У США розкрили деталі заходів, спрямованих проти вторгнення Росії в Україну
Сполучені Штати та їхні союзники готують набір фінансових, технологічних та військових санкцій проти Росії, які набудуть чинності уподовж кількох годин після ймовірного вторгнення в Україну.
Про це повідомляє Східний Варіант із посиланням на The New York Times.
Офіційні особи вперше розповіли про деталі цих планів напередодні серії дипломатичних переговорів щодо створеної Москвою кризи, які розпочнуться в понеділок у Женеві, а потім відбудуться по всій Європі.
Плани, які США обговорювали з союзниками в останні дні, охоплюють відрізання найбільших фінансових установ Росії від глобальних операцій, запровадження ембарго на американські технології, а також озброєння повстанців в Україні, які вестимуть партизанську війну проти російської окупації, якщо до цього дійде справа.
Технологічні санкції будуть спрямовані проти деяких «улюблених галузей промисловості Путіна», зазначає видання, особливо аерокосмічної та оборонної, які є основними джерелами доходу для російського уряду. Вони торкнуться виробництва винищувачів, зенітних установок, протисупутникових, космічних систем, а також штучного інтелекту та квантових обчислень.
Міністерство торгівлі може заборонити експорт до Росії будь-яких споживчих товарів – від мобільних телефонів і портативних комп'ютерів до холодильників і пральних машин.
Посадовці відмовилися повідомити, чи готові США відключити РФ від системи SWIFT, яка здійснює глобальні фінансові транзакції між більш як 1100 банками у 200 країнах. Водночас зазначається, що більшість великих європейських держав донедавна відмовлялися розглядати цей крок, побоюючись, що Росія може у відповідь перекрити потоки газу й нафти в зимовий період навіть на короткий час.
Вашингтон також планує підтримати партизанський рух у разі російського вторгнення. Це включає завчасне постачання зброї для українських повстанців, можливо, зенітних установок Stinger.
Видання нагадує, що понад місяць тому радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван створив групу міжвідомчого планування для вивчення низки непередбачуваних обставин, якщо Путін вдасться до вторгнення. До цієї групи, яка безпосередньо підпорядковується Саллівану, входять представники Ради національної безпеки, розвідувальних служб і міністерств оборони, фінансів, енергетики та внутрішньої безпеки.
Група намагається розробити заходи у відповідь на різні прояви агресії з боку Росії – від кібератак, спрямованих на руйнування електромереж та трубопроводів України, до захоплення невеликих або великих територій.
Переговори в Європі, що розпочнуться в понеділок, вестиме заступниця держсекретаря з політичних питань Венді Шерман. Очікується, що російські офіційні особи наполягатимуть на своїх вимогах «гарантій безпеки», включаючи заборону на розміщення в Європі будь-яких ракет, здатних вразити Росію, а також озброєнь та військ у постсоціалістичних республіках, які вступили до НАТО після падіння Берлінського муру.
Путін також вимагає заблокувати розширення НАТО, зокрема зафіксувати обіцянку, що Україна ніколи не зможе приєднатися до Альянсу. Водночас адміністрація Байдена заявила, що готова обговорювати питання безпеки Росії та має довгий список своїх власних вимог.
У середу члени НАТО зустрінуться з Росією у Брюсселі. Наступного дня у Відні українські офіційні особи сядуть за стіл переговорів у ОБСЄ.