Одноразовий електорат. Навіщо Росія вирішила проводити вибори на окупованій частині Донбасу
Експерти вважають, що повноцінні виборчі дільниці Росія відкривати не наважиться, боячись осуду міжнародної спільноти
Навесні стало відомо, що Російська Федерація планує провести в ОРДЛО вибори в Держдуму. Дата — 19 вересня. Жителів тимчасово окупованої частини Донецької та Луганської області масово агітують оформляти страховий номер індивідуального особового рахунку («СНИЛС»). Цей процес — продовження паспортизації та спроби інтеграції частини Донбасу в РФ, впевнені українські правозахисники.
«Східний варіант» розбирався, навіщо ці вибори потрібні Росії, до яких наслідків це може призвести надалі й що Україна може протиставити цьому процесу.
Пристрасті по «СНИЛС»
Російська паспортизація на Донбасі почалася в червні 2019 року. З того часу за різними оцінками від 400 до 600 тисяч жителів ОРДЛО отримали російські паспорти.
Правозахисники «Східної правозахисної групи» очікують, що до 17-19 вересня в ОРДЛО громадянство РФ отримають вже, як мінімум, 750 тисяч жителів.
«У Кремлі розраховують, що 70-75% з тих, хто отримав паспорти РФ, повинні проголосувати на виборах в Держдуму», — відзначили в організації.
Водночас голосування пройде не на виборчих дільницях, як це передбачалося раніше, а в електронному форматі. Для цього місцевих жителів масово агітують оформляти «СНИЛС». У Росії це унікальний номер індивідуального особового рахунку застрахованої особи в системі обов'язкового пенсійного страхування. У «ЛДНР» з кінця червня також в терміновому порядку почали оформляти «СНИЛС».
На місцевих медіаресурсах пишуть, що «СНИЛС» полегшить доступ до держпослуг Росії — оформлення соціальних виплат і пільг, пенсій, материнського капіталу, подача заяв на реєстрацію шлюбу або народження дитини. Але правозахисники впевнені, що головна мета отримання унікального номера — можливість дистанційно проголосувати на виборах.
До того ж російські ЗМІ раніше вже писали, що на пенсію від РФ можуть розраховувати тільки ті пенсіонери, які переїдуть і зареєструються на території Росії. До речі, ніякої «прописки» в російських паспортах жителів ОРДЛО взагалі немає.
Концепція окупації РФ змінилася
У Росії є кілька вигідних тільки їй причин проводити вибори на Донбасі. Про них «Східному варіанту» розповів засновник «Східної правозахисної групи» Павло Лисянський.
По-перше, вибори — це завершення концепції «Донбас — це російська територія» де-факто, яку протягом кількох років активно просувала РФ.
«По-друге, це спосіб показати, що у людей, які отримали російські паспорти, є не тільки обов'язки, а й право. Багато хто ще з 2019 року говорив, що російські паспорти — це фейк Росії», — каже Павло Лисянський.
А право голосу наче показує, що мешканці ОРДЛО можуть на щось вплинути в Росії, а значить є її частиною. Не секрет, що жителі ОРДЛО незадоволені повільною інтеграцією з Росією, і Кремль розраховує таким чином заспокоїти уми.
«Крім того, що жителі ОРДЛО отримують російські паспорти та голосують на виборах, їх ще й дуже піддають агітації й пропаганді політичних партій РФ», — коментує правозахисник.
Звичайно, основна агітація йде від партії влади РФ — «Єдиної Росії».
За словами Лисянського, на Донбасі з українськими громадянами вже 7 років активно працюють російські політтехнологи.
«Якщо з Кримом була концепція, що “Путін — збирач земель руських”, зараз вони змінили йому концепцію. Тепер він “воссоздатель русского народа”. І вже через “російський народ” вони будуть претендувати на ці території», — пояснює експерт.
Вибори, як і сама по собі паспортизація, — це ще один спосіб Росії повторити міжнародній спільноті свій основний окупаційний меседж: «На Донбасі живуть наші люди, ми будемо їх захищати».
Павло Лисянський передбачає, що наслідки такої інтеграції Донбасу в Росію Україні доведеться нівелювати ще не один десяток років.
Підтасовування результатів і неможливість контролю
У ЦВК Росії підтвердили, що електронне голосування на виборах до Держдуми організували спеціально для жителів окупованого Донбасу з паспортами РФ. З подібною заявою виступив заступник голови ЦВК РФ Микола Булаєв.
«Цей експеримент для цієї групи людей дозволить нам надалі розвивати застосування дистанційного електронного голосування вже за межами країни», — заявив Булаєв.
Але є й інші підстави для введення дистанційного електронного голосування.
«Такий формат дозволяє Росії не йти на жорсткий конфлікт із західними партнерами України, але одночасно з цим подати сигнал, що ці території політично інтегруються», — говорить аналітик громадянської мережі «ОПОРА» Олександр Клюжев.
Павло Лисянський вважає, що електронне голосування дозволяє ніяк не контролювати виборчий процес якимись міжнародними спостерігачами.
«Як таку явку ви не порахуєте, оскільки вибори проходять через інтернет», — вважає Павло Лисянський.
Російські опозиційні медіа та активісти неодноразово заявляли про те, що на російських виборах активно ведеться підтасовування результатів — люди здійснюють «вкидання» бюлетенів, а кількість людей, що з'явилися на виборчій дільниці, не відповідає кількості голосів з цієї дільниці.
Олександр Клюжев же вважає, що кількість тих, хто проголосував буде невеликою.
«Повноцінна участь в голосуванні за великої кількості голосів може мати певний рівень непрогнозованості, в тому числі й для “Єдиної Росії”. Не з точки зору результатів, а з точки зору політичних розкладів в сусідньому з тимчасово окупованою територією регіоні [Ростовській області]», — коментує експерт.
Він також вважає, що ніхто не буде називати точну цифру тих, хто проголосував на виборах.
«Тут швидше йдеться про політичні сигнали. Про те, що було надано право голосу. Я не думаю, що в цьому випадку мова йтиме про те, скільки людей проголосували й за кого вони проголосували», — прогнозує Клюжев.
Що може протиставити цьому Україна
Міністерство закордонних справ України закликало міжнародну спільноту не визнавати результати таких виборів на частині окупованої території України, а також посилити політико-дипломатичний тиск на РФ.
«Такі дії російської сторони, разом з незаконною організацією виборів до Держдуми на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь, є грубим порушенням норм і принципів міжнародного права, Конституції та чинного законодавства України. Організація виборчого процесу на окупованій території України та залучення до нього місцевого населення, якому примусово було нав'язано російське громадянство, ставить під сумнів легітимність результатів виборів», — відзначили в МЗС України.
Поки що не прозвучало і гучної критики від європейських партнерів України. Але, як вже говорилося вище, це може бути пов'язано з тим, що РФ не відкривало стаціонарних виборчих дільниць, що суперечить законодавству України та міжнародним нормам.
Проте Клюжев зазначає, що не варто очікувати від міжнародної спільноти гучної реакції:
«Реакція буде, але ми не можемо носити “рожеві окуляри” щодо цієї реакції, тому що вже була історія з окупацією Криму і голосуванням там на російських виборах. І реакція міжнародних місій була досить стриманою та обережною, а тут ще складніша ситуація, оскільки немає відкритих виборчих дільниць».