Морок холоду та виживання: як проходить зима в окупації на сході України
У суворий зимовий холод, коли мороз пронизує кожну щілину, життя на тимчасово окупованих територіях стає справжнім випробуванням. Окупаційна влада дарує лише порожні обіцянки, залишаючи місцеве населення на межі виживання. Люди вимушені перебувати в напівзруйнованих будинках і самостійно шукати засоби обігріву.
В яких умовах жителі окупованих територій Донеччини та Луганщини змушені переживати зиму? Про це детально розповість Східний Варіант.
Реалії окупованої частини Донеччини
Через дефіцит кваліфікованої робочої сили та відсутність фінансових вкладень для підтримки інфраструктури, значна частина населення міст на тимчасово окупованій частині Донецької області залишилася без тепла. На окупованій частині Донеччини не працює близько 111 котелень. На теплотрасах фіксується значна кількість проривів, проте окупаційна адміністрація не поспішає вживати заходів щодо їх ремонту. Про це Центр Національного Спротиву повідомляв ще у грудні.
Чи змінилася ситуація зараз? Ось що про це пишуть місцеві жителі в соціальних мережах:
“Зараз у Донецьку немає опалення. У квартирах лютий холод. Можете собі уявити, скільки літніх людей помре від переохолодження і простудних захворювань?”.
“Світла немає, опалення немає, але нічого дивного. Ми живемо, і це вже добре”.
“Макіївка, сел. Ханженкове. Північний уже тиждень без світла. Селище без газу, а отже всі люди, що живуть тут, сидять у холоді й темряві, не можуть приготувати їжу. Діти вже похворіли”.
За словами місцевих жителів, окупаційна влада не виходить на зв’язок і не дає жодної конкретики, а пунктів обігріву або взагалі немає, або вони поза зоною досяжності для більшості районів.
“Уже просто сил немає терпіти це знущання, діти хворіють. До нас обіцяли прийти робітники. Понеділок і тиша. Обрізали труби й впоралися”, — обурюються мешканці мікрорайону Текстильник міста Донецьк.
“Допоможіть, будь ласка! Мікрорайон Текстильник, вул. Жарікова, ми без світла й опалення четверту добу, у квартирах менше ніж 10 градусів. Тут теж живуть люди. Діти замерзають. Про нас усі забули. Де пункти обігріву, де можна зарядити телефони? Ніхто не називає жодних термінів і прогнозів. Що нам робити? Ми вже не знаємо, до кого звертатися”, — пишуть в місцевому чаті донеччани.
Не краща ситуація й в окупованому Маріуполі, де інфраструктура міста перебуває в критичному стані. Нещодавно зламалася котельня “Західна”, яка опалює будинки у Центральному районі. Упродовж опалювального періоду ця котельня неодноразово не працювала. Окупанти постійно там проводять “ліквідації аварійних ситуацій”.
Як повідомляє Маріупольська міська рада, загарбницька влада вже вдруге не змогла підготувати до зими вцілілі райони міста, тому без тепла залишилися тисячі людей.
“Вже просто немає нормальних слів на цю чортову котельню Західна. Щодня вона зупиняється, батареї знову крижані. Що це за знущання? Ще й плату зібралися брати?” — скаржаться маріупольці в місцевих спільнотах.
Колапс з опаленням та обурення місцевих мешканців було настільки важко приховати, що окупантам навіть довелося зробити сюжет на одному з російських пропагандистських каналів.
Проте він, безумовно, був викладений у стилі типових кремлівських оповідань, де обіцяли, що все буде налагоджено в найкоротші терміни. Реальність, як ми бачимо, зовсім інша.
А що на окупованій Луганщині?
На тимчасово окупованих територіях Луганської області більшість багатоквартирних будинків залишається без опалення, внаслідок чого замерзають люди. За інформацією Центру національного спротиву, вже були навіть випадки смертей в регіоні.
“Однією з основних причин відсутності опалення є конфлікт між державним підприємством "Луганськгаз" і окупаційною адміністрацією, яка нібито не виплачує гроші за спожите блакитне паливо, що призводить до зупинки постачання газу. Обидві сторони конфлікту ігнорують проблеми мешканців і, фактично, займаються боротьбою за вплив”, — пишуть у ЦНС.
У тимчасово окупованому Лисичанську відсутнє централізоване опалення, про запуск якого російські загарбники заявляли ще у вересні, повідомляє Луганська обласна державна адміністрація.
“У багатоповерхівках деяких районів Лисичанська залишилось по 10-15% жителів. В районі колишнього заводу ГТВ в домівках досі відсутнє електро- та водопостачання. Про опалення вже ніхто не згадує”, — розповідає голова Луганської ОДА Артем Лисогор.
За словами самих лисичан, у квартирах продовжують вирізати батареї та труби опалення. І відбувається це як у центрі міста, так й в мікрорайонах ГТВ.
“Зателефонувала до Лисичанського центру. Мороз -11, воду привезли, бахи вдалині, продовжують різати опалення, у квартирах, куди немає доступу, поки нічого не роблять. Чекають на двері, будуть зрізати й одразу ставити нові”, — пише місцева мешканка в одному з чатів Лисичанська.
Жителі Луганщини пишуть, що загарбницька влада вирізає батареї опалення у старих квартирах та дає обіцянки встановити нові протягом 2-3 місяців. Проте насправді виявляється, що вони здають ці батареї на металолом.
Голова Луганської ОВА зазначає, що схожа ситуація спостерігається у Сєвєродонецьку та Рубіжному. У цих містах опалення надається лише в окремих будинках, близько 10% з яких отримують тепло від модульних котелень. Інші мешканці змушені самостійно шукати варіанти обігріву.
Навіть модульні котельні, встановлені окупантами на обраних ними об'єктах, не забезпечують належне опалення. Вони лише здатні підтримувати систему опалення, захищаючи її від розмерзання, але не надають достатньої теплової енергії для забезпечення комфортних умов проживання.
Жителька Сєвєродонецька опублікувала відео, в якому видно стан одного з під’їздів із підписом:
“Місто не готове до зими, нікого не хвилює, що у більшій частині району немає і не буде опалення. Люди живуть у зруйнованих і спалених будинках, без даху й вікон”.
З року в рік жителі тимчасово окупованих територій змушені переживати жорстку зиму без належного опалення у своїх будинках. Попри обіцянки та твердження окупаційної влади, реальна допомога та підтримка для населення залишаються лише марною надією. Люди вимушені вживати всілякі заходи для обігріву самостійно — від буржуйок до обігрівачів, щоб хоч якось витримати холодні ночі та морозні дні.
***