Моє місто тимчасово окупували: як зберегти життя і не зрадити Україну
Тимчасова окупація українських міст передбачає для їхніх мешканців єдине завдання — вижити. «Східний варіант» зібрав доступні на цей час поради, як це зробити
Збройні сили України героїчно боронять від російських окупантів українські міста в Луганській та Донецькій областях. Війна передбачає зміну позицій, а відтак окупантам періодично вдається встановлювати свій контроль над деякими населеними пунктами. Звісно, це тимчасово. І задача місцевих мешканців на цей період — вижити.
Зазначимо, що наразі немає єдиної офіційної інструкції від української влади щодо того, як діяти в умовах окупації. «Східний варіант» спробував зібрати окремі поради для різних категорій людей: що може допомогти людям знизити небезпеку безпосередньої агресії російських окупантів до себе — але при цьому не зрадити Україну і не перейти на бік ворога.
Мирне населення
Україна знає приклади героїчного спротиву мирного населення окупантам. Але цілком зрозуміло, що велика частина людей, а в деяких містах і всі жителі, не мають ресурсів чинити спротив. Тому рекомендації в цьому розділі стосуватимуться як першої, так і другої категорії.
Якщо ви цивільна людина і маєте запаси ресурсів, щоб певний час не виходити з дому, так і робіть. Деякий час варто просто «пересидіти».
Якщо із запасами їжі все добре, а ось запаси води доводиться поповнювати, вам будуть корисні ці рекомендації ЮНІСЕФ — як очистити воду в домашніх умовах, щоб потім її використовувати як питну:
- Процідити воду через чисту тканину
- Дати воді відстоятися 24-48 годин
- Відфільтрувати воду через побутовий фільтр (якщо немає фільтра, процідіть воду через гравій, пісок або активоване вугілля)
- Закип’ятити воду (найпростіша дезінфекція)
Так вода очищується майже від усіх шкідників, крім хімічного забруднення.
❌ Не можна брати гуманітарну допомогу, яку дають окупанти. Роздачу такої «допомоги» вони використовують для пропаганди та створення картинки — мовляв, вони рятують людей від «нацистів».
Допомогу можна попросити у сусідів, місцевих проукраїнських активістів, підприємців чи навіть незнайомих людей — українці довели, що своїх в біді не залишають.
🚶Коли настає крайня потреба, і вам таки потрібно вийти в місто, головна задача — не привертати до себе уваги. Рухатися спокійно і зібрано.
📲 Перед виходом з дому обов'язково «почистити» власний телефон: видалити переписки, фотографії часів бойових дій (але не всі фотографії, які є в телефоні, бо це також може викликати підозру).
🔇 Ідучи вулицями, варто бути готовим до небезпеки: не слухати музику, не відволікати мозок сторонніми справами.
🙅♀️ Жінкам рекомендують максимально забезпечити власну непривабливість: негарні старі речі, хустки, відсутність макіяжу, парфумів, прикрас. Можна використовувати мішкуватий одяг, аби знизити увагу на статеві ознаки.
❌ І жінкам, і чоловікам варто уникати у своєму одязі кольору, який може навіть віддалено нагадувати колір хакі. Не бажано також використовувати й чорний — його теж інколи використовують військові.
📵 Телефон на публіці в окупованому населеному пункті взагалі рекомендують використовувати мінімально. Будь-яка дія з телефоном може трактуватися як підозра у шпигунстві. Тим більше не варто нічого фотографувати.
Якщо ж зустрічі з військовими окупаційних сил уникнути не вдається (відомо, що в деяких населених пунктах окупанти ходять «знайомитися» по домівках людей і перевіряють документи), то це спілкування має бути максимально сухим та спокійним:
- не варто проявляти агресію, але й не потрібно «вестися» на «доброзичливість» окупантів. Вона оманлива;
- потрібно виконувати те, що вони просять: наприклад, показати документи чи прописку, але не робити того, чого не просять. Зокрема не розповідати зайвого про себе та інших;
- на питання про ставлення до війни, влади, патріотичних сил тощо, варто відповідати нейтрально. Це може бути провокацією, аби виявити потенційних протестувальників проти окупаційного режиму.
Складнішою є ситуація щодо другої категорії — людей, які активно протестують і намагаються протидіяти окупантам. Передбачити реакцію агресора неможливо. Судячи з численних відео протестів, найбезпечнішими є мирні мітинги, де зібрана велика кількість людей.
‼️ Головне правило: не залишатися наодинці з окупантами, не йти з ними.
Тези свого спротиву варто доносити за схемою: від натовпу протестувальників — до натовпу окупантів. В жодному разі не можна персоналізувати спротив, визначати лідерів чи ідейних натхненників — на них буде легше тиснути наодинці.
У разі прямого нападу потрібно лягти на підлогу й прийняти позу ембріона: повернутися на бік, підтягнути ноги до грудної клітки, прикривши ними живіт і груди, руками прикрити голову.
Вкотре повторюємо: головна задача — вижити й отримати мінімальну кількість ушкоджень.
Працівники силових структур
Варто розуміти, що найбільш вразливими перед окупантами є навіть не жінки та діти, а колишні чи діючі працівники силових структур, а також їхні родичі.
Як відомо журналістам «Східного варіанту» від жителів окупованих міст Луганщини, окупанти вже ставлять ультиматуми правоохоронцям та навіть працівникам ДСНС, забирають на допити учасників АТО/ООС, допитують їх родичів.
❌ В жодному разі не можна приймати так звану «присягу» та переходити на бік окупантів — це буде зрадою, і після повернення територій Україною такі правоохоронці відповідатимуть перед законом.
Читайте також: Чат-боти перемоги: які сервіси допомагають ЗСУ нищити ворога
Будьмо відвертими: виходів із такої ситуації небагато.
🔶 Один з них — евакуюватися.
Примітка*: тут мова йде лише про ситуацію, коли населений пункт окупований, а спротив неможливий.
Виїжджати через блокпости окупантів може бути небезпечно. Також вони можуть не випускати чоловіків з населених пунктів або ретельно їх перевіряти.
Один із варіантів виїхати — сказати на блокпості, що їдете на заправку. Як правило, заправки розташовані на виїзді, або за межами міста, а відповідно — далі блокпостів. Це може допомогти уникнути перевірок. Але діє цей спосіб, лише коли ви виїжджаєте наодинці і без речей.
🔶 Другий вихід — звільнитися з правоохоронних структур ще на початку окупації у тих випадках, коли це можливо.
🔶 Третій — бойкотувати роботу і не виходити на робоче місце. Але це може спричинити ситуацію, коли окупанти будуть вас розшукувати та розпитувати ваших рідних.
Інші держслужбовці
Усім, хто працює на державній службі, важливо пам’ятати: держава зберігає заробітну плату держслужбовцям на весь період окупації. Навіть, якщо ви не будете з'являтися на роботі через фактичне захоплення адміністративних будівель окупантами, заробітна плата все одно буде нарахована.
А ось згода на співпрацю з окупаційним режимом — перехід на нові посади, виконання нових обов'язків, вигідних окупантам, означатиме державну зраду і, відповідно, притягнення до відповідальності.
Те ж саме стосується вчителів.
Колишній народний депутат та академік Національної педагогічної академії Віталій Курило звернувся до педагогів Луганщини та закликав їх не йти на співпрацю з окупаційними силами.
«Останніми днями на вас чиниться тиск з боку окупаційної влади, щоб ви писали заяви на перехід на роботу до т.з. «ЛНР». Можливо хтось заляканий, хтось розгублений, але зрозумійте, що співробітництво з окупантами — це колабораціонізм, тобто зрада. Українська держава гарантує усім вам збереження робочого місця і зарплати до визволення окупованих територій. Це відбудеться швидше, ніж декому здається. Не заплямуйте себе співробітництвом з ворогом, бо тавро залишите не тільки на собі, а й на своїх рідних і близьких», — зазначив Віталій Курило.
Кілька порад для прогресивної молоді
Портал dovidka.info зібрав найважливіші правила з кібербезпеки. Люди, які мають базові знання з цифрових технологій, можуть скористатися порадами та допомогти зокрема людям старшого віку бути на зв’язку зі своїми рідними та робити це безпечно.
🟩 Обов’язково встановіть на всіх електронних пристроях VPN. Так ви зможете отримувати правдиву інформацію навіть у випадку, коли окупант блокуватиме до неї доступ (наприклад Avast SecureLine VPN, його можна під’єднати до 5 пристроїв)
Clear VPN від української IT-компанії MacPaw надає безплатний доступ на рік. Промокод на 1 рік: SAVEUKRAINE
nordVpn – для отримання безплатного доступу напишіть їм в чат або [email protected].
Після цього їм треба зробити тест локації, щоб пересвідчитись, що ви з України.
🟩 Ніколи не використовуйте відкритий Wi-Fi чи той, який просить пройти авторизацію.
🟩 За можливості, придбайте програми, що перевіряють телефон на наявність шпигунських програм (наприклад: iPhone – iVerify, Android – Root Checker App)
🟩 Для вашої безпеки використовуйте месенджери WhatsApp та Signal.
🟩 Перейменуйте контакти людей в телефоні, які займаються опором, вигадайте їм інші імена.
🟩 Видаліть з гаджетів все, що може зашкодити вам або руху опору, якому ви допомагаєте.
🟩 Рекомендовані соцмережі: Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, Linkedin.
🟩 Встановіть антивірусні програми на комп’ютери (але не російського виробництва). Пам’ятайте — не існує тих комп’ютерів, які не можуть бути заражені вірусами.
Насамкінець підкреслимо, що важливо розробити для себе правила поведінки в тій чи іншій можливій ситуації в умовах окупації. Продумайте, що будете говорити окупантам у разі зустрічі. Зберігайте візуальний спокій, навіть якщо відчуваєте внутрішній страх. А найголовніше — пам‘ятайте, що окупація тимчасова. Україна обов‘язково звільнить свої території від російських окупантів, і все буде Україна!
***
Більше важливих інструкцій та контактів дивіться у нашому розділі "Допомога під час війни"