Жданова розповіла про спекуляції в темі бюджетних місць для дітей з ОРДЛО
Тривають спекуляції в темі бюджетних місць для дітей з ОРДЛО.
Про це повідомили у Фонді «Відкрита політика».
У 2016 році в Україні запрацювала спрощена процедура вступу до українських ЗВО для дітей з прифронтових та окупованих територій.
Також писали про те, що "Діти з окупованих територій мають дивитися не в приціли, а в телескопи та мікроскопи": все, що потрібно знати абітурієнтам з ОРДЛО
Наприкінці минулого року було чимало спекуляцій про те, що держава хоче дозволити дітям з окупованих територій не складати ЗНО для вступу в університети. Мовляв, ці діти без конкурсу забиратимуть бюджетні місця у дітей з підконтрольних Україні територій.
“Східний варіант” вирішив розібрати по поличках ці спекуляції та саму процедуру вступу абітурієнтів за спрощеною системою.
— Було багато спекуляцій, мовляв, діти з окупованих територій заберуть бюджетні місця в дітей з підконтрольної Україні території. Це ж по суті не так. Просто збільшується географія, а кількість бюджетних місць залишається та ж сама?
— Абсолютно вірно ви кажете. До того ж, кожного року використовується приблизно 10% квоти, виділеної державою на бюджетні місця для дітей з окупованих територій. Минулого року 2026 абітурієнтів вступили через освітні центри. Це мізер, у порівнянні з загальною кількістю бюджетних місць.
Дійсно є багато спекуляцій. Тут я бачу такі аспекти.
Питання національної та міжнародної безпеки - я б дуже не хотіла, щоб ми повторили сценарій Афганістану або інших країн, де через те, що ідуть конфлікти, виростає покоління, яке не інтегроване в цивілізоване суспільство. Вони займаються виготовленням вибухівки, процвітає тероризм, як національний, так і міжнародний. Ми знаємо, що наш сусід, Російська Федерація, буде активно цьому сприяти.
Принциповий - Якщо ми вважаємо, що це громадяни України, то за Конституцією вони мають право на безкоштовну середню освіту в Україні. Але зараз вони не мають доступу до української освіти. Навіть ті 3 тисячі школярів, які навчаються в українських школах на мирній території — це дуже маленький відсоток від загальної кількості школярів, які залишаються на окупованій території.
Навіть дистанційна освіта не виконує повністю цю компенсаторну функцію. Тому спрощена процедура — це не пільга, а компенсація за те, що ці діти не отримують від держави.