Перша в Україні: в Слов'янську з'явилася Рада сеньйорів
Містяни створили унікальний для країни громадський орган. Навіщо він потрібен і на що може вплинути?
Велика частина жителів Слов'янська — пенсіонери. Останні 3 роки організація «Вік щастя» руйнує стереотипи про одноманітне життя людей «золотого» віку.
Пенсія — це не тільки онуки, в'язання і доміно. Це доводить Наталя Бондаренко, об'єднавши всіх охочих проживати свою старість активно. Разом літні люди вивчають англійську мову і комп'ютер, займаються скандинавською ходьбою, пілатесом, йогою і танцями. Ідея створити Раду сеньйорів виникла восени минулого року і реалізується зараз.
«Ми дуже довго над цим працювали та за підтримки відділу внутрішньої політики міськради, ми розробили Положення, згідно з яким створили ініціативну групу. До неї увійшли представник органів місцевого самоврядування, представник держструктури, начальник відділу внутрішньої політики, а також заступник міського голови. Ми будемо долучати до цієї ради представників суспільства. Це буде громадське об'єднання», — розповідає авторка ідеї Наталія Бондаренко.
Що таке Рада сеньйорів?
Практика таких дорадчих органів успішно реалізується в Польщі з 2007 року. Муніципальні ради літніх людей представляють інтереси жителів віком за 50 років перед владою міста. Таких в Слов'янську понад 35 тисяч, це третина населення і тепер вони зможуть впливати на політичне життя міста. Також Рада сеньйорів слугує інтеграції поколінь.
Як розповідає Наталя, до Ради входитимуть представники громадських об'єднань, представники державних установ, люди поважного віку і представники виконавчого комітету.
«Це найкраща комунікація, краще розуміння як це повинно працювати і як ми повинні конструктивно співпрацювати з усіма державними структурами. До Ради сеньйорів подаватимуть документи представники вищих громадських об'єднань, і ті об'єднання, які багато уваги у своїй роботі приділяють представникам старшого покоління», — говорить Наталя.
На цей момент подали документи представники 8 об'єднань.
Чому ж «сеньйори»?
Сеньйори це загальноприйнята назва категорії віку 60+. За словами Наталії, це іноземне слово поки викликає питання в суспільстві. Хоча навколо поняття «юніори», ніяких суперечок не виникало.
«Для мене дуже важливо те, що Рада сеньйорів — це люди старшого покоління, які добре розуміють проблеми, інтереси людей такого віку. Ми самі є цими людьми, найкраще розуміємо, що саме цим людям болить. Мені б не хотілося, щоб цю Раду якимось чином пов'язували з радою ветеранів. Рада ветеранів виконує зовсім інші функції. Дійсно, там ветерани війни, ветерани праці. Ми ж говоримо про людей в цілому, про частину суспільства віком 60+. І неважливо, це ветерани, переселенці, інваліди. У нас немає ніяких категорій. Це люди 60+, які прожили життя, які мають досвід, проблеми. Вони однакові для всіх незалежно до якої категорії ти ставишся, ветеран ти чи не ветеран», — підкреслює Наталія Бондаренко.
Рада сеньйорів — це консультативно-дорадчий орган, який буде захищати, адвокатувати, представляти інтереси людей віком 60+. Він об'єднає представників різних громадських об'єднань, представників держустанов, які підтримують людей похилого віку. Це майданчик для конструктивного співробітництва та конструктивного донесення до влади інтересів представників «золотого» віку. Така головна ідея Ради.
«Мені дуже хочеться, щоб старше покоління могли доносити свої інтереси до представників влади, щоб нас почули та відповіли. Таким чином ми можемо спілкуватися з владою. Не просто піти попросити, а натомість отримати пакет з гречкою. А написати звернення, створити петицію, звернутися до депутата або міськраді й так далі. Щоб ми знали, коли отримаємо відповідь, якою вона буде, як діяти. Захищати інтереси так, щоб влада нас чула і захист інтересів був конструктивним», — говорить Бондаренко.
Юридичні тонкощі
Як розповів «ВВ» начальник відділу внутрішньої політики Слов'янської міськради Дмитро Кравченко, процедура реєстрації Ради сеньйорів нічим не відрізняється від будь-якого консультативно-дорадчого органу. Відбулися установчі збори, обрали учасників, тобто, тих, хто увійшов до Ради. Тепер документи будуть подаватися до виконавчого комітету і буде підготовлений проєкт рішення про затвердження персонального складу Ради сеньйорів. Після цього він буде створений офіційно, почне роботу і приступить до розробки Положення. Готовий документ подається на узгодження до виконкому.
«Це як громадська рада, але з одного напрямку. Принцип консультативно-дорадчого органу той же. Туди увійдуть представники влади, умовно координаційний відділ. Будуть якісь питання, вироблення політики щодо людей похилого віку. Виносять проблемні питання, розробляємо заходи, політику рішення. Це не є обов'язковим до виконання, але це спільна робота на благо суспільства, у вужчому напрямку ніж громадська рада», — повідомив Дмитро Кравченко.
Слов'янськ — першопроходець. Рада сеньйорів тут стане першим досвідом в Україні. На цей момент його учасники проходять навчання. За підтримки ООН пройшов онлайн-тренінг з побудови діалогу в суспільстві та стратегії вирішення конфліктів. Тема наступного тренінгу — інструменти участі в житті громади та локальної демократії.
«Так, ми Рада, але всі ми різні люди та розуміємо, що перші зустрічі налагоджують відносини в групі. На перших зустрічах ми будемо навчатися. Коли виконком своїм рішенням затвердить створення Ради сеньйорів, тоді ми ще раз переглянемо наше Положення, вичитаємо його і внесемо як часто буде збиратися Рада, яким буде формат зустрічей. Тим більше під час карантину ми можемо це робити онлайн, нам це нескладно, навчимо кожного представника користуватися онлайн-майданчиками», — говорить Наталія Бондаренко.
Без фінансової підтримки
Рада сеньйорів — громадський орган. Він не отримує жодної фінансової підтримки від будь-яких організацій або від міської влади. Зараз учасники проводять моніторинг проблем, а потім будуть визначатися з тим, як саме доносити їх до влади.
«Насправді дуже важко. Те, чим я горю, — це моя ідея донести до людей, що таке ця Рада і навіщо він створений. Ми вже налагодили зв'язок з представниками з Польщі, там Ради сеньйорів дуже поширені. У планах поїздка туди, дізнатися як вони працюють, яка взаємодія з владою, як саме вони доносять свої проблеми та на якому рівні їх чують. Нам важливо це все побачити своїми очима і кращі практики привезти сюди. Крім того, ми будемо позначати коло наших інтересів. Зараз паралельно ми в процесі моніторингу виконання Стратегії активного і здорового довголіття в нашому регіоні. Це державна стратегія. Так ось, Рада сеньйорів, керуючись законами соціальної політики, буде захищати інтереси представників старшого покоління», — ділиться планами Наталія.