Правозахисники розповіли, яку фінансову допомогу переселенцям має надавати держава
В Україні поки діє єдина регулярна виплата від держави виключно для вимушених переселенців — це адресна допомога на житло.
Про це йдеться в матеріалі “Східного варіанту”.
Дорослі працевлаштовані люди отримують 442 гривні на місяць. Діти до 18 років, а також діти, які навчаються в вищих навчальних закладах на денному відділенні — отримують 1 тисячу грн.
«Допомога оформлюється з дня звернення, але не більше ніж на 6 місяців», — зазначила експертка ГО «Північна правозахисна група» Наталія Єсіна.
Читайте также: документи, житло, освіта, допомога. Самый полный гайд полезных контактов для переселенцев.
За її словами, вимушені переселенці мають кожні 6 місяців переоформлювати виплату.
Не призначається грошова допомога у випадках:
- коли хтось із членів родини має житло або його частку (за винятком окупованої території та території проведення ООС);
- коли хтось із членів сім’ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, більшої ніж 25-кратний розмір прожиткового мінімуму (близько 60 тис. грн)
Якщо в родині є люди працездатного віку, які не працевлаштовані, то, за словами Наталії, через два місяці після оформлення розмір цієї виплати зменшиться вдвічі до 221 грн, а на наступний період виплати повністю припиняються.
Читайте також: «Продам квартиру дешево». Що відбувається з обігом нерухомості в окупації і чим це може обернутися в майбутньому
Також кожен вимушений переселенець має право отримати одноразову соціальну допомогу. Чіткий розмір одноразової грошової допомоги держава не встановила. Він залежить від наявності коштів та характеру життєвих складнощів конкретного заявника.
«За нашою практикою вже кілька років одноразову фінансову допомогу важко отримати через відсутність бюджетних коштів», — зазначила юристка ГО «Донбас SOS» Олена Глушко.
Також вимушені переселенці часто звертаються за виплатами, доступними не тільки ВПО, а й іншим категоріям людей. Це, зокрема, допомога малозабезпеченим сім’ям, допомога одиноким матерям, пенсії по втраті годувальника, соціальна допомога для осіб, які не мають права на пенсію.
Виплати одиноким матерям та малозабезпеченим сім’ям можуть отримати лише ті люди, які офіційно працюють (за винятком людей з інвалідністю).
До того ж раніше була встановлена конкретна сума цих виплат, а зараз влада лише доплачує ту суму, якої не вистачає людям до прожиткового мінімуму. Він в Україні цього року становить 2379 грн.
Таким чином виходить, щоб отримати ці виплати потрібно офіційно працювати чи перебувати на обліку в центрі зайнятості (про нього поговоримо пізніше), отримувати при цьому менше 2379 грн, і лише тоді держава додасть кошти, яких не вистачає до вказаної суми.
«Місцева влада може запропонувати якісь виплати вимушеним переселенцям, якщо вона співпрацює з якоюсь міжнародною організацією. На нашій практиці таке було. Частіше за все це трапляється у Луганській та Донецькій областях. Але гроші приходять, а потім закінчуються. Дуже складно сказати, де саме зараз працює така місцева програма», — зазначила Олена Глушко.
З усіма питаннями, що стосується соціальних виплат, потрібно звертатися до місцевих адміністрацій за місцем проживання — а саме до відділів соціального захисту.
Для оформлення виплат перелік документів, як правило, стандартний: заява із зазначенням реквізитів банківського рахунку, копія паспорту, копія довідки платника податків, копія довідки ВПО, копія документів про родинні зв’язки (свідоцтво про одруження, свідоцтво про народження дітей). В деяких випадках може знадобитися медична довідка. Уточнювати потрібно в відділах соціального захисту.
Там же варто дізнаватися про місцеві програми соціальних виплат.
Контакти:
- перелік контактів районних управлінь соцзахисту в Донецькій області можна подивитися ТУТ;
- контакти департаменту соціального захисту Луганської ЦВА: (06452) 3 03 63, 3 03 83;
- урядова гаряча лінія: 15-45.