"Щоб підтримати наших дітей": як у Києві працює торецький хаб "Аліса в країні знань"
Цього квітня в столиці для переселенців із Торецької громади свої двері відчинив гуманітарний хаб «Аліса в країні знань», де влаштовують освітні та розважальні заходи для дітей. Східний Варіант побував у хабі, що побачити, як він працює.
Зараз Торецьк за 7 км від лінії фронту. Уже понад два роки місто зазнає руйнувань через постійні обстріли російської армії, а його мешканці виїжджають, рятуючися від війни. Якщо на початку 2022 року в Торецьку проживало понад 30 тисяч людей, то зараз — приблизно 6 тисяч.
Раніше Східний Варіант уже розповідав, як у столиці працюють гуманітарні хаби Торецької громади. Усього в Україні їх 9: 4 — у Києві, 3 — у Дніпрі, та по одному в Черкасах та Хмельницькому. Окрім гуманітарної допомоги — харчових продуктів та гігієнічних наборів — переселенцям потрібне місце для психологічної розрядки, вирішили в адміністрації громади. Тому в одному з хабів організували освітні та розважальні заняття для дітей та дорослих.
Свята, майстер-класи та творчі заняття
Хаб «Аліса в країні знань» Торецької громади працює в Києві вже декілька місяців. Коли до нього завітав Східний Варіант, якраз проводилось інтерактивне свято для дітей «До Аліси на гостини». Завітавших гостей запросили до столу та розпочали майстер-клас із виготовлення паперових зайчиків. А потім проводили для всіх руханку та вікторину.
Зараз у школярів та школярок розпочалися літні канікули. Тож у хабі «Аліса в країні знань» планують проводити більше таких зустрічей. Окрім вікторин, для них організовуватимуть свята, майстер-класи, творчі заняття, зустрічі із цікавими гостями.
Освітній процес у Торецьку повністю зупинений: там не працює жодна школа чи дитячий садочок через близькість фронту та небезпеку. Дехто з дітей продовжує навчатися в школах Донецької області дистанційно, а когось батьки перевели в навчальний заклад за місцем проживання. Попри це, двері хабу відкриті для кожного та кожної.
Хоч хаб працює декілька місяців, майже всі його стіни та столи прикрашені дитячими малюнками та творчими виробами. Щось було зроблено під час занять у цьому хабі, а щось — встигли вивезти з торецьких учбових закладів.
Це місце вже стало відомим та популярним серед переселенців Торецької громади. Батьки приводять сюди дітей для вражень та емоційної підтримки, а коли вони займаються, то із задоволенням спілкуються між собою.
Проводити сьогоднішнє заняття допомагає Оксана Юхименко, спеціалістка першої категорії Управління освіти Торецької міської військової адміністрації. Вона підказує, де матеріали для творчості, та водночас фотографує захід. А також координує роботу хабу та разом із колегами організовує тут зустрічі.
Пані Оксана понад 20 років пропрацювала в Торецьку вчителькою української мови та літератури. У 2015 році перейшла до Управління освіти. Вона виїхала з рідного міста у квітні 2022 року, коли ворог активно просувався вглиб та одне за одним руйнував українські міста.
Її чоловік залишається в Торецьку. Він працює в ДП «Торецьквугілля» та слідкує за роботами шахт, які зараз продовжують функціонувати. Оксана ж працює в Києві та допомагає переселенцям. Водночас дуже сумує за містом та за коханим.
«Ми, тореччани, всюди намагаємося триматися разом. Спочатку були гуманітарні хаби, а потім побачили потребу в освіті. Тому з’явилася задумка збирати саме дітей, працювати з ними, проводити заняття. Ще один актуальний наш напрямок — це надолуження освітніх розривів. Коли був навчальний рік, на волонтерських засадах наші вчителі проводили заняття з української та англійської мов», — розповідає Оксана Юхименко.
MentalHUB
Окрім освітніх та творчих занять, на базі хабу організували роботу Гуманітарного центру з підтримки ментального здоровʼя з реабілітаційними програмами. Іншими словами — це медичний хаб. Тореччан та тореччанок тут приймає медсестра Центру первинної медико-санітарної допомоги Юлія Мірошник. У Торецьку вона пропрацювала 25 років. З рідного міста виїхала у квітні 2022 року. Деякий час працювала в приватній клініці, але із задоволенням прийняла запрошення працювати в медичному хабі для своїх співгромадян.
У медичному хабі переселенці можуть виміряти тиск, дізнатися рівень цукру в крові, пройти тестування на ВІЛ, отримати первинний медичний прийом у лікаря, який, своєю чергою, зможе виписати електронні рецепти або направлення до вузькопрофесійних спеціалістів. Лікар та медична сестра кожному відвідувачу розповідають про здоровий спосіб життя та корисні звички. У разі потреби пацієнтам видають ліки.
Доступні й психологічні консультації. У медичному хабі обовʼязково вислухають людину та проконсультують, а також можуть направити на прийом до психологині Юлії Шуріберко, яка працює в іншому гуманітарному хабі Торецької громади.
Також у медичному хабі тореччани можуть заключити декларацію із сімейним лікарем.
Куди звернутися?
Хаб «Аліса в країні знань» працює з понеділка до п'ятниці з 9 до 16. Адреса: м. Київ, вул. Мрії, 3. Анонси заходів можна побачити в телеграм-каналі за посиланням.
Соціально-психологічні хаби Торецької громади в місті Києві розташовані за адресами:
· вул. І.Крамського, 10. Номер телефону: 050 832 43 01. Часи роботи: з понеділка до пʼятниці 9:00–17:00.
· просп. Відрадний, 90е. Номер телефону: 050 832 43 01. Часи роботи: з понеділка до пʼятниці 9:00–17:00.
· вул. Юрія Кондратюка 2а, кабінет 7. Номери телефону: 097 725 05 10; 095 244 46 42. Часи роботи: з понеділка до пʼятниці 8:00–18:00.
· вул. Чигорина, 8. Номер телефону: 095 244 46 42; 066 640 64 62. Часи роботи: з понеділка до пʼятниці 8:00–16:00.
У Дніпрі:
· вул. Тиверська, 4. Номер телефону: 050 728 19 34. Часи роботи: з понеділка до пʼятниці 9:00–16:00.
· проспект Дмитра Яворницького, 36 (освітня локація), кімната 20. Номер телефону: 050 220 79 28; 099 046 13 87. Часи роботи: з понеділка до пʼятниці 14:00–17:00.
· пр. Слобожанський, 40а, каб. 12. Номер телефону: 099 224 31 02. Часи роботи: з понеділка до пʼятниці 8:00–16:00.
У Черкасах соціально-психологічних хаб працює за адресою вул. Добровольського, 20. Номер телефону: 095 138 14 64. Часи роботи: з понеділка до пʼятниці 8:00–16:00.
У Хмельницькому хаб працює на вул. Соборна 9, каб. 302. Номер телефону: 093 412 44 14. Часи роботи: з понеділка до пʼятниці 8:00–16:00.
Дізнаватися новини з хабів можна у Telegram або Viber
***
Ця публікація здійснена за підтримки Фонду “Партнерство задля стійкості України”, який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю медіа і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.