Дострокові канікули & дистанційне навчання: що відбувається в школах Слов'янська
У Донецькій області вже почалися осінні канікули, але не для всіх. «ВВ» розібрався, як вчитимуться школярі на карантині.
Коронавірус знову закрив українські школи. Кабінет Міністрів України рекомендував загальноосвітнім закладам піти на канікули з 15 жовтня і до 30 жовтня. Але остаточне рішення міста приймають самостійно. Наприклад, в Слов'янську учні перейшли на дистанційне навчання. Таке рішення викликало нерозуміння як вчителів, так і батьків.
«Для мене дистанційне навчання — це цілковита несподіванка і повна відсутність логіки нашої місцевої влади, оскільки дитячі садки продовжують свою роботу! А навчальний процес вирішили занапастити. Моя дитина ще до пуття не зрозуміла за 1,5 місяці навчання, що таке школа, і вже навчання немає. Я виховую дитину сама, у нас немає незайнятих бабусь і дідусів, відповідно дитину під час карантину залишити ні з ким. Тоді постає питання: а водити дитину з собою на роботу щодня — це менший ризик?! Або чому ж тоді батькам, що працюють також не зробили карантин, але зі збереженням заробітної плати?», — каже мама першокласника Карина.
Слов'янськ один такий особливий?
Разом зі Слов'янськом на дистанційному навчанні зараз школи Бахмута, Костянтинівки, Авдіївки та Миколаївки. Рішення приймала міська комісія з надзвичайних ситуацій і вже потім буде розглядатися питання про канікули.
У Слов'янську вони заплановані з 2 по 8 листопада. У міськраді це пояснюють так:
«Є розуміння що вибори будуть у два тури. Якщо зараз піти на канікули, то все одно потім виникнуть питання з тим, а як встигнути обробити школи. Ми витратимо зараз канікулярний час, а далі все одно будуть вирішувати виходити на навчання або на дистанційку. Чи то обробляти школи, чи то поспішати або не поспішати — маса різних питань. Вирішили, що найраціональніший шлях це зараз організація дистанційки й потім далі у міру надходження питання щодо термінів канікул», — розповів «ВВ» заступник міського голови Слов'янська Юрій Підлісний.
Ще один з найважливіших моментів — гарна тепла погода. На думку міської влади, навчання хоч трохи змусить дітей перебувати вдома й обмежить їхні контакти.
«Інакше ми отримаємо величезні компанії на вулицях і навряд чи це буде сприяти епідеміологічній ситуації», — пояснює заступник мера.
Що у школах у всій області?
Крім перерахованих вище міст, школи Донецької області пішли на осінні канікули у два етапи: з 15 і з 19 жовтня.
З цього ж дня в усій країні починає діяти новий розподіл на карантинні зони згідно з епідеміологічною ситуацією. Донеччина вся забарвиться в помаранчевий колір, крім Слов'янського району — він єдиний потрапляє до «червоної» зони.
Рішення про закриття шкіл в такому випадку виглядає обґрунтовано. Станом на 13 жовтня в області на COVID-19 хворіють 112 учнів і 107 вчителів. 33 школи знаходяться на самоізоляції й дистанційному навчанні. Такі дані озвучила директорка Департаменту освіти та науки Донецької ОДА Тетяна Сідашева.
До слова, всього в Україні вже майже 110 тисяч учнів знаходяться на самоізоляції. Ще 4700 класів та 320 шкіл перебувають на карантині.
Але на дитячі садки карантинні канікули не поширюються. Як розповів тимчасовий голова Міністерства освіти та науки Сергій Шкарлет, у відомстві їх закривати й не планують.
За даними ВООЗ та МОЗ, діти дошкільного віку — найменш вразлива категорія. До того ж батьки не можуть залишити дітей малого віку одних вдома, оскільки їм потрібно працювати. При цьому шестирічні першокласники вже вважаються досить дорослими дітьми, обурюються батьки.
Дистанційне навчання тепер, як мінімум, до кінця року?
Кабінет міністрів України вже виділив гроші на створення дистанційних курсів зі шкільних предметів як для дітей, так і для вчителів. Кошти необхідні на підготовку, проведення експертизи, придбання, супровід та розміщення онлайн-курсів в інформаційно-телекомунікаційних системах.
Оновилися й умови дистанційного навчання. Тепер перейти на таку форму може будь-який учень, який хоче освоювати індивідуальну програму. Для цього достатньо заяви від батьків.
«Через пандемію коронавірусу, весь світ шукає альтернативні шляхи для економічного та соціального життя. І галузь освіти — не виняток, адже для нас важливо, щоб освітній процес тривав і був якісним і безпечним. Дистанційне навчання є перспективною сферою розвитку освіти в умовах його цифровізації», — каже виконувач обов'язків міністра освіти Сергій Шкарлет.
Технології дистанційного навчання також хочуть застосувати для психологічних і корекційних занять для осіб з особливими потребами.
В цілому, рекомендації Міністерства освіти виглядають так:
- організація освітнього процесу повинна забезпечувати взаємодію вчителів з учнями;
- під час дистанційного навчання повинні створюватися умови для участі в освітньому процесі осіб з ООП з обов'язковим урахуванням індивідуальної програми розвитку;
- навчальний заклад забезпечує регулярне відстеження результатів навчання учнів;
- для учнів, які не можуть взяти участь у синхронному режимі взаємодії з поважних причин, заклад забезпечує використання інших засобів комунікації, доступних для учнів — телефонного, поштового зв'язку та т. д;
- організація освітнього процесу обов'язково здійснюється з дотриманням вимог щодо захисту персональних даних, а також санітарних правил.
Але що робити тим дітям, у кого немає можливості навчатися дистанційно? Жителям прифронтових міст, де немає навіть мобільного інтернету? Чиї батьки не можуть собі дозволити придбати комп'ютер, планшет, смартфон та інше? Хіба вони не мають такого ж права на отримання освіти? Це питання залишається відкритим.