Україна — не росія: як держава допомагає людям в умовах війни
З початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, держава запровадила кілька ініціатив та програм підтримки для населення. Розповідаємо, як ними можна скористатися.
В той час, коли російська влада тисне на свій народ, а люди завдяки санкціям позбавлені багатьох звичних побутових речей, в Україні запроваджують все нові й нові ініціативи, покликані полегшити життя українців в умовах війни.
«Східний варіант» зібрав важливі ініціативи та розповідає, хто і яку допомогу може отримати.
Матеріальна допомога тим, хто втратив прибуток
Український уряд видаватиме по 6 500 грн тим людям, які через війну втратили частину свого доходу. Мова йде про жителів тих регіонів, де тривають бойові дії. Ця допомога одноразова.
Матеріальну підтримку можуть отримати наймані працівники підприємств та компаній, які працюють офіційно, а також фізичні особи підприємці 1-4 груп, які живуть у таких областях:
- Донецька;
- Луганська;
- Чернігівська;
- Сумська;
- Харківська;
- Херсонська;
- Миколаївська;
- Запорізька;
- Житомирська;
- Одеська;
- Волинська;
- Дніпропетровська;
- Київська;
- м. Київ.
Щоб отримати кошти, потрібно подати запит через мобільний додаток Дія — Послуги— єПідтримка — Отримати допомогу. Гроші мають зарахуватися на картку єПідтримка протягом 10 днів після подачі заявки.
У більшості такі картки вже є — їх оформлювали для отримання допомоги вакцинованим людям. У такому випадку картка підтягнеться автоматично.
Якщо ж клієнт ще не користувався карткою єПідтримка, відкрити її можна за кілька кліків. У мобільному додатку Приват24 це робиться так: вкладка Гаманець — меню Додати — картка єПідтримка. Для подання заявки на допомогу треба лише перейти за посиланням у додаток Дія.
Кошти з карток єПідтримка можна витрачати для оплати будь-яких товарів.
Ковідна тисяча на будь-які потреби
Наприкінці минулого року вакциновані українці отримували по тисячі гривень від держави, однак витрачати їх могли лише на визначені категорії товарів і послуг. Зокрема, на книжки, спорт, кіно та театри, а для людей старшого віку — на придбання ліків.
З початком війни уряд спочатку дозволив жертвувати так звану «ковідну тисячу» на армію, а потім і взагалі зняв будь-які обмеження.
«Ми розуміємо, що під час війни кожна гривня може врятувати чиєсь життя та допомогти багатьом українцям. Тому Уряд скасував усі обмеження на використання коштів програми єПідтримка», — зазначили у Мінцифрі.
Відтепер гроші з карток цих банків можна витратити на будь-які продукти та товари. Також можна переказувати гроші на інші картки.
При цьому своїми коштами картку єПідтримка поповнювати не можна.
Відшкодування за зруйноване житло в Дії
Незабаром у «Дії» з’явиться можливість подати заявку на відшкодування за знищене російськими окупантами житло. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль пообіцяв, що всі українці, чиї будинки чи квартири були зруйновані, отримають компенсацію.
«Кожен, хто залишився без даху над головою. Кожен, чий дім чи квартира були знищені окупантом, зможе залишити заявку на відшкодування в Дії. Ми вже створили «Фонд відновлення зруйнованого майна та інфраструктури». І як тільки війна буде завершена, ми почнемо відновлювати усе, що зруйнував ворог», — підкреслив очільник Уряду.
Крім того, уряд попіклувався і про людей, які залишились без документів внаслідок війни. У Дії уже з’явилося нове тимчасове цифрове посвідчення єДокумент. Він містить паспортні дані, ІПН та фото.
За словами Шмигаля, єДокумент визнаватимуть органи державної влади, Нацполіція, військові на блокпостах. єДокумент автоматично буде доступний всім користувачам Дії.
Безплатний інсулін
Під час воєнного стану інсулінозалежні люди отримуватимуть інсулін в аптеках безплатно. Це також уже запроваджено урядом.
В Центрі протидії дезінформації при РНБО повідомили, що держава компенсуватиме аптекам вартість безплатного інсуліну для людей.
Перелік аптек, де в умовах війни можна отримати інсулін — за посиланням.
Сервіс Tabletki.ua, який допомагає шукати аптеки з інсуліном — ТУТ.
Зменшення податків для бізнесу
Верховна Рада України проголосувала за закон, яким полегшила життя українського бізнесу — зменшила податки, позбавила необхідності сплачувати певні внески.
Ось основні зміни:
- Підприємства з оборотом до 10 млрд грн тепер можуть сплачувати лише єдиний податок з обороту 2%. При цьому вони звільнені від податку на прибуток, ПДВ та інших платежів. Відтепер такі компанії працюватимуть за правилами, які діють для 3-ї групи платників єдиного податку;
- ФОПи 1-ї та 2-ї груп зможуть сплачувати єдиний податок добровільно, якщо матимуть змогу. Обов’язкової вимоги щодо цього нині немає;
- Також змінилися особливості нарахування ЄСВ, плати за землю, екологічного податку. Їх розміри будуть меншими;
- ПДВ зменшився до 7%;
- Акциз на пальне скасований;
- Держслужбовці не зможуть отримувати зарплату, більшу ніж 10 мінімальних зарплат — близько 60 тис. грн;
Допомога постраждалим від військової агресії не буде підлягати оподаткуванню.
Пошук евакуйованих рідних
Донецька ОДА розробила спеціальний телеграм-бот "Вже у безпеці". Там зібрано інформацію про всіх, кого організовано вивезли з Волновахи та Вугледару.
Знайти бота можна за посиланням
Щоб скористатися ним, необхідно натиснути на “/start” і ввести прізвище.
‼️ Прізвище треба вводити українською мовою. Також пробуйте ввести прізвище, використавши іншу літеру (е/є, и/і), адже під час укладання списків могли статися похибки.
Інформація оновлюється щодня. Якщо не знайшли своїх близьких сьогодні, спробуйте перевірити завтра.
Усі персональні дані евакуйованих захищено.
Окрім телеграм-бота, можна також звернутися на гарячу лінію за номером 0992774571. Графік роботи: у будні з 09:00 до 18:00, у суботу з 11:00 до 14:00, у неділю вихідний.
Бот розроблено за підтримки Європейського Союзу.
***
Зазначимо, що уряд продовжує анонсувати нові програми підтримки для військових та цивільних людей.