У Слов'янському музеї з'явилися нові унікальні експонати
24 грудня дослідники АДВІС “Плацдарм” передали Слов'янському краєзнавчому музею нові експонати. Унікальні предмети часів козацтва та Другої світової війни, знайдені на території міста та прилеглих сіл.
Про це повідомляє кореспондентка Східного Варіанта.
З початку року дослідники проводили експедиції з пошуку загиблих та зниклих безвісти під час Першої та Другої світових війн, а також проведення АТО. Спочатку були встановлені локації, де можуть бути військовослужбовці, залишені на полі бою. Під час пошукових робіт серед останків були знайдені передані експонати.
“Тут багато цінних предметів, тому що вони показують нам справжню історію. На полі бою ми бачимо, як виглядає війна насправді”, - розповідає голова АДВІС “Плацдарм” Олексій Юков.
Серед переданих експонатів спорядження Червоної армії та Вермахту, а також італійських військових частин, що стояли неподалік від Слов'янська. За словами Олексія, це дуже рідкісні екземпляри, особливо для нашого регіону. З особистих речей знайдено олівці, паперові документи, німецькі агітаційні листівки, фляги, каски, підписні ложки та інші. Також музею передані гільзи, елементи стрілецької зброї.
“Цього року знайдено останки 74 солдатів. Німецьких військовослужбовців ми не виявили. Це показує нам статистику загибелі радянських військовослужбовців саме у нашій місцевості”, - додає голова “Плацдарму”.
(компас часів Другої світової війни досі працює)
Найціннішим серед знахідок пошуковці вважають радянську скляну флягу. У ній досі знаходиться рідина, яку було залито у 1943 році. Що це саме – вода, спирт чи щось інше невідомо, оскільки експертизу не проводили. Флягу не відчиняли, щоб не зруйнувати її вміст.
“На підписних речах, на жаль, лише ініціали. Ми не могли встановити особи військовослужбовців, оскільки у 1942 році було скасовано розпізнавальні знаки та введено червоноармійські книжки. Це спричинило тяжкі наслідки – солдати стали невідомі. Речі розповідають історію кожної людини та підтверджують той факт, як радянська влада ставилася до своїх загиблих воїнів. Нам важливо розповісти історію кожного солдата, який тут загинув”, - додає Олексій Юков.
Під час пошукових робіт знаходяться предмети не лише часів Другої світової війни, а й давніші. Найчастіше вони пошкоджені сільськогосподарською технікою, але трапляються майже цілі речі. Одна з них козацька похідна чорнильниця.
“Під час московської окупації на цій території було багато козаків. Практично на всіх наших полях зустрічаються речі, що належать до цього періоду. Козацтво це переломний момент у нашій історії. До цього тут була кочова культура, яку за радянських часів описували як "дике поле". Але це неправда, вона просто була іншою. Перші поселенці періоду козацтва це вже осіла культура. Це наші сьогоднішні міста та села”, - розповідає пошуковець Олексій Соловкін.
З предметів періоду козацтва музею передані чарка, трубка для куріння тютюну другої половини 18 століття, предмет чоловічої гігієни бородочос, якому понад 300 років, та козацький чавунний котел, знайдений у Маяцькому лісі.
Наразі АДВІС “Плацдарм” продовжує свої роботи біля села Богородичне. Цієї неділі пошуковці знову виїжджають у поля на місце історичних боїв.
Як розповіла головний зберігач фондів Слов'янського музею Маргарита Федотова, до кожного переданого предмету буде складено паспорт з фотографією експонату та його докладним описом. Потім наукові співробітники будуть використовувати їх у виставках та експозиціях. За потреби предмет буде направлено до Харківського реставраційного центру.
Нині у фондах музею знаходяться майже 39 тисяч предметів. Цього року надійшло 887 нових експонатів. Деякі з них будуть представлені на виставці нових надходжень у січні 2022 року.
Дар'я Літовченко, Східний Варіант