Представниці організації "Дружини полонених у Тошківці" розповіли, як борються за звільнення захисників з полону рф
На початку вересня минулого року Лілія та Анастасія створили громадську організацію “Дружини полонених у Тошківці”, щоб тримати зв’язок родинами, підтримувати одне одного та сприяти скорішому поверненню своїх рідних.
Про це йдеться у матеріалі Східного Варіанта.
У червні 2022 року українські військові тримали оборону біля населеного пункту Тошківка, що належить до Гірської громади Луганської області. Тут вони зітнулись з величезними силами противника. Деякі з захисників досі вважаються зниклими безвісти, хтось потрапив у полон.
21 червня 2022 року голова Сєвєродонецької РВА Роман Власенко повідомив про окупацію Тошківки. Доля багатьох воїнів, які тоді стояли на захисті, досі невідома. За них вже понад рік борються їхні родини.
Родини виконали увесь ланцюжок дій, який потрібен для пошуку військовослужбовців: комусь присвоєно статус зниклого безвісти, комусь – військовополоненого. Але за рік з Тошківського напрямку було обміняно тільки три людини, розповідають представниці організації.
У грудні представники та представниці “Дружини полонених у Тошківці” їздили до Ватикану на аудієнцію до Папи Римського Франциска. Йому передали рушник та списки полонених, щоб і він за можливості посприяв хоча б підтвердженню військових з того напрямку.
“Також у березні ми були на 44-й сесії Парламентської асамблеї Ради Європи. Я особисто представляла всіх військовополонених України, читала промову. Ми розказали нашу проблему, що у нас немає підтвердження полонених. Представники Червоного Хреста кажуть, що у них немає доступу, що їх не пускають. Кажуть, що будуть намагатися дістати інформацію для того, щоб підтвердити списки наших військових”, – каже Лілія.
Анастасія каже, що зараз головна проблема у тому, що Червоний хрест не підтвердив жодної людини з даної локації. Понад 100 родин досі перебувають в невідомості, не знаючи, що з їхніми рідними та де вони перебувають.
У травні цього року Україні вдалось повернути тіла загиблих захисників, частина з них ті, хто перебували у Тошківці. Зараз родини чекають результатів ДНК-експертизи. Олександр каже, що, коли дізнався про обмін тілами, самостійно викликав поліцію та здав ДНК.
У Коордштабі також раніше повідомили, що родичі загиблих в Оленівці полонених українських захисників вимагають повторних ДНК-експертиз за кордоном.
За рей рік родини військовослужбовців, які зникли у Тошківці, неодноразово виходили на мирні акції, зустрічались з міжнародними та державними інстанціями. Мета тільки одна – дізнатись долю своїх близьких. Та поки що результатів замало.
Триматись допомагає зв’язок, який родини підтримують через організацію “Дружини полонених у Тошківці”.
“Це об’єднання родин саме по Тошківці. Ми підтримуємо одна одну, намагаємось і відволікатись, і бути одна одній підтримкою. У нас і дружини, і матері. Ми постійно на зв’язку”, – каже Лілія Лукʼянюк.
У Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими Східному Варіанту повідомили, що робота для повернення українських військовослужбовців додому ведеться постійно. Представникам Координаційного штабу відомо про кожного бійця, хто має статус військовополоненого або зниклого безвісти. На жаль, росія не дає жодної інформації про утримання українських бійців. З таким противником важко вести хоч якісь перемовини.
"Як тільки у нас є можливість повернути людину з полону, ми одразу ж цими можливостями користуємося. Наші Збройні сили працюють для того, щоб забезпечити обмінний фонд”, – каже керівник пресслужби Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко.
Читайте повністю матеріал: "Серце підказувало, що він живий": як родини полонених та зниклих безвісти з Тошківки вже понад рік шукають своїх близьких.