Як допомогти жертвам домашнього насильства? Рішення зі Слов'янська
У 2021 році у дев'яти громадах Донецької області розпочали роботу спеціалізовані служби допомоги жертвам домашнього насильства. Як вони працюють і які види допомоги надають, дізнався «Східний варіант».
У чому проблема?
Домашнє насильство — це проблема не однієї людини, а всього суспільства.
Моніторинг рішень, винесених судами України, показав, що останніми роками кількість фактів домашнього насильства постійно зростає.
Наприклад, до адміністративної відповідальності за домашнє насильство у 2019 році притягнуто 136 213 осіб, у 2020 році — 163 391 особу, за неповний 2021 рік — понад 200 000 осіб.
Приблизно така ж картина спостерігається у сфері кримінальної відповідальності за домашнє насильство.
Щодо Донецької області, то лише в одному Слов'янську за 2021 рік поліцією було складено 1067 актів за випадками домашнього насильства. На сьогодні на обліку поліції перебувають 154 жителі Слов'янської громади, які вчинили домашнє насильство. З них — 136 чоловіків та 18 жінок. При цьому Слов'янськ посідає друге місце у цьому «рейтингу» після Маріуполя.
Яке рішення?
Сьогодні назріла крайня потреба у розв'язанні цієї проблеми. Однією зі складових захисту та підтримки потерпілих від домашнього насильства та насильства за ознакою статі на Донеччині стало відкриття мережі служби первинного соціально-психологічного консультування.
Як допомагають у Слов'янську?
Первинну службу спеціалізованого соціально-психологічного консультування постраждалих від домашнього насильства та (або) насильства за ознаками статі у Слов'янську створено у червні 2021 року.
Хоча взагалі ця робота ведеться давно, з того моменту, коли почали порушуватися питання домашнього насильства, соціальні служби працювали у цьому напрямі. Але не було спеціалізованої служби, яка займалася б саме цим напрямком.
А у січні поточного року служба отримала своє окреме приміщення. Центр служби на вулиці Батюка, 12 створено коштом субвенції з держбюджету. Загалом у його будівництво було вкладено 1 млн 115 тис. грн бюджетних коштів.
На сьогодні допомогу тим, хто постраждав від домашнього насильства у слов'янській громаді, надають три співробітники служби — два соцпрацівники та психолог.
Як це працює?
«Наша служба розпочала свою роботу з інформування людей. Ми зустрічалися з жителями громади. Розповідали про ті послуги, які може надати наша служба. Проводили профілактику булінгу та домашнього насильства. Зустрічалися з дітьми у школах. Загалом спочатку займалися такою освітою», — розповідає керівниця служби Тетяна Певень.
Основними завданнями консультативної служби є:
- надання первинної психологічної допомоги;
- сприяння ефективному розв'язанню проблем самими постраждалими;
- направлення постраждалих в організації або до фахівців, які можуть допомогти у вирішенні їхньої ситуації;
- інформування постраждалих; проведення тренінгів.
Як Слов'янська первинна служба отримує інформацію про випадки домашнього насильства?
Насамперед через співпрацю з патрульною поліцією. Поліції часто доводиться виїжджати на домашні конфлікти, і якщо вони розуміють, що є не просто конфлікт, а є регулярне домашнє насильство, то цю інформацію передають у первинну службу.
«Ми також тісно співпрацюємо зі Службою у справах дітей. Якщо дитина була свідком насильства, вона також вважається жертвою. Співпрацюємо зі шкільними психологами», — уточнює Тетяна Певень.
Консультування поділяється на два етапи.
Спочатку із постраждалими працює соціальний психолог. Він консультує з питань безпеки. Пояснює, куди потрібно звертатися у разі насильства.
Якщо є потреба, жертва домашнього насильства може бути поміщена до реабілітаційного центру, що знаходиться у Дружківці.
Якщо є багаторазове домашнє насильство, жертвами стають діти, то таку сім'ю служба бере під супровід.
«На сьогодні у нас чотири сім'ї з дітьми, які перебувають під соціальним супроводом. Тобто ми дивимося, яка ситуація у сім'ї, запрошуємо на бесіди. Їздимо додому, щоб оцінити, які потреби має сім'я, дитина. І виходячи з цього ми проводимо профілактичну роботу з батьками», — пояснює директорка служби. — «Іноді буває, що разом зі службою у справах сім'ї ми тимчасово поміщаємо дітей у притулок для соціально-психологічної реабілітації. Тоді зазвичай у батьків з'являється стимул змінити своє життя. Вони хочуть повернути дитину додому, як то кажуть, приходять до тями, починають повертатися до нормального життя».
Психолог служби Євген Боженко розповідає, як можна підготувати себе потенційній жертві, щоб не погіршувати перебування поряд із ґвалтівником.
«Насамперед у випадках явного насильства ми складаємо протокол безпеки. Він включає низку питань.
Чи продовжує жертва залишатися поряд із ґвалтівником. Чи відчуває себе жертва в безпеці. Що людина може робити, щоб почуватися у безпеці», — пояснює психолог.
Інструкції передбачають створення умов для того, щоб максимально убезпечити себе, і в екстреному випадку якнайшвидше покинути приміщення, де знаходиться кривдник.
📌 У разі потреби поміняти замки, сховати документи в такому місці, щоб ґвалтівник не міг їх знайти.
📌 Зробити додатковий дублікат ключів.
📌 Зібрати мінімально необхідний набір речей, з яким можна було б залишити житло, де знаходиться ґвалтівник.
📌 Домовитися зі знайомими, до кого можна втекти у разі насильства.
📌 За потреби не затягувати з викликом поліції.
А це точно працює?
Як розповідає керівниця служби Тетяна Певень, за консультаціями звертаються люди абсолютно різного віку та соціального становища. Звичайно, найчастіше це бувають люди, котрі живуть у тяжких соціальних умовах, люди пенсійного віку. Але за допомогою приходять і ті, хто на перший погляд веде благополучний спосіб життя.
«Нещодавно звернувся 14-річний підліток. Була жінка, якій 82 роки, а чоловікові 93. Там ситуація така, що їхня дочка регулярно вживає алкоголь і на цій основі було домашнє насильство. Їм була потрібна допомога, яку ми надали», — розповідає Тетяна Певень.
При цьому, за словами Євгена Боженка, не кожен, хто звертається до служби, відкрито просить про допомогу. Для цього психологу разом із жертвою потрібно пройти певний шлях.
«Частіше просто описують свій стан. Кажуть, що відчувають напругу, страх. І у процесі ми з'ясовуємо, чи хочуть вони щось змінити. Якщо так, тоді надається допомога. Зменшити стан тривожності, розібратися з почуттями. Допомогти людині розібратися у ситуації та оцінити своє місце у ній», — пояснює психолог.
Тим, хто потерпає від домашнього насильства, Євген Боженко радить не зволікати з тим, щоб змінити своє життя.
Звернутися до психолога чи соцпрацівників — це важливий крок, і робити його потрібно якнайшвидше, поки ситуація не вийшла з-під контролю. Не треба думати, що скажуть сусіди чи родичі. Здоров'я і життя набагато важливіше за чужу думку.
Як звернутися по допомогу?
Наразі працівники служби ведуть прийом у будівлі центральної бібліотеки, кабінет номер 1.
Також попередню консультацію можна отримати за телефоном 095 34 64 434.