Прогулянка містом, не виходячи з дому: як у Старобільську розвивають онлайн-туризм
У Старобільську створюють цикл екскурсій містом. Так хочуть залучити туристів і розповісти самим жителям про історію і цікаві місця їхнього рідного міста.
Детальніше — в матеріалі «Східного варіанта».
«Не було б щастя...»
У зв'язку з пандемією коронавірусу у світі багато міжнародних донорів стали фінансувати програми онлайн навчання, виставок, презентацій тощо.
Громадська організація «Дієва громада» не перший рік займається культурними та освітніми проєктами, тому їм цей напрямок здався цікавим, розповідає голова організації Оксана Очкурова.
«Європейський союз оголосив конкурс грантів. Це були інфраструктурні гранти як реакція на пандемію. Вони запрошували організації, які працюють у сфері культури. І не тільки громадські організації, державні установи теж брали участь в цьому конкурсі грантів. Це була така інституційна підтримка для культурних організацій. І ми як організація, яка працює у сфері культури. Ми вже реалізували досить проєктів, крім того, я проходила навчання в академії культурного лідерства, була знайома з грантодавцями та вирішила скористатися цією можливістю», — розповідає Оксана.
Спочатку в проєктній заявці не було ні слова про онлайн екскурсії, згадує Оксана. До цього прийшли пізніше.
«На першому етапі ми пропонували онлайн-зустрічі з відомими в нашому місті діячами, скажімо, культури, археології, краєзнавства і так далі. З кожним запрошеним гостем було дві зустрічі. Перша зустріч — це знайомство. Друга була вже присвячена конкретному питанню, на якому гість знається найкраще», — згадує вона.
Все змінила зустріч з Олександром Набокою, згадує Оксана.
Головна мета — зацікавити
Олександр Набока — історик. Викладає в університеті. Його пристрасть — Старобільські легенди про Нестора Махна і його скарби, розповідає Оксана.
«Другим етапом стала саме відеоекскурсія. Його ми втілили спільно з громадською організацією “Inventors”. Була ідея вже створення саме трьох відеоекскурсії. Вони лежали на поверхні. Перша екскурсія «Старобільськ — повітове місто», її знімали в музеї. Вона вийшла як оглядова екскурсія містом, розповідали про засновників міста тощо. Але в наших екскурсіях ми не робимо акцент на якихось історичних фактах, датах і цифрах. Наша головна мета — зацікавити людей Старобільська, щоб людина якийсь затравок отримала і захотіла приїхати, подивитися, відчути, щоб щось нове почерпнути», — пояснює Оксана.
Сценарій другої екскурсії писали з допомогою Олександра Набоки, оскільки вона стосувалася якраз Нестора Махна.
«Туди увійшли кадри вже створеного раніше фільму. Він вийшов декілька років тому, його вже показували на день міста. Третя ж екскурсія абсолютно унікальна. Там вийшла така фантастична історія, як Ільф і Петров писали роман “12 стільців”. Тут ми торкнулися історичного факту, що Ільф і Петров приїжджали в Старобільськ, вони тут були, надихалися образами персонажів, які лягли в основу роману. І, загалом, на наш погляд вона вийшла найяскравіша і найцікавіша. Можливо, тому що актори потрапили в ті образи, потрібні», — ділиться Оксана.
Залучали місцевих жителів
Усі ролі виконували місцеві жителі, до послуг професійних акторів не вдавалися, розповідає Оксана.
«Переважно, звичайно ж, учасники громадських організацій. Викладачі університету — Олександр Набока, Катерина Кателенець. Знімалися і співробітники музею. І, звичайно, всі люди, яким ця тема цікава», — пояснює Оксана.
Для багатьох це знімання — не перше, продовжує Оксана.
«Я хочу сказати, що тема знімання фільму для Старобільська не нова. У нас проводили знімання «Дике поле» за романом Жадана. Тоді половина Старобільська брала участь в кастингу. Не всіх відібрали, але багато хто відчув себе акторами, особливо, якщо потрапили на якісь кадри фільму вже змонтованого. А ще більше наших людей на тих кадрах, які не ввійшли у фінальну версію фільму. Тому тут проблеми з акторами взагалі не було. Є багато активних людей, яким цікаво», — розповідає вона.
У рамках цього грантового проєкту команда всі зобов'язання виконала, каже Оксана. Але вони не збираються зупинятися на досягнутому.
«Далі ми будемо думати, яким чином розвивати, як цікавіше показати історію нашого міста, щоб залучити сюди туристів. Тому що в даній ситуації, коли оголошують локдаун, і ми розуміємо, що кудись далеко поїхати не вийде, і ми розуміємо, що потрібно користуватися можливостями внутрішнього туризму. В рамках цього проєкту, а це був інфраструктурний грант, нам вдалося закупити деяке обладнання. Наприклад, квадрокоптер», — ділиться планами вона.
Техніка, куплена на потреби «Дієвої громади», допомагатиме втілювати нові й нові яскраві, сміливі ідеї.
«Уже зараз ми домовилися з міською владою про те, що залишимо в найбільш відвідуваних в місті місцях наклейки з QR-кодами наших екскурсій. Сьогодні практично у кожного з нас є можливість засканувати такий код і насолодитися екскурсією», — резюмує Оксана.