Зі спортзалу в модульний будинок. Яке тимчасове житло отримають переселенці у Львові
Кілька сотень людей, евакуйованих до Львова зі сходу країни, вже за тиждень можуть отримати тимчасове житло. Східний Варіант дізнався про нове рішення.
Тимчасове житло у Львові
За п'ятдесят днів російського вторгнення в Україну сотні тисяч жителів сходу виїхали із небезпечних територій на захід країни. Лише Львів прийняв понад 200 тисяч переселенців. Тимчасовий притулок люди отримують у дитячих садках, школах та університетах.
Навіть театри та спортивні споруди міста повністю перебудовані під можливості для поселення приїжджих. Десятки тисяч переселенців живуть у містян удома: люди безплатно віддали свої кімнати для того, щоб евакуйовані могли жити та працювати.
Щоб хоч частково полегшити ситуацію із житлом для евакуйованих, у Львові почали будувати модульне містечко.
У нього планують заселити 350 людей, для цього звели 88 модульних будиночків. У кожному передбачається встановити сантехніку, а після повного монтажу в кімнатах будуть меблі.
Загалом містечко матиме 11 санвузлів, 5 душових кімнат. Тут окремо розмістять їдальню, медпункт та навіть магазин.
Наразі всі будиночки встановлені, завершується облаштування території.
Водночас потенційні майбутні мешканці містечка зараз живуть одразу у Стрийському парку у корпусах Національного університету Львівської політехніки.
Тут спальні місця обладнані у спортзалах. Переселенцям допомагають волонтери.
«Взагалі тут переселенці з усієї України: Маріуполь, Мелітополь, Буча. Зараз у корпусі проживає приблизно 350 людей. Максимум можемо вмістити 500 осіб. Більше не можна, бо вже й зараз складнощі із туалетом та душовими», — розповів волонтер Влад.
Ці модульні будинки — допомога від польського уряду за сприяння Міністерства розвитку громад та територій. Загалом уряд Польщі пообіцяв передати Львову 300 модульних будиночків.
Також у Львові мають намір побудувати окреме тимчасове містечко для жінок. Як повідомляє міська адміністрація, це будуть інші будиночки — дерев'яні, хостельного типу, адаптовані для потреб сім'ї. Для цього розглядають ділянку на вулиці Тракт Глинянський.
Загалом будівництво таких містечок для переселенців уже практикувалося в Україні. Ще у 2015 році було збудовано вісім так званих транзитних поселень: у Запоріжжі, Павлограді, Кривому Розі, Нікополі, Кам'янському, Харкові та Дніпрі. І хоч вважаються вони тимчасовими, в деяких переселенці з окупованих територій Донецької та Луганської областей живуть і досі.
Європейський досвід
З початку російської військової агресії з України виїхало понад чотири мільйони людей.
Найбільше українців у Польщі. Кордон із цією країною перетнули понад два мільйони українців. Також сотні тисяч біженців з України зараз перебувають у Німеччині, Словаччині, Чехії, Франції, Італії.
Як Європейські країни розв’язують проблему безплатного тимчасового поселення такої кількості людей?
У Польщі, яка прийняла найбільшу кількість біженців, працюють великі гуманітарні центри. Через найбільший гуманітарний центр PTAK, розташований під Варшавою, з 24 лютого пройшли близько 50 тисяч українців.
PTAK створено на базі виставкового центру Ptak Warsaw Expo. Там на площі 150 тисяч квадратних метрів можна одночасно розмістити 20 тисяч людей. Біженці, що знаходяться в центрі, отримують медичну допомогу та безплатне харчування.
Є у Польщі й приватні ініціативи щодо розселення біженців з України.
Наприклад, підприємець із Вроцлава виділив для українських матерів із дітьми ціле котеджне містечко.
Власник будинків за свої гроші підготував все для проживання, включаючи меблі.
Посол України в Польщі Андрій Дещиця повідомив, що українське посольство спільно з урядом Польщі працює над питанням ухвалення державної програми, яка забезпечить будівництво швидкого та якісного житла для громадян, евакуйованих з України.
В Литві волонтери Pelėdos запустили для українців окремий сайт, який допоможе біженцям знайти безплатне житло в країні. На сайті потрібно зареєструватися, після чого з українцем мають зв'язатися волонтери. Вони нададуть необхідні консультації, щоб допомогти знайти тимчасовий притулок. Також на цьому ресурсі можна знайти власників житла, котрі готові надати його українцям безплатно.
У Німеччині у багатьох великих містах місць у притулках та містечках для евакуйованих вже практично немає. Тут змушені розміщувати біженців, у спортзалах шкіл.
Також є досить багато пропозицій тимчасового житла від німців. Найчастіше це кімнати у приватних квартирах чи будинках, де жити доведеться разом із власниками. Тому більшість таких пропозицій розраховані на короткий період. За цей час потрібно знайти житло на тривалий термін — взяти в оренду чи дочекатися місця у притулку. Крім цього, в Німеччині можна отримати соціальне житло, оренду якого може компенсувати держава.
У Болгарії під потреби переселенців виділили дитячий табір «Морські Дюни». З 31 травня там надають безплатне житло всім біженцям з України. Також до проживання додається триразове харчування.
Подібні ініціативи можна зустріти в інших країнах Європейського Союзу.
Що ж до нового модульного містечка у Львові, за словами Головного архітектора Львова, містечко функціонуватиме приблизно до зими, а після перемоги тут облаштують спортивний майданчик.