Про що жартують у Маріуполі? Головні стендапери міста про локальний гумор, табу на сцені та "чорнуху"
В останні роки стендап-культура в Україні стрімко розвивається, на українському ТБ і в YouTube запускаються нові комедійні проєкти, а в містах з'являються власні гумористичні спільноти. Таке ком'юніті є і в Маріуполі — в січні «Смехачи» відзначать два роки з дня заснування.
«Східний варіант» поговорив із засновниками головного стендап-майданчика міста, щоб дізнатися, про що заведено жартувати у великому промисловому місті Донбасу.
Ковток свіжого повітря
Історія «Смехачей» почалася в січні 2019 року, коли учасник КВК зі стажем і переможець одного з ефірів ТБ-програми «Розсміши коміка» Давид Омельченко вирішив провести в одному з кафе міста «відкритий мікрофон». Цей формат передбачає, що кожен охочий може вийти на сцену і зачитати кілька жартів на будь-яку тему.
Перша проба мікрофону вдалася — зібралося багато учасників, і всі місця в кафе були заброньовані охочими послухати жарти. Одна з учасників Аня Чайка (сценічний псевдонім — прим. Ред.) Виграла перший «відкритий мікрофон» і її запросили в команду «Смехачей».
«Мені дуже сподобалося виступати, я хотіла жартувати ще, ще і ще. Багато учасників і ті, хто просто дивився з боку, захотіли брати участь. Саме тоді ми вирішили створити «Смехач». І задумалися про наступний захід», — згадує Аня.
Спочатку вона була єдиною дівчиною в команді, але вже на другий «відкритий мікрофон» прийшла Лера Емоджі (сценічний псевдонім — прим. Ред.). Вона посперечалася з хлопцем, що зможе виступити краще за нього. Виступила, змогла, і вони вже разом доповнили команду «Смехачей».
Коли команда була укомплектована, «Смехачи» вирішили провести перший в місті стендап. Від «відкритого мікрофона» він відрізняється тим, що коміки заздалегідь готують жарти, ретельно редагуючи їх.
«Таких стендапів у нас було кілька. На два з них приїжджали гості з Києва, в тому числі й автор “95-го кварталу”. Ще був хлопець, який займається стендапом в Покровську. Він сказав, що на виступі у нас ніби вдихнув свіжого повітря, тому що в Покровську це вже перестало заходити людям, злегка приїлося. Він навіть хотів закінчувати з гумором. А після візиту до нас у нього з'явилися нові ідеї для жартів», — розповідає Аня Чайка.
Кращий жарт — це саме життя
Більшість тем для стендапів беруться з життя. Майже всі стендапери на своєму першому виступі просто розповідають кумедні, а іноді й сумні історії з життя, щедро присмачуючи їх жартами.
Один з новеньких учасників «Смехачей», маріуполець Вова Лапа згадує, як жартував про своє дитинство: «Я все життя прожив з братом і до того ж у мене багато двоюрідних братів. І я розповідав дитячі історії, які більшість маріупольців, бувши дітьми, пережили в кожному дворі. Для мене було смішно згадати й порівняти, як дітей раніше виховували і як зараз виховують».
Хлопець зізнається — на стендап прийшов, щоб перебороти свої страхи, хоча і дуже переживав. Після першого виступу він проаналізував помилки та підготував наступний стендап.
Нерідко на виступах коміки відкривають душу і розповідають про свої переживання, просто зі здоровою часткою гумору.
«Це можна порівняти з візитом до психолога. У мене запитують іноді: “Ти працюєш на себе або на аудиторію?”. Особисто я просто кайфую від того, що виходжу на сцену. Дуже подобається що до нас приходять нові люди — і дивитися, і брати участь», — каже Лера Емоджі.
Жартувати по-чорному — це ходити по тонкому льоду
Чорний гумор — особливий вид гумору, який допускає жарти над смертю, хворобами, насильством, різними формами нерівності й так далі. Такий гумор зробив знаменитими комік-групи з Великобританії «Монті Пайтон», а голлівудські режисери Квентін Тарантіно і брати Коени часто вдаються до «чорнухи» у своїх фільмах. Таке подобається не всім.
«У нас був випадок, коли один хлопець розповідав стендап про некрофілію та педофілію, але не в сенсі занять таких людей, а просто про те, що люди гуглять статистику випадків. Одна жінка встала, голосно запитала, про що він взагалі читає, і що відбувається. Їй почали пояснювати, що на «відкритому мікрофоні» будь-яка людина може вийти та сказати, що хоче. Також було спеціальне обмеження 18+. Зрештою, вона розвернулася і пішла», — розповідає Аня Чайка.
Хоча чорний гумор знімає більшість табу, жартувати по-чорному теж треба вміти. Не всякий образливий жарт буде смішний, тут теж є свої неписані правила.
«Вийшов якось один хлопець, який пожартував над літаком, який впав під Харковом (Авіаційна катастрофа, що сталася 25 вересня 2020 року в околицях Харкова з військовим літаком Ан-26Ш під час навчального польоту, внаслідок якої загинуло 26 осіб — рим. Ред.) особисто для мене це було жахливо, це було невиправдано і не смішно. Він пожартував щось на кшталт “от я вийшов на цю сцену, звалився, як сніг на голову, як літак під Харковом”. Після трагедії минуло не так багато часу, до того ж», — наводить приклад Лера. І підкреслює, що людина повинна сама себе ретельно фільтрувати.
Самі «Смехачи» не проти посміятися над собою по-чорному. Вони кажуть, що в команді зібралися різні люди, які мають різне віросповідання і національність, тому жарти, побудовані на стереотипах — не рідкість.
Один зі «Смехачей» Ануар Айяд наполовину українець, а наполовину араб. На одному зі стендапів він пожартував, що курить кальян на борщі. Але були у нього жарти й жорсткіше.
«Одного разу мене запитали, чи ношу я хрестик. Тоді я запитав: “Навіщо?”. І мені відповіли: “Для оберега?”. А я відповів: “Я ношу ніж в кишені — ось це для оберега”», — розповідає жарт Ануар.
Попри те, що чорний гумор — це тонкий лід, по якому ходити потрібно обережно, такі жарти залишаються популярними вже багато років як серед коміків, так і серед аудиторії.
Вустами дитини
Коміки кажуть, що не усій маріупольській публіці «заходить» розумний гумор.
«Якщо якось закручувати жарт і намагатися піднести якийсь сенс, воно не завжди зайде. Ось в лоб скажи — тоді смішно», — каже Аня.
Часто стендапи присвячені проблемним темам, які зачепили самих коміків. Це і медицина, і взаємодія з колегами та членами родини та багато іншого. Зараз актуальна тема виборів і коронавірусу, але і тут важливо не перетримати публіку.
«Дуже прикро, коли актуальні теми зажовує. Коронавірус вже триває довго. Сенс про нього жартувати?», — каже Лера.
Про місцеву політику зі сцени жартують рідко, втім, як і про маріупольську екологію.
«Що тут про екологію жартувати? І так все зрозуміло », — додає стендаперка.
Зате про екологію і місцеву владу часто жартують діти. Аня каже, що з дитячих вуст добре звучать такі теми: «Вони зараз не роблять сценок, типу “випадок в аптеці” або “випадок в магазині”».
Жіночий стендап — це не тільки жарти про жіночі проблеми
Довгий час в історії світового стендапа не було жінок. Та й зараз у багатьох командах КВК або взагалі немає жінок, або їх дуже мало. Лера та Аня — єдині дівчата в команді «Смехачей». Вони кажуть, що до жіночого гумору часто ставляться упереджено.
«Я займаюся гумором вже сім років, і мені завжди говорили: жіночого гумору не буває. У «Смехачах» мене ніяк не обмежують, та й зараз ми не відбираємо гумористів за якимись критеріями. Є тільки два важливі чинники: чи вмієш ти жартувати та чи є у тебе для цього бажання», — каже Аня.
Але й Аня, і Лера визнають: дівчат і хлопців сприймають зі сцени по-різному. Наприклад, мат від чоловіка-коміка глядачі зустрічають краще, ніж від жінки.
«Можливо, коли глядачі тільки приходять і бачать дівчину, то відразу думають: ось зараз вона буде жартувати про жіночі проблеми. А тут вона взяла і розповіла про те, як з татом машину перебирала», — розповідає Аня.
Насправді жіночий гумор не надто відрізняється від чоловічого. У ньому все ті ж життєві історії, просто деякі з них не можуть відбутися з протилежною статтю, наприклад, тому що жінок не призивають в армію, а чоловіки не народжують дітей. Хоча самі чоловіки беруться за те, щоб розповісти про проблеми жінок зі свого боку.
«У нас є учасник, який коли тільки прийшов, розповідав, який він ловелас і як він чіпляє дівчат. А потім у нього з'явилася дівчина з дитиною і він розповідав вже про це. Кожен стендап якісь нові ситуації й, можна сказати, що він описав жіночі проблеми, але зі свого боку», — пояснює Аня.
Навіщо жарять людей?
Крім «відкритого мікрофона», імпровізації й вечорів стендапа «Смехачи» іноді влаштовують так зване «прожарювання». Запрошують відому в Маріуполі персону, а потім її висміюють, іноді дуже жорстоко. Процес називається «прожарювання», а людина, про яку жартували, вважається «прожареною».
Жертвами «Смехачей» стали місцеві ведучі й телеведучі, гравці маріупольської футбольної команди, паралімпійський чемпіон Олександр Комаров, декан Приазовського державного технічного університету Михайло Верескун, український стронгмен Олександр Лашин.
Перед «прожарюванням» людину запрошують, щоб більше дізнатися про неї та ще раз уточнюють, чи згодна вона, щоб її гарненько висміяли. При цьому людина буде сидіти на сцені та слухати добірний гумор про себе самого. Таке витримає не кожен. Але і комікам непросто вигадувати жарти.
«Коли нам сказали, що до нас на «прожарювання» прийде паралімпійський чемпіон Олександр Комаров, я подумала: “Боже, ми реально будемо прожарювати інваліда?”. А потім ми якось самі для себе вирішили, що, крім того, що він інвалід, можна пожартувати ще багато про що. Звісно жарти й про інвалідність були, але з них сміялися він, його дружина і друзі. Але слово “інвалід” зі сцени не звучало. Все пройшло дуже тепло, вони потім ще з нами розмовляли та дякували за атмосферу», — згадує Аня.
Іноді буває так, що ті, кого «прожарюють» самі вступають в жартівливі словесні перепалки з «прожарниками».
«Я, як єдина МДУшниця [студентка Маріупольського державного університету] жартувала про те, що ПДТУ — це найгірше місце на землі, на що декан ПДТУ Михайло Верескун встав і сказав: “Ми думали, що ПДТУ — це дно, але тут знизу постукали й це виявилося МДУ”. Його студенти сміялися так сильно, що було видно — вони робили це заради заліку», — жартує Аня.
Жарти в «прожарюванні» часто побудовані на стереотипних уявленнях про людину. Наприклад, коли жартували про великого і сильного маріупольського стронгмена Олександра Лашина, натякали на його жорсткість.
«Ми жартували про те, що сьогодні ми “прожаримо” Лашина, а завтра він нас спалить в лісі. Але в житті він дуже добрий, привітний і веселий чоловік. Взагалі мені нікого не було страшно прожарювати. Якщо ти погоджуєшся на прожарювання, то повинен знати, куди потрапиш», — пояснює Лера.
На чому заробляють стендапери? Життя поза сценою
Робити гроші можна на своєму вмінні жартувати. У «Смехачах» є кілька ведучих, яких запрошують на весілля та інші свята. Іноді запрошують відразу декількох «Смехачей». Але водночас у багатьох, крім стендапа, є інша повноцінна робота і навчання. Наприклад, Аня вчиться на журналістку в МДУ і вчить дітей жартувати й виступати на сцені в одному з міських будинків культури.
Лера вчилася на слідчу, проходила практику в райвідділі, працювала в приватній фірмі юристом і в аварійно-рятувальному загоні.
Потім вона закинула юриспруденцію і почала працювати реабілітологинею в приватному центрі, допомагала відновлюватися людям після травм і розвивати моторику дітям з порушеннями фізичного розвитку. Зараз вона веде персональні онлайн-тренування.
Новий «Смехач» Вова навчався в Маріуполі на кухаря-кондитера, працював за фахом в декількох містах України, зараз повернувся до Маріуполя і відкрив невеликий бізнес.
Ануар закінчив медичний університет у Запоріжжі, а зараз працює інтерном в одній з маріупольських лікарень.
Їх життєві історії лягають в основу їх стендапів. Багато гостей знаходять в цих історіях схожість з собою, тому стендап залишається популярним явищем як в Маріуполі, так і загалом у світі.
«Для нас вечори стендапів, це як затишний вечір з родиною, коли всі збираються в тісному колі й хтось починає “травити” історії», — кажуть «смехачи».
Як стати стендапером
✏️ Знайдіть свою нішу гумору і переконайтеся, що вам самим цікаво жартувати про це. Часто це можуть бути історії з вашої роботи, з університету, з дитинства, просто сімейні. Вас, швидше за все, запам'ятають за вашим стилем, і будуть говорити «А ось той/та хлопець/дівчина, що жартував/ла про стосунки, про дружбу, про роботу на заводі й це було дуже весело». Наприклад, українська комік-діва Настя Зухвала багато стендапів присвятила жіночій красі, сексу, побаченням, але при цьому вони досить профеміністські.
✏️ Познайомтесь зі стилем виступів відомих українських коміків. Зробити це можна за роликами на YouTube, наприклад, на каналі «Підпільний Стендап». Корисно також подивитися стендап заслужених метрів — Джорджа Карліна, Луї Сі Кея, Ділана Морана, Дейва Чаппелля і так далі. Також можна подивитися серіал про те, як жінка стає коміком — «Неймовірна Місіс Мейзел».
✏️ Коли будете писати перший стендап, вимкніть інтернет, щоб не відриватися. Жарти для стендапа можуть з'являтися спонтанно, коли ви йдете вулицею, обідаєте або лягаєте спати. Завжди записуйте новий жарт відразу, не ведіться на обіцянку свого мозку «та нехай, потім запишемо». Потім ви, швидше за все, його забудете.
✏️ Майже в кожному місті є бар або кафе, де періодично проводять «відкритий мікрофон». Це і буде вашою відправною точкою у світ нехай і не завжди іскрометного, але гумору. Ви зрозумієте, як на вас реагує публіка, а заодно подивитеся на інших початківців коміків.
✏️ Працюйте з залом. Давайте людям кілька секунд, щоб вони усвідомили всю комічність описаної ситуації. Український комік Євген Гераскін у своїх перших стендапах практично не робив перерв між жартами, побоюючись, що люди занудьгують. Тому паузи дуже важливі. Якщо зал раптом не посміявся, спробуйте жартома сказати, що взагалі-то очікували якоїсь реакції. Краще заготовити ці фрази заздалегідь, але сказати їх так, ніби ви зімпровізували.
Бонус: 10 жартів про Маріуполь
😂 Щоб розв'язати питання відсутності води в деяких будинках, влада в кожному районі відкриває фонтани.
😂 У Спарті некрасивих дітей скидали в яму, а в Маріуполі — на завод.
😂 Бойченку так сподобалися жарти та закиди про екологію, що він подався в мери вдруге.
😂 Маріуполь — морське місто, тому з морського тут тільки сіль.
😂 Спонсор хмар в Маріуполі — «Азовсталь».
😂 Для боротьби з курінням на пачках сигарет буде фотографія Маріуполя.
😂 Коли з центру Маріуполя їдеш на Лівий берег, може здатися, що ти вже виїхав з області.
😂 У Маріуполі роли подають з Азовським морем.
😂 Дайвінгом в Азовському морі займаються тільки морські мешканці, та й те виживають не всі.
😂 У Маріуполі люди живуть краще тільки коли з'їжджають.