"Непритомніли та сварилися": як у Старобільську видають рашистські "пенсії"
У тимчасово окупованому Старобільську біля центрального відділення Укрпошти з середини квітня можна було спостерігати черги. Починаючи з 2-ї ночі там стояли люди, що чекали на російські “пенсії”.
Як окупанти намагаються створити видимість «влади» і що з цього виходить — дізнався Східний Варіант.
Отримати «допомогу» чи непритомність?
Спочатку були черги як черги. Але чим більше людей дізнавалися про виплати, тим нестерпнішими вони ставали. За словами доньки такої пенсіонерки, неодноразово були випадки, коли люди непритомніли біля відділення Укрпошти.
«При мені дві бабусі знепритомніли на центральному відділенні. І нікому немає діла до цього. Люди зрушити з місця бояться, щоб не пропустити свою чергу. Наче озвіріли з цими “пенсіями”. Лаються, кричать, горлянки готові перегризти один одному», — розповіла вона.
Не пенсії, а «допомога»
Насправді окупаційна влада називає ці виплати «матеріальною допомогою» для пенсіонерів. А старобільчани кажуть, що це «пенсії», бо видають гроші лише пенсіонерам.
За словами місцевої жительки, зараз видають однакову допомогу для всіх — 6500 рублів.
«Виплачують одразу за два місяці: березень, квітень. Спочатку йдеш у “пенсійний фонд” зі своїм пенсійним посвідченням, паспортом і пишеш заяву. Можна написати за себе чи родича, сусіда, не принципово. Черги із самого початку були великими. Стареньким було важко, тому діти, онуки або ще хтось міг за них подати... Потім ці “нарахування” стали видавати на пошті.Для цього треба піти знову до пенсійного, подати паспорт, тебе знайдуть у списках, скажуть на якому відділенні отримувати. Іноді людина у списках могла бути відсутньою. Тоді треба подаватися наново», — розповідає вона.
Далі, за її словами, починається найцікавіше. Дівчина каже, що на поштах величезні черги: люди не витримують, йдуть, приходять наступного дня, йдуть... Непритомніють. Лаються.
«І, що найнезрозуміліше, хворих, дуже літніх людей, лежачих, теж треба везти... Вони сидять, лежать у машинах. Для їхніх представників існує друга черга, не менш довга. Працівники пошти для цієї категорії виходять, сідають у машину або на лавочку з табелями, люди розписуються, і лише тоді можна отримати гроші».
Біжать за «пенсіями» не всі
Варто зазначити, що на всі жителі міста та прилеглих сіл побігли переоформлювати пенсію. Навіть ті, хто перестав отримувати виплати поштою, не хочуть брати «російську допомогу».
«Нащо здалися мені їхні рублі? Цим папірцям місце у смітті. Ще не так багато часу пройшло і ми не так збідніли, щоб бігти за цими подачками», — сказала одна з місцевих пенсіонерок.
Є й інші думки щодо цього.
«Зараз українську пенсію пенсіонери здебільшого не можуть отримати. З карток не знімуть, на пошту не привезуть. Вона просто накопичуватиметься. А жити на щось треба. Нехай пенсіонери. Безвихідна ситуація. А є працівники адміністрацій, які й українську зарплату одержують, і “лнрівську”. І совість їх не мучить», — коментує старобільчанка.
З пенсіями — незрозуміло
З допомогою начебто все зрозуміло. А ось що з пенсіями? На це запитання, прості мирні люди достовірної відповіді не знають.
За інформацією пенсіонерки, яка ходила оформляти документи, «пенсію» обіцяють видавати приблизно за 2-3 місяці. Середню пенсію, за її словами, обіцяють 8-9 тисяч рублів. У Старобільську за тисячу карбованців дають 250 гривень. Якщо порахувати за їхнім нинішнім курсом, то вийде 2000-2250 гривень.
Уже «ходять» рублі
Оскільки почали видавати російську допомогу, в Старобільську в обігу стали активно з'являтися рублі. Варто зазначити, що до цього рублі теж приймали, але їхня кількість була в рази меншою. Зараз же в магазинах з'явилися «подвійні» цінники — ціна у гривнях і через рисочку в рублях.
На думку місцевих жителів, гривню так швидко не вдасться замінити на рублі, як хочеться «новій владі». Причина — виплати на картки українських банків. Так, у банкоматах грошей немає, але є «бізнесмени», які за певний відсоток переводять у готівку вам будь-яку суму. Хтось із таких «бізнесменів» не соромиться брати й 20% від суми. Як то кажуть «кому війна, а кому мати рідна».
Рашисти можуть намагатися платити «пенсії», влаштовувати концерти у центрі міста чи щось ще, але це ніколи не змінить їхньої сутності. Вони прийшли грабувати, руйнувати та вбивати. Як швидко вони прийшли, так швидко вони й підуть.
Ксенія Новицька, Східний Варіант