"Потрібно повернути свідомість людей", - Козловський про окуповані території
Вчений, релігієзнавець, письменник і громадський діяч Ігор Козловський, який пробув два роки в полоні у бойовиків "ДНР", вважає, що повернути окуповані території можна через діалог з людьми.
Про це він розповів в інтерв'ю Східному Варіанту.
"Нам головне повернути свідомість людей, які перебувають під окупацією. Для цього потрібно, щоб людина вийшла на цей діалог. У майбутньому ми повинні стояти на нашому баченні, на нашій візії, що Україна повинна бути соборною", - переконаний Козловський.
Водночас він не сприймає діалогу з окупаційною владою так званих "ЛДНР".
"Якщо ми маємо на увазі окупаційну адміністрацію, то я також з ними не збираюся говорити. Тому що вони нічого не вирішують. Вони - маріонетки. Це все одно, що вступати в діалог з терористами", - говорить історик.
Як приклад реінтеграції, повернення земель Ігор Козловський наводить Німеччину. Він визнає наявні досі складнощі у відносинах західної та східної частин країни.
"Це, безумовно, складно. Але ви пам'ятаєте, скільки років були роз'єднані східна і західна Німеччина? Десятиліття. І зараз у Німеччині є певний розділ. І це складність. Але Німеччина досить забезпечена країна, яка може задовольнити потреби людей", - зазначає Козловський.
Читайте: Катування ув'язнених і закриття КПВВ: головні проблеми ОРДЛО назвали в ООН
Говорячи про частину людей, що живуть на окупованих територіях Донеччини та Луганщини, професор виділяє кілька моментів.
"Ці люди ще живуть споживчими інтересами, вони інфантильні, вони нас все одно не почують. Але це не означає, що ми не повинні працювати з ними й не вдосконалювати діалог. Ми приречені на це: або діалог, або зброя. Безумовно, потрібно робити все, щоб зміцнювати нашу армію, вдихати в неї нові смисли. Нам потрібна певна безпекова парасолька НАТО. Тоді й діалог буде краще йти", - підкреслює Козловський.
Ситуацію в побудові діалогу ускладнює і відсутність в Україні закону про колаборацію.
"У нас немає закону про колаборацію, тоді як він дуже потрібен. Там має бути прописано, кого вважати пасивним колабораціоністом, кого активним, а кого вимушеним. Під час німецької окупації деякі люди були змушені жити на окупованій території. Радянські війська відійшли, і вони залишилися. Потім їх роками стигматизували і фактично обмежували їхні права. Проводилося опитування, і в анкетах люди відповідали на питання: "чи жили ви або ваші рідні на окупованій території?".
У нас є бекграунд і варто врахувати цей досвід. Не можна допускати стигматизації, але потрібно розібратися. Для цього існує перехідне правосуддя", - переконаний колишній в'язень" ДНР ".
Читайте: Правозахисник розповів, чого найбільше бояться окупанти в ОРДЛО