"Українцям — українське телебачення": як на Луганщині будують телевежу
Якою буде нова телевежа, коли чекати нове покриття та що думають місцеві жителі з приводу можливості дивитися українське
На Луганщині за підтримки Європейського союзу почали будувати нову телевежу. Встановлять її в селищі Комишуваха Попаснянського району.
Чому вона важлива саме тут — у матеріалі "Східного варіанту".
Нам потрібно чути українські новини
Приїзд журналістів у Комишувасі сприйняли з ажіотажем. За останній тиждень це не перша група репортерів, яка завітала до них. Привід візиту місцеві теж знали.
"Я вам хочу сказати, у мене хоча й інтернет-телебачення, проте ця вишка нам потрібна. Люди мають чути українські новини. Навіть, якщо водночас дивитимуться російське телебачення. Подивитись, порівняти, все це потрібно", — із завзяттям почала місцева жителька Любов Яковенко.
"У мене "тарілка". Там працюють основні українські канали. Проте їх мало, розважальні закодовані, а платити за те, що я можу подивитись безкоштовно, я не збираюся. Усі ці ваші інтернет — це здирництво. А Т-2 у нас нормально не працює. Ось і дивлюсь розважальні канали російські", — вступає в розмову односельчанка Марина Коваль.
Те що Т-2 дійсно працює з перебоями підтверджує й Галина Пригода. Вона користується цією приставкою.
Проте, коли пустила у свою хату журналістів, всі канали працювали ідеально.
"Це таке тільки в обід буває. Зранку та ввечері у всьому селі немає телебачення. І в моєї сестри нижче вулицею, і в інших сусідів. Ось сьогодні дивилися "Ранок", і воно перестало розмовляти. Пише "немає сигналу" й все. Можна направити антенну на Луганськ і дивитися російські програми. Але я принципово цього не роблю. Не треба мені це", — ділиться жінка.
Вежа на зміну знищеної війною
Голова ВЦА Попаснянського району Роман Власенко каже, раніше телевежа була на виїзді з Попасної в сторону нині окупованого Первомайська. Там наразі — нульовий блокпост українських армійців.
"Та вежа не працює з 2015-го року. Найближчі до нас — у Бахмуті та Лисичанську. Та особливості рельєфу не дають дістатися якісному сигналу. У нас була надія на нову вишку на горі Карачун, та вона виявилася надто далеко. Тому в нас, на жаль, найякісніше мовлення — російське та ОРДЛО. Тому нам просто необхідна ця вишка. Вона надасть можливість дивитися якісні українські теле та радіопрограми", — пояснює Роман.
Нова телевежа буде 150 метрів заввишки та стоятиме на чотирьох опорах, розповів виконроб фірми-підрядника Геннадій Глушко.
"Нам надали стислі терміни. В перші дні заважала погода, але ми її побороли. Зробили об'їзну дорогу для підвозу бетонних сумішей. Зараз заливаємо бетонний фундамент. Звели підвальний каркас кімнати, де буде розміщено обладнання. На зведення фундаменту до "нуля" піде пару місяців. Ще місяць — на монтаж самої конструкції вежі", — зазначив Геннадій.
Звідки гроші?
"Проєкт “Будівництво радіотелевізійної передаючої станції у Попаснянському районі Луганської області” ще у 2018 році визнали переможцем відкритого конкурсу серед проєктів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися коштом коштів державного бюджету, отриманих від Європейського Союзу. Загальна вартість будівництва становить майже 46,8 млн грн, з яких 18,3 млн — кошти обласного бюджету", — розповів очільник області Сергій Гайдай.
«Інформаційну війну ми поки що програємо, тому будівництво цієї РТПС для нас дуже важливе. По-перше, вона “закриє останню дірку” в ефірі Луганщини. По-друге, сигнал українських телерадіомовників стане доступним не лише жителям Попаснянського та Новоайдарського районів, а й мешканцям непідконтрольних територій Луганщини та Донеччини”, — зазначив Гайдай.
І підкреслив, що це близько 200 тисяч людей, що проживають у 50-кілометровій зоні від майбутньої станції.