"Хочемо навчати майбутніх бізнесменів": як буде працювати центр STEAM-освіти у Попасній
Винайти та зібрати робота, літати на квадрокоптері та втілити найсміливішу ідею за допомогою 3D-принтера. Все це і не тільки тепер зможуть робити школярі Попаснянського району в новому центрі STEAM-освіти.
Для чого це потрібно і як стало можливим — читайте в нашому матеріалі.
Що таке STEAM-освіта
STEAM-освіта — це явище останніх років. Ця абревіатура розшифровується так:
- Science (наука)
- Technology (технології)
- Engineering (інженерія)
- Art (мистецтво)
- Mathematics (математика)
STEAM — це суміш теорії та практики, та ще й часто в ігровій формі. У 21 столітті класична освіта не встигає за стрімко мінливим світом, а STEAM допомагає розв'язати цю проблему.
Дітей вчать розуміти, як можна застосувати наукові методи в реальному житті. Наприклад, як сконструювати й самому запрограмувати робота, адже дітям це набагато цікавіше просто написаних формул. Основною відмінністю STEAM підходу є те, що учні використовують і свій інтелект, і свої руки для успішного вивчення безлічі предметів.
Єдиний в області
Найбільший і єдиний у своєму роді — так про інноваційний освітній центр говорить голова Попаснянської райдержадміністрації та ініціатор його відкриття Роман Власенко. Ідея з'явилася ще у 2019 році. Починався центр з невеликої інноваційної лабораторії. Там сучасне обладнання теж було, але в одному екземплярі.
«Перший проєкт не можна назвати успішним, тому що завадив коронавірус і лабораторія фактично на повну потужність не запрацювала. Була презентація, був інтерес у дітей. Лабораторію ми отримували для Гірського коштом держбюджету і, здається, 5 на Луганщині цього року було придбано, але вони трохи скромніше. Ми хотіли зробити більш масштабно і комплексно», — пояснює керівник адміністрації.
Для того, щоб зробити центр масштабнішим, залучили допомогу міжнародних донорів. В сумі витратили близько мільйона гривень, з них 750 тисяч з районного бюджету, решту грошей отримали за програмою ООН «Відновлення і розвиток миру».
Відкрили центр на базі Попаснянського районного будинку дитячо-юнацької творчості.
«Майже всі гроші пішли на придбання обладнання. Закупили хороші потужні комп'ютери, які підтримують доповнену реальність; планшети, щоб програмувати роботів-лего, у нас там 3D-принтери, у нас там квадрокоптери, конструктори для навчання електроніки. Це не освіта в класичному вигляді, вона факультативна, розвивальна. Можна сказати, це гурткова робота. Вирішили не відкривати центр на базі школи, щоб не обмежуватися тільки учнями одного освітнього закладу», — розповідає Роман Власенко.
Від 12 і старше
У центрі чекають школярів, які хочуть розширювати кругозір, інтегровано вивчати математичні та природничі науки, технології, розвивати технічну творчість, інжиніринг та моделювання.
Для них пропонують такі напрямки:
- Гурток з робототехніки та гурток «Крок у майбутнє» (робота на 3D-принтерах) — веде Олександр Борисенко.
- Гурток з фотонатуралістики під керівництвом Олексія Лобуновського.
- Гурток «Комп'ютерний всесвіт» — веде Яна Власовчук.
- Заняття з основ проєктного менеджменту від засновника громадської організації «Комроз» Станіслава Богданова,
- Основи критичного мислення — веде Сергій Степанов.
- Кіношкола під керівництвом Катерини Нестерової.
Викладачі молоді, переважно вчителі місцевих шкіл. Або ж активісти, які самі проходили тренінги та можуть поділитися знаннями зі школярами.
«Коли ми купували обладнання, наприклад з доповненої реальності, 3D-друку, була домовленість, що буде технічна підтримка і наших педагогів ще підучать», — додає Роман.
Прифронтова громада підприємців
Політати на квадрокоптері або зробити робота може бути цікаво і дорослим, але розрахований інноваційний центр саме на підлітків і молодь. Саме вони, розвиваючись творчо, зможуть і свій район в майбутньому вивести на новий рівень.
«Глобальна мета — зробити молодь більш конкурентоспроможною в дорослому житті та знайти таланти, які себе проявляють вже в ранньому віці, зможуть розробляти стартапи. Глобальна мета — зробити Попасну громадою підприємців, щоб дітвора менше задивлялася на заводи та на шахти, а більше прагнула займатися підприємництвом, бізнесом», — пояснює голова райдержадміністрації.
Центр буде працювати як позашкільна освіта. Відвідувати заняття діти зможуть після уроків і в суботу. Перші гуртки вже запрацювали ще на початку навчального року.
У січні планують коштом гранту закупити ще частину обладнання і почати працювати вже на повну силу. Одночасно на факультатив зможуть прийти мінімум 10 осіб — стільки вже придбали комплектів робототехніки та планшетів.
Після офіційного відкриття — це було 22 грудня — місцеві жителі вже щосили цікавляться, як і коли центр запрацює. Так що, впевнені організатори, заняття будуть популярні. А отримані знання допоможуть учням стати успішними та мати попит в сучасному світі.