"У разі надзвичайної ситуації або війни": в УКМЦ презентували брошуру, яку поширять на Донбасі
В Україні створили брошуру з практичними порадами, як діяти в разі надзвичайної ситуації або війни. Вона містить практичні поради, що враховують український та іноземний досвід, і рекомендації з інформаційної безпеки.
Це дуже потрібна інформація, особливо для жителів Донбасу, які перебувають у зоні конфлікту і проживають на лінії розмежування, вважають експерти.
Як відбувалося створення конспекту щодо дій «У разі надзвичайної ситуації або війни» про це в УКМЦ «Східному Варіанту» розповіла Любов Цибульська, керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Міністерстві культури та інформаційної політики України.
Читайте також: “Я був там під час окупації”: розмова з Рефатом Чубаровим про деокупацію та реінтеграцію Криму та ОРДЛО і злочини Росії
Брошура розроблена за ініціативи Центру спільно з Державною службою з надзвичайних ситуацій, Міністерством оборони, Апаратом Головнокомандувача Збройних Сил України та громадськими організаціями. За основу взяли досвід Швеції.
Де шукати брошуру і якими мовами вона вийде у світ
"Брошура доступна онлайн на сайті МКІПУ та сторінці Центру. У нас немає на неї ніякої монополії, тому ми заохочуємо громадські організації, інших органів влади. До її створення долучалися і ДСНС, і Міноборони, і генштаб, і громадські організації. ДСНС допомогли нам з порадами: що (у разі війни і небезпеки) робити, де в екстрених випадках шукати безпечне місце і як поводитися", - пояснює Цибульська.
Для презентації планується надрукувати до 100 примірників брошури, щоб її показати міжнародним партнерам і медіа:
"Тут дуже все чітко і зрозуміло прописано. Брошура читається на одному диханні, нам з цим допомогли. Ми будемо зараз проводити тендер. Потім надрукуємо 100 тисяч примірників. Будемо роздавати брошуру в першу чергу в Східних і Південних областях".
Поширювати брошури, за словами Цибульської, будуть через ОДА, через ЗСУ і через громадські організації:
"Ще в планах зробити брошуру російською мовою, кримськотатарською та англійською. Англійською робимо, щоб показати нашим західним партнерам. Наші західні партнери нас підтримали, посольство США поширило наші посади з цього приводу і привітало що ми це зробили", - розповіла експерт.
Реакція Російських медіа на брошуру: «все перекрутили на свій лад»
Російські медіа після виходу брошури почали поширювати фейкову інформацію про неї у всіх можливих джерелах, каже експертка:
"Російські медіа нас "порвали", перекрутили всю інформацію як тільки можна, вже сказали, що ми надрукували 100 тисяч примірників. Сказали, що брошура називається "У разі надзвичайної ситуації, або війни з Росією". У Telegram написали, що «ми нібито готуємося нападати на Росію і тому роздаємо ці брошури». Оскільки ми відверто сказали, що ми брали за зразок Швецію вони вирішили, що вони нас "викриють" і написали, що "списано у Швеції". Не знаю чому, адже ми відверто написали про це, що нам дуже подобається шведський досвід", - зазначає Цибульська.
Чому за основу взяли шведську брошуру?
"Є Ізраїльський досвід і брошури, вони теж хороші. Але ми зупинилися на цій простоті, тому що в момент небезпеки людина не буде читати. Є прекрасні українські доробки створені в перші роки війни. Але вони занадто великі, і якщо у тебе небезпека, ти не будеш 300 сторінок гортати, щоб знайти де тобі сховатися, або як діяти. Або там немає цієї необхідної інформаційної складової, треба зайвий раз нагадати людям про те, що не можна повідомляти в соцмережах про переміщення українських військових, це може зашкодити вам і тим, хто вас захищає", - пояснила принцип роботи брошури Цибульська.
Інформація потрібна: остання ескалація показала, що ти ніколи не знаєш що може бути зараз
"Чим більше людей побачать ці матеріали, тим краще. Остання ескалація показала, що ти ніколи не знаєш що може бути зараз. Ми бачимо, що вони активізувалися через навчання «Сі Бриз» і росіяни будуть ескалувати і збирати в серпні-вересні свої війська. І не забуваємо, що вони таки не відвели свої війська. І все одно залишається величезна частина військ на наших кордонах. Тому краще прочитати всі поради наперед. Тут є навіть такі поради, що робити, коли осі сторінки державних органів влади зламані. І де шукати правдиву і необхідну інформацію", - підсумувала керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
Оригінал брошури можна отримати за посиланням.
Віолетта Цуркан
Матеріал підготовлено в рамках спільного проекту Українського кризового медіацентру та Естонського центру Східного партнерства.