодно.