Коли втратив усе через війну: як ВПО відновити документи
Людям, які залишилися без документів, втікаючи від війни, потрібно пройти нескладну, але доволі тривалу процедуру відновлення. Розказуємо, як це відбувається на реальних прикладах та порадах юристів.
Багато українців Луганщини та Донеччини залишали свої домівки під обстрілами і не змогли взяти з собою важливі речі, в тому числі документи. Після переселення у таких випадках потрібно в першу чергу зайнятися відновленням втрачених документів, особливо паспорта.
Журналісти «Східного варіанту» послухали поради консультанта з юридичних питань БФ «Право на захист» Тетяни Карпінської, поспілкувалися з представниками ЦНАПів у різних містах України та поговорили з українцями, які чекають на нові документи. Що потрібно знати та до кого звертатися? Ділимося порадами.
Якщо втрачений паспорт громадянина України
Ясна річ, що без внутрішнього паспорта неможливо отримувати соціальні виплати, винаймати житло, працевлаштуватися. Тому його відновлюємо в першу чергу.
Що для цього потрібно:
- піти в найближчий ЦНАП або Державну міграційну службу (ДМС), які вже відновили свою роботу;
- написати заяву про втрату паспорта;
- додати будь-який інший документ з фотокарткою, якщо є такий;
- сплатити квитанції;
- відстежувати стан виготовлення паспорта за посиланням.
ЦНАПи та ДМС, які вже відновили свою роботу, перенавантажені. Чекати новий паспорт доведеться довше ніж раніше.
«Якщо у вас взагалі немає документів з фотографією, то буде додаткова перевірка для ідентифікації людини, що збільшить час оформлення паспорта. В умовах війни процедура ускладнена, тому паспорти роблять лише нетермінові. Наразі паспорти друкуються з великими затримками. Орієнтовно на відновлення потрібно 3 місяці», — повідомляють в ЦНАПі міста Черкаси.
Для ВПО немає вагомих пільг у відновленні документів. За оформлення паспорта доведеться заплатити 372 грн та додатково 34 грн державного мита. Треба врахувати, що за кожну квитанцію буде комісія банку.
Поки паспорт виготовляють можна користуватись довідкою про відсутність документа, яку видають після подачі заяви. Також юридичну силу мають документи в додатку «Дія» — «єДокумент».
В деяких містах запустили послугу одночасного оформлення ID-картки та закордонного паспорта. Здебільшого це стосується лише для тих, хто вперше отримує біометричні документи.
В ДМС можна займати живу чергу, або зареєструватися на онлайн-сервісі «Електронна черга».
В ЦНАПі Харкова розповіли, що зараз документи на відновлення паспорта не приймають у зв'язку з воєнним станом. Деякі інші послуги надаються. За змінами в переліку послуг можна стежити на сайті. Для прискорення відновлення документа консультант ЦНАПу радить звернутися в інші підрозділи ЦНАПу чи ДМС, де немає активних бойових дій.
Варто знати, що ДМС відновила роботу електронної черги у місті Києві та 16 областях України: Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська, Київська, Львівська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська.
Швидко не вийде, навіть якщо треба терміново
Епопею з отриманням документів переживають не тільки ті, хто фізично їх загубив, а й ті, хто через окупацію не зміг вчасно їх оформити.
Студентка Анастасія — переселенка зі Сватового Луганської області. Зараз дівчина живе та навчається в Одесі. До повномасштабного вторгнення Настя мала паспорт, який видається в 14 років з терміном дії 4 роки. Нещодавно дівчині виповнилося 18 років. Війна не дала їй можливості отримати свій дорослий паспорт вдома.
«Я звернулася до ДМС в місті Одеса і подала документи на терміновий паспорт, бо хотіла швидко оформити. Заплатила близько 500 грн і мені сказали підійти через 10 днів. Але, коли я прийшла в визначений час, то мені пояснили, що немає бланків і паспорт ще не готовий. Чекаю вже більше місяця. Поки без змін», — розповідає Анастасія.
Зараз Настя відстежує процес оформлення паспорта на сайті ДМС. За словами дівчини, там постійно світиться, що документи подано на оформлення.
«У мене є студентський квиток, закордонний паспорт, довідка ВПО та документи в Дії в електронному форматі. Особливих незручностей без ID-картки не відчуваю. Навіть на блок-постах, коли я виїжджала з Одеси, було достатньо єДокумента з Дії або потрібен ідентифікаційний номер для перевірки», — ділиться Настя.
Чи можуть відмовити та не відновити паспорт?
Якщо в людини немає жодного документа з фотографією, працівники ЦНАПу чи ДМС відправляють листи в навчальні заклади, місця роботи, архіви або інші установи, де можуть де можуть залишитися особова справа з фотографією.
Якщо підтверджень немає, то можуть і відмовити у видачі паспорта. Далі — через суд.
«Довідка ВПО не вимагається під час оформлення паспорта. Але варто знати, що людину ідентифікують, довідка може бути одним із документів, який підтверджує місце реєстрації чи знаходження людини до моменту зникнення або знищення її паспорта», — пояснює консультант з юридичних питань БФ «Право на захист» Тетяна Карпінська.
А тепер коротко про інші документи.
Якщо втрачений закордонний паспорт?
Тут все простіше, але передбачає наявність або триваючий процес оформлення звичайного паспорта. Тож, що потрібно подати:
- заяву-анкету (друкує працівник, який приймає документи);
- паспорт громадянина України;
- свідоцтво про народження;
- заява на відновлення через втрату документа;
- квитанції про сплату (не терміновий — 733 грн, терміновий — 1085 грн).
«Вартість за оформлення є не маленькою для ВПО. Переплачувати за терміновість все ж таки не варто, оскільки документ може виготовлятись із затримкою», — радить Тетяна Карпінська.
Якщо я закордоном?
Паспорт громадянина України відновити закордоном не вдасться. Це можливо лише в межах України. Якщо ж внутрішній паспорт є, то для відновлення закордонного паспорта можна звернутися до консульства. Адреси та контакти консульств можна знайти за посиланням.
«Строк оформлення закордонного паспорта в іншій країні може бути досить тривалим. Тому потрібно розраховувати свій час з огляду на те, наскільки довго людина планує перебувати закордоном, і чи встигне забрати новий документ до від'їзду», — говорить Тетяна Карпінська.
Як отримати дублікат ідентифікаційного номера?
Для відновлення ідентифікаційного номера (ІПН) потрібно звернутися до найближчої Державної податкової служби (ДПС) із заявою. Необхідно подати копію та оригінал паспорта України. Платити за дублікат ІПН не потрібно.
Як відновити документи про освіту?
ВПО, які перемістилися на безпечну територію і мають продовжити навчання, зараховуються до навчального закладу лише за заявою.
Щоб відновити документи про освіту потрібно звернутися до правонаступників навчального закладу. Але не завжди є така можливість. Якщо студент має реквізити своїх документів про освіту, то їх можна отримати в електронній формі через Єдину електронну базу з питань освіти.
Як поновити документи на транспорт?
Якщо втрачене посвідчення водія, потрібно звернутися до територіального сервісного центру МВС. Зареєструватися в електронну чергу ще неможливо, тому варто займати живу чергу.
Що потрібно:
- паспорт громадянина України;
- копія ідентифікаційного номера;
- квитанція про оплату (орієнтовно 243 грн)
- медична довідка на час воєнного стану не потрібна
Також подати заяву на відновлення посвідчення водія можна онлайн через електронний кабінет на сайті МВС.
Корисні контакти
Урядова гаряча лінія 1545
Гаряча лінія з питань освіти для мешканців тимчасово окупованих територій
0 800 504 425
Головний сервісний центр МВС (044) 290-19-88
«Право на захист». Гаряча лінія для допомоги ВПО: (099) 507 50 90, (068) 507 50 90, (093) 507 50 90
Електронна пошта юридичного консультанта БФ «Право на захист» Тетяни Карпінскої: [email protected]