У Слов'янську згадували масові страйки шахтарів на Донбасі (фото)
У Слов'янську згадували, як шахтарі боролися за свої права. Зустріч з цих питань провели в просторі «Друкарня»
У Слов'янську згадували, як шахтарі боролися за свої права. Зустріч з цих питань провели в просторі «Друкарня»
Як донецькі шахтарі боролися за свої права на початку 1990-хх згадували на зустрічі в Громадському просторі «Друкарня» в Слов'янську 19 серпня. Про це повідомляє кореспондент Східного Варіанту
Спікери та гості зібралися на гібридну панельну дискусію «Український рух за незалежність на Донбасі на початку 1990-х».
Учасник тих подій колишній шахтар Микола Філатов з Добропілля та історик Києво-Могилянської академії Кирило Ткаченко ділилися своїм баченням шахтарських страйків кінця 1980хх початку 1990хх років.
"Тоді ці страйки не мали якогось політичного характеру", - згадує Микола Філатов, - "Переважно ми вимагали виплат зароблених грошей, перерахунку пенсій. Тоді ніхто не думав, що це все переростає в політичний рух і стане одним з етапів здобуття незалежності України".
До кінця липня 1989 року 88 шахт Донецької області зупинилися на страйк. Від Міністерства вугільної промисловості СРСР шахтарі вимагали збільшити відпустку, забезпечити працівників шахт продуктами харчування відповідно медичним нормам їхньої праці.
Буквально через кілька днів після початку глобального страйку представники шахітрських профспілок зустрілися з керівництвом СРСР у Кремлі, де була розроблена програма виходу з ситуації, що склалася.
"Можливість проводити страйки без ризику бути заарештованими з'явилася через те, що сам інститут влади, партійна номенклатура на той момент вже не була такою монолітною і не мала такої ваги серед людей. Партійні боси розуміли, що може статися що завгодно і вони не зможуть контролювати маси. Всі ці Перші секретарі парткомів, міськкомів вони не наважувалися використовувати силові методи придушення мітингів, тому доводилося домовлятися", - розповів історик Кирило Ткаченко.
Масові страйки працівників шахт і шахтоуправлінь (все було задіяно понад 40 тисяч осіб) безпосередньо вплинули на те, що 3 серпня Верховною Радою УРСР був прийнятий Закон «Про економічну самостійність Української РСР».
Це був перший серйозний крок здобуття незалежності України в 1991 році.
Дмитро Журавльов, Східний Варіант