Від кепок до приладів нічного бачення. Як волонтери з Краматорська допомагають армії
Сергій, Надія та Олександр — працівники пресслужби Донецької ОВА. А ще — волонтери, які надають величезну допомогу захисникам України на Донеччині. Чим вони підтримують ЗСУ та як їм вдається поєднувати роботу та волонтерство — дізнався «Східний варіант».
Спочатку купили води
Донецька область зараз — місце, де, як і на Луганщині, відбуваються найзапекліші бої. Тут нашим військовим потрібна допомога для найкращого виконання бойових завдань. Водночас волонтерів, які залишалися б на місці, на Донеччині, нікуди не виїжджаючи, не так уже й багато.
Одні з них — працівники пресслужби Донецької обладміністрації Сергій Наконечний, Надія Олександрова та Олександр Качура. Сергій та Надія — подружжя. Олександр — їхній колега і соратник. Разом вони працюють і допомагають військовим.
Допомагати армії вони почали давно, але зараз, під час відкритої військової агресії росії, масштаби допомоги збільшились у рази.
«Постійно контактували із батальйоном “Донбас”. Там воювало багато друзів. Приблизно 25 лютого вперше до нас звернулися військові, попросили води. Ми зі знайомими скинулися грошима, купили майже тонну води», — розповідає Сергій Наконечний.
Потім якось так склалося, що активістам почали дзвонити й волонтери, журналісти, і військові.
Обсяги допомоги для армії зростали, завдання ускладнювалися. Запити військових ставали все більш специфічними.
«Від найпростіших прохань. Почали надходити запити на бронежилети, машини. У результаті дійшли до квадрокоптерів, а зараз шукаємо прилади нічного бачення. Через нас пройшло вже 11 автівок. Ми потоваришували з хлопцями, які займалися автоспортом на Донеччині, — перегони бездоріжжям. Вони нам періодично продавали свої машини. Одинадцяту машину ми відправили воювати 31 травня у бік Нью-Йорка. І ось зараз готуємося купувати ще дві для бригад у різних напрямках», — роз'яснює Сергій.
Але найщасливішою машиною, за словами волонтерів, стала біла копійка. Її колись купили для військових, які захищають Мар'їнку.
«Вона досі їздить, там не змінювалася жодна деталь. Так пощастило, що вона досі ціла, неушкоджена, літає, рятує людей. Допомагає вивозити поранених, допомагає вивозити цивільних», — розповідає Сергій.
На запитання, чому обрали допомогу армії, Сергій відповідає, що зараз це найбільш важлива та необхідна допомога. Адже саме завдяки військовим до міста досі не увійшли окупанти.
У волонтерській роботі хлопцям допомагає багато хто. Причому часто допомога надходить у несподіваних обсягах.
«Дуже сильно допомагають краматорські айтівці. Один із них передав нам квадрокоптер на 200 тисяч доларів. Практично незнайома людина просто зв'язалася, дізналася, які потреби є. Ми говоримо — від шкарпеток до квадрокоптерів. Він відповідає — ну я знаюся на квадрокоптерах, давайте займатимемося ними», — згадує Сергій.
Ще одне запитання — як виходить поєднувати роботу у пресслужбі облдержадміністрації та інтенсивну волонтерську діяльність. На це Сергій відповідає, що основна робота проходить віддалено, а отже, волонтерство ніяк не заважає виконанню професійних обов'язків.
«Наразі не та ситуація, щоб розділяти, де держслужбовець, а де ні. Насамперед усі громадяни України. Зараз кожен робить, що може і що повинен. А у присязі держслужбовця взагалі є така пафосна фраза, що держслужбовець має своїми діями та рішеннями служити народу України. От для нас волонтерство — служіння народу України», — так вважає Сергій.
Волонтери не зупиняються у своїй допомозі армії та не планують нікуди їхати. Попереду нові замовлення від військових та нові волонтерські виклики.
«Саша зараз домовляється про постачання великої партії Celox зі Швейцарії. Це те, чого не вистачає. Він уже завозив велику партію на 75 тисяч доларів. І зараз готує ще одну партію. Намагаємось закривати всі поточні потреби, з якими до нас звертаються. Починаючи від взуття, кепок і до систем зв'язку, квадрокоптерів, приладів нічного бачення. За можливості намагаємось дістати все що просять», — каже Сергій.
Збір коштів
Гроші волонтери збирають різними шляхами. Коли йшлося про зовсім великі суми, то зверталися до місцевих підприємців. Потім, коли резерви трохи виснажилися, робили публікації у Facebook.
«Насті ж айтівці відмовляли від того, щоб ми виставляли відкрито свої реквізити. Я говорю — хлопці, ми держслужбовці. Наші дані й так є в Інтернеті. Тому ми робимо все абсолютно відкрито, не ховаючись», — пояснює Сергій.
Якщо ви хочете допомогти волонтерам підтримати українських захисників Донецької області, це можна зробити за наступними реквізитами:
✅ Ощадбанк
5167 8032 0000 8212
✅ Монобанк
4441 1144 2613 3771
✅ Приватбанк
4405 8850 8204 2000 Aleksandr Kachura
✅ Реквізити SEPA для переказів з Європи
Account number (IBAN): GB31CLJU00997184044336
BIC: CLJUGB21
Account Holder Name: NAKONIECHNYI SERHII
TIN (Taxpayer Identification Number): 3392201954
Bank: Clear Junction Limited
Bank address: 15 Kingsway, London WC2B 6UN