У Станицю Луганську привезли джмелів з Нідерландів
На Луганщині джмелі з Нідерландів запилюють помідори та огірки та помідори
Про це повідомляє Східний варіант з посиланням на Проєкт USAID "Економічна підтримка Східної України"
Сільськогосподарський кооператив “Овочі Станичників” (Луганська область) придбав нідерландських джмелів для запилення томатів та огірків у теплицях.
Також писали: від Станиці до столиці. Як овочівники прифронтової Луганщини підкорюють ринки України
Джмелів експортувала компанія Rosana Biological Solutions. Один вулик коштує 1800 гривень. Його вистачає, аби запилити рослини на площі 4 сотки.
“У кожному паперовому вулику – п’ятдесят джмелів, які перебувають у маленькому будиночку. Для транспортування комахи мають сироп, яким живляться у дорозі. Вже у теплицях здобувають собі пилок із рослин”, - розповіла співзасновниця кооперативу Марианна Нещерет
Кооператив вперше використав таких джемів для запилення минулого року.
Цьогоріч кількість охочих придбати вулики зросла. Використання джмелів дало можливість швидше запилити рослини, це сприяло рівномірній та швидкій зав’язі. Живуть такі джмелі 11-13 тижнів, поки виконують свою роботу.
“Торік дев’ять людей у нашому кооперативі придбали джмелів, цього року – п’ятнадцять. Фермери побачили результат – запиленння томатів відбулося швидше, плоди згодом були однакові за розміром. Раніше ми допомагали прискорити цей процес і запилювали рослини вручну.
Щоб відбулося запилення, потрібно струсити рослину. Проте, коли в теплиці дві тисячі рослин, вручну зробити це складно. Ми отримали раніше зав’язь, яка налилася, відповідно продали перший врожай, коли овочі були ще дорогими на ринку. Це економічно вигідно”, - ділиться Маріанна.
Консультант Проєкту USAID “Економічна підтримка Східної України” (Проєкт USAID) Олександр Карельсон порадив станичанам використовувати у теплиці клейові кольорові пастки.
“Система захисту рослин базується на якісному моніторингу шкідників на початковій стадії розвитку. У цьому допомагають клейові пастки. Це липуча стрічка яскравого кольору, до якої у теплиці липнуть комахи. Використання такої стрічки дає можливість на ранньому етапі побачити шкідників та застосувати проти них відповідні препарати. Кожна обробка – це стрес для рослини. Використовуючи такі стрічки від комах-шкідників, ми бережемо рослини від зайвої обробки та вирощуємо органічний продукт”, - розповів Олександр Карельсон.
Використання клейової стрічки допомагає станичникам зменшити кількість обробок рослин та своєчасно реагувати на появу комах-шкідників.
Кооператив співпрацює з Проєктом USAID з 2018 року. За цей час завдяки консультаціям експертів Проєкту USAID фермери покращили агротехнічні процеси вирощування овочів, розширили асортимент, географію продажу, вийшли на нові ринки збуту продукції.
Цьогоріч Проєкт USAID планує збудувати логістичний хаб у Станиці Луганській для зберігання та охолодження овочів. Ним зможуть користуватися усі фермери селища.
Грантова та освітня допомога підприємцям на Сході України надається Проєктом USAID в рамках інформаційної кампанії “Схід економічних можливостей”. Кампанія покликана привернути увагу всієї України до потреб і можливостей Сходу, адже ще ніколи у регіоні не було стільки ініціатив, покликаних покращити рівень життя населення, розвивати бізнес у перспективних галузях економіки, відновлювати інфраструктуру.
Ще ніколи не було стільки проєктів, готових залучати інвестиції та допомагати стати регіону сильним, креативним та привабливим для роботи й життя.