
Подорожчання води на Донеччині: чим це спричинено і що впливає на тариф
З 1 січня 2022 року вода подорожчала у 45 містах України. У тому числі у містах Донецької області: Краматорську, Маріуполі, Бахмуті та Слов'янську. «Східний варіант» дізнався, що впливає підвищення вартості води, і як відбувається цей процес.
Хто основний постачальник води на Донеччині?
Єдиний централізований постачальник води у Донецькій області — комунальне підприємство «Вода Донбасу».
Це підприємство здійснює забір води у річці Сіверський Донець та після очищення продає цей ресурс усім підприємствам, виробництвам та приватним абонентам Донеччини.

Централізована подача води відбувається на відстань 270 км від річки Сіверський Донець каналом Сіверський Донець-Донбас і далі Південнодонбаським водопроводом в Маріуполь.

«Вода Донбасу» постачає воду споживачам 289 населених пунктів Донецької області. Щодобово споживачам подається понад 1,1 млн кубометрів питної та 0,23 млн куб. м технічної води.

Як формується тариф?
В Україні формуванням тарифів на енергоресурси та воду займається Національна комісія державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Процедура діє таким чином: підприємство-ліцензіат (на регіональному рівні «Вода Донбасу», на міському — міськводоканали) щороку подає до НКРЕКП у строк до 1 червня заяву про оновлення тарифів та відповідні розрахунки за встановленими формами з підтверджувальними документами, що використовувалися для виконання розрахунків.
Що враховується під час розрахунків тарифів на воду:
- вартість електроенергії;
- вартість реагентів;
- податкові витрати;
- витрати на оплату праці;
- виробничі витрати.

У матеріалах, які опубліковані на сайті КП «Вода Донбасу», зазначено, що нинішні тарифи були встановлені ще у 2017 році та покривають лише 53% витрат підприємства на водопостачання та 89% на водовідведення.
На сьогодні у КП «Вода Донбасу» діють такі тарифи для приватних абонентів (з ПДВ):
- централізоване водопостачання — 13,836 грн за куб
- централізоване водовідведення — 12,00 грн за куб
Для споживачів, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення (міські водоканали), ці суми приблизно вдвічі нижчі.

За розрахунками фахівців «Води Донбасу» економічно обґрунтовані тарифи мають скласти (без ПДВ):
- на централізоване водопостачання для суб'єктів у сфері централізованого водопостачання та водовідведення — 10,50 грн за 1 куб
- на централізоване водопостачання для інших споживачів — 29, 34 грн за куб
- на централізоване водовідведення для суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення — 16,06 грн за куб
- на централізоване водовідведення для інших споживачів — 27,48 грн за 1 куб

Якщо таке підвищення тарифів відбудеться, то можна припустити, що і для кінцевого споживача ціна на воду зросте майже вдвічі.
Але не виключено, що ціни можуть «підскочити» і вище, адже у кожного міського підприємства водопостачання, крім тарифів «Води Донбасу», які необхідно оплачувати, є й свої власні додаткові статті витрат, не кажучи вже про теоретичний прибуток.
Як формується ціна на воду: приклад Слов'янська
Слов'янськ одне з п'яти міст Донеччини, де вода у новому році подорожчала. Причому подорожчала значніше, ніж в інших містах.
З 1 січня вартість водопостачання/водовідведення тут становить 45,42 грн за кубометр води. Для прикладу найнижчий тариф із тих, що були підвищені у Маріуполі, 29,11 грн за кубометр води.

Про те, як формуються тарифи на воду у Слов'янську, ми поговорили з керівницею планово-економічного відділу «Словміськводоканалу» Раїсою Провоторовою:
«У “Води Донбасу” зараз ми купуємо воду по 6,25 грн за кубометр. За 2021 рік у “Води Донбасу” ми купили 5 млн 447 тис. кубометрів води. При цьому для мешканців Слов'янська вода коштує по водопостачанню 20,22 грн за кубометр, що на 3,7% вище, ніж у 2021 році. На централізоване водовідведення 25,20 грн за кубометр, що на 21,3% вище ніж 2021 року».

За словами Раїси Провоторової, на підвищення тарифу у Слов'янську цього року насамперед вплинули такі фактори:
- збільшення витрат на електроенергію на 62%;
- збільшення витрат на оплату праці працівників підприємства на 2,5% у зв'язку із підвищенням прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати;
- збільшення витрат на реагенти на 26,7%;
- збільшення витрат на оплату податків у зв'язку з прийняттям закону 5600 «Про внесення змін до податкового кодексу», де значно зросли ставки за скидання очищених стоків до річок та озер.
Крім того, з розрахунку планових обсягів очищених стоків сума екологічного податку становитиме 16 млн 189 тис. грн за прийнятими ставками, замість 599 тис. грн за ставками, що діяли до прийняття податку.
У 2022 році від встановлених ставок розраховується 30% податку, який буде включено до структури тарифу, у 2023 — 60%, у 2024 — 90%, у 2025 — 100%.
З перерахованого вище видно, що велику роль у зростанні вартості води зіграло збільшення витрат на електроенергію. Як каже Раїса Провоторова, це пов'язано з тим, що Слов'янський водоканал має власний забір води.
На підприємстві експлуатуються 20 різних насосів для забору води із Сіверського Дінця. Не всі вони працюють ідеально, крім того, не закінчено ремонт однієї з фільтрувальних станцій. Така ситуація призводить до перевитрати електроенергії.
«Витрати Слов'янського міського водоканалу на електроенергію 1 кубометра реалізованої води — 3,38 грн. Для порівняння у Краматорському водоканалі, де немає власного водозабору — 1,92 грн за кубометр води», — розповідає Раїса Провоторова.

Процедура формування тарифів така сама, як у «Води Донбасу» (вона єдина для всіх підприємств, що розподіляють енергоресурси).
«Підприємства водопостачання щорічно до 1 червня всі розрахунки, що підтверджують документи за тарифами, передають до НКРЕКП. Перед тим, як подавати тарифи, ми публікуємо на сайті офіційну інформацію з розрахунком структури тарифів. З обґрунтуванням, чому ми їх підвищуємо. Десять днів ця інформація знаходиться для ознайомлення на сайті. Після цього відбуваються відкриті обговорення. Збираються наші працівники та всі охочі. Ми обговорюємо майбутнє підвищення», — пояснює Раїса Провоторова.

Підвищення тарифів — це завжди непопулярний, але часто необхідний захід. Хоча варто врахувати, що у кожного конкретного підприємства ситуація суворо індивідуальна і залежить від багатьох факторів, починаючи від екологічної ситуації, технічного стану обладнання та закінчуючи бажанням та здатністю керівника керувати своїм господарством грамотно та прозоро.
Залишається додати, що протягом 2022 року ще можливе підвищення тарифів на воду в тих містах, де вони ще не були підняті.
Це пов'язано зі зростанням мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму. Водоканал зобов'язаний платити більшу зарплату співробітникам, в результаті чого доводиться підвищувати тариф.
Цей матеріал створено завдяки читачам «Східного Варіанту», які обрали тему для статті. Нам важлива думка наших читачів!
Надсилайте теми або контакти героїв, про яких ви хотіли б прочитати у нас на сайті, в наші соцмережі або на нашу офіційну пошту: [email protected]
Давайте разом творити круту та корисну журналістику на сході України!
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.