Студмістечко на території заводу у Краматорську. Мрії чи реальність?
Донецькому національному медичному університету вперше після семи років перебування у Краматорську запропонували переїхати до єдиного навчального корпусу. Щоправда, це будівля заводу, що нещодавно закрився, яку потрібно масштабно реконструювати.
Університет-переселенець
Донецький медуніверситет (ДНМУ) втратив свою Alma mater у 2014 році, коли Донецьк окупували сепаратисти. На той час університет розглядав варіанти переїхати або до Маріуполя, або ж трохи далі від зони бойових дій — до Краматорська. Зрештою керівництво обрало друге.
Однак постала інша проблема — для університету не знайшлося єдиної будівлі, де всі факультети могли б розміститися компактно. Тому для понад двох тисяч студентів установа досі орендує навчальні приміщення у різних місцях.
«Якщо говорити про приміщення, які необхідні для навчання, то вони всі є.
Інша річ, що є незручність, тому що вони розташовані у різних корпусах. Ми орендуємо приміщення у різних освітніх закладах. Деякі — в інших містах. Наприклад, фармацевти навчаються у Слов'янську.
Це так, незручно. Але для того контингенту студентів, який є на півночі області, цього поки що достатньо», — розповідає ректор університету Петро Кондратенко.
І ось у жовтні поточного року міський голова Краматорська Олександр Гончаренко запропонував керівництву університету колишню адміністративну будівлю Старокраматорського машинобудівного заводу, що нещодавно закрився.
Переосмислення промзони
Старокраматорський машинобудівний завод — найстаріше у місті підприємство. На цей час завод, одним зі співвласників якого був нардеп по Краматорську Максим Єфімов, закрився.
Ходили чутки, що між власником та адміністрацією міста виник діалог про викуп підприємства та ще деякої інфраструктурної нерухомості СКМЗ, розташованої на території Краматорська. А наприкінці серпня поточного року з'явилася інформація про те, що міськрада Краматорська ухвалила рішення про купівлю заводу за 70 мільйонів гривень.
А 19 жовтня поточного року ректор ДНМУ Петро Кондратенко опублікував у себе на сторінці у Фейсбуці інформацію про те, що адміністрація міста запропонувала університету розглянути ідею переселення вишу до адміністративної будівлі заводу.
Там же ректор розмістив візуалізацію проєкту цілого студентського містечка, яке мерія Краматорська має намір збудувати на базі заводських корпусів.
Однак у самого ректора враження від цієї пропозиції не є цілком оптимістично.
«Ця будівля абсолютно не придатна на сьогодні для навчання. По-перше, вона не призначене для навчання. Це завод, якому понад сто років, із відповідними приміщеннями. Зараз там вчитися неможливо. По-друге, туди складно діставатися», — зазначив Петро Кондратенко.
«Так, там плануються і спортивні майданчики, і набережна, і парк. Але поки що це промзона. Я не знаю, коли це буде все зроблено», — розмірковує він.
Чи судилося втілитись ідеям?
Новину про те, що на базі закритого заводу може з'явитися студентське містечко, бурхливо обговорювали у соціальних мережах. Частина містян вважає такий проєкт бездумним витрачанням бюджетних грошей.
Водночас чимало краматорців підтримали ідею міської влади.
Чи варто чекати на здійснення заявлених владою Краматорська планів щодо Донецького медуніверситету хоча б через кілька років?
Експерти кажуть, що поки що все це лише на рівні розмов. На сьогодні навіть не були озвучені джерела фінансування, з яких влада планує такий масштабний проєкт.
«Упевнений, цей проєкт не на один мільярд. 100-200 мільйонів потрібно лише для того, щоб привести до ладу одну адміністративну будівлю. А щоб зробити там таке гарне студентське містечко із реставрованими старовинними будинками, які майже розвалені, це все важко уявити», — розповів координатор Центру громадського контролю «ДІЙ-Краматорськ» Андрій Романенко.
Водночас керівництво вишу не заперечує можливості взяти в оренду будівлю з однією лише умовою — вона має бути відремонтована та обладнана для проведення навчального процесу.