В Офісі Омбудсмена назвали кількість зниклих безвісти військових і резервістів на Донбасі
В Офісі Омбудсмена назвали кількість зниклих безвісти військових на Донбасі і розповіли про головні проблеми зі створення Єдиного реєстру зниклих безвісти.
Про це Східний варіант повідомляє з посиланням на Офіс Омбудсмена.
Щороку 30 серпня у світі відзначається Міжнародний день жертв насильницького зникнення або День зниклих безвісти, який було встановлено згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 2010 року.
Питання осіб, зниклих безвісти, є актуальним для України. Ця проблема надзвичайно загострилась внаслідок окупації Російською Федерацією Кримського півострова та збройної агресії проти України. Національними та міжнародними правозахисними організаціями фіксуються факти порушень прав людини, викрадення російськими спецслужбами людей, насильницьке зникнення українських активістів.
За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, задокументовано 43 випадки насильницького зникнення в Криму, з яких 11 осіб до цього часу залишаються зниклими безвісти. У Донецькій та Луганській областях вважаються зниклими безвісти 258 осіб, з них 67 військовослужбовців та резервістів.
17 червня 2015 року Україна приєдналася до Міжнародної конвенції про захист усіх осіб від насильницьких зникнень. З метою створення правових механізмів розшуку зниклих безвісти осіб 12 липня 2018 року Верховною Радою України ухвалено Закон України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти». На підставі Закону до Кримінального кодексу України додано статтю 146-1, якою визначено відповідальність за насильницьке зникнення.
Однак результати здійснюваного Уповноваженим парламентського контролю дозволяють констатувати, що за цей період належне виконання норм Закону так і не розпочалося. Усі проведені до сьогодні Комісією з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, засідання носять організаційний характер.
Крім того, досі не забезпечено створення Єдиного реєстру зниклих безвісти, який необхідний для забезпечення ефективного розшуку таких осіб. Уповноваженим у межах парламентського контролю неодноразово надсилалися звернення до Уряду (останнє у серпні поточного року) щодо необхідності вжиття заходів, спрямованих на забезпечення виконання Закону.
Уповноважений тримає в полі зору кожного, чия доля наразі невідома, хто незаконно утримується на тимчасово окупованих територіях, їх імена постійно оприлюднюються на всіх можливих інформаційних майданчиках, у тому числі й міжнародних.
"Бажаємо не втрачати надії тим, хто чекає, і тим, кого чекають", - наголосили в Офісі Омбудсмена.