Тарифні протести на Донбасі. У чому причина і чи зміниться ситуація
Чому в Україні піднялися тарифи? Скільки тепер доведеться платити за газ? Чи обґрунтовано дане рішення? І чи можна вплинути на ситуацію? Розбирався «Східний варіант»
Відразу в декількох областях України пройшли мітинги проти підвищення комунальних тарифів. У Донецькій області до акції приєдналися жителі Слов'янська і Краматорська.
У нинішньому обласному центрі, за повідомленнями місцевих ЗМІ, проти підвищення тарифів мітингували близько 500 осіб.
Протестанти перекрили рух для транспорту через головну площу міста. Не пропускали транспорт, пікетували будівлю міськради Краматорська, намагалися викликати на розмову краматорських чиновників. Доходило до сутичок з поліцією.
У Слов'янську на акцію зібралося близько ста осіб, переважно пенсіонери. Тут мітинг пройшов більш мирно. Мітингувальники зібралися в центрі площі, де розповідали присутнім журналістам про неможливість оплачувати нові тарифи.
І в Слов'янську, і в Краматорську офіційно організаторами акції протестів ніхто не виступив, як пояснили учасники, вони дізналися інформацію про мітинг з інтернету. Жодна з політичних міських сил не підтримала мітинг.
Учасники акції скаржилися на те, що з новими тарифами неможливо гідно жити, купити собі найнеобхідніше, якщо оплачувати комунальні послуги повністю. Висловлювали невдоволення рівнем життя, високими цінами на продукти та ліки. Питання щодо підвищених тарифами були адресовані як представникам державної, так і місцевої влади.
Реакція влади
На підвищення тарифів відреагував міський голова Вадим Лях під час однієї зі своїх пресконференцій:
«Підвищення тарифів б'є не тільки по містянах, а й по міському бюджету. Адже тепер на 30% – 40% збільшується вміст всіх комунальних об'єктів. Ціна зростає в переважно через ціну на газ і електрику. Це ж стосується і води. Якщо на 30% підніметься ціна на електрику, то на стільки ж підніметься ціна і за воду. І тут місто не може впливати на ціни. Якби ми хотіли впливати на ціну на газ, наприклад, то для цього нам потрібно було б мати свою власну газову свердловину».
На скільки піднялися тарифи з 1 січня 2021 року?
Мітинги, що відбулися у всій країні — це наслідок глобального зростання цін на комунальні послуги. Піднялася вартість тепла, електрики, води та транспортування газу.
З 1 січня 2021 року ціни на світло і тепло піднялися до 50%, на газ на 14%.
Кабінет міністрів на засіданні 28 грудня 2020 року підвищив тариф на електроенергію і, зокрема, скасував пільгову ціну в 90 копійок за кВт/год за перші 100 кВт/год. Новий тариф на електроенергію для споживачів складе 1,68 грн за кВт/год для всіх.
Цей тариф діятиме до 31 березня 2021 року. Документ прийнятий «з метою уникнення стрімкого зростання тарифів для населення».
Мінімальна ціна на газ складе 6,99 грн / куб. м, максимальна — 10,8 грн / куб. м. Тарифи на тепло зросли від 5,5% до майже 50%, ціна залежить від регіону України.
Вартість комунальних послуг може різнитися не тільки від регіону до регіону, але і в містах. Як піднялися ціни в нашому регіоні можна судити з публікацій в місцевих соціальних мережах. Це публікації жителів Слов'янська і Краматорська:
Хто впливає на підвищення тарифів і чи можуть якось вплинути звичайні жителі?
Про те, як формуються тарифи на комунальні послуги нам розповів інженер Анатолій Швед.
«Тарифи на різні послуги формуються по-різному. Наприклад, найболючіший для нас тариф на опалення було піднято за розпорядженням Донецької обладміністрації. Річ у тім, що підприємство, яке дає тепло, наприклад, Слов'янську «Донецьктеплокомуненерго» — це вічно збиткове підприємство. Як той же «Словміськводоканал». Їм постійно не вистачає грошей на обслуговування мереж і на виплату зарплат працівникам. Особливо в літній період. А тепер, коли разом піднялися ціни на електрику та газ підприємство звернулося в обладміністрацію за дозволом підняти ціну на тепло», — сказав експерт.
Так за словами Анатолія Шведа основна одиниця тепла 1 гігакалорія піднялася з 1400 гривень майже до 2000 гривень. Що істотно вдарило по гаманцях містян.
«Але крім витрат на зарплати та обслуговування, є ще один момент, що впливає на ціну тепла. Це так звана норма», — розповідає Анатолій Швед.
«Норма» — це різниця між температурою нагрівання води та температурою навколишнього середовища. Скільки потрібно енергії затратити, щоб у квартирах температура була при цьому приблизно 25 градусів.
«Ось тут можуть бути маніпуляції. І це залежить від тепловтрат. Даний момент потрібно перевіряти. Ми з жителями декількох будинків Слов'янська, з фахівцями провели ревізію двоповерхівок і п'ятиповерхівок. Результат ревізії такий, що за нормативом переплата за тепло зараз йде в районі 40% в середньому. Тобто по-хорошому треба знизити вартість тепла до цієї величини. Зараз ми написали листи, запити в різні інстанції аж до Кабінету міністрів і готові їх розіслати», — ділиться Швед.
Окрема тема — тарифи на водопостачання. У Донецькій області проблема води стоїть практично в кожному місті. Не виняток і Слов'янськ. Тут в більшості районів вода йде за графіком, не рідкість пориви та відсутність водопостачання цілодобово. На цьому тлі підняття цін на воду за висловом деяких слов’янців — «це як підіймати ціну на повітря».
Але, як пояснюють фахівці, тарифи на водопостачання і водовідведення встановлює не водоканал, а Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Водночас до обговорення тарифів у разі їх зміни залучаються місцеві органи влади. І тільки після того, як всі охочі озвучують свої побажання і пропозиції, НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг) приймає рішення про підвищення тарифу.
Варто зазначити, що для Слов'янського водоканалу підняття тарифів на воду ніколи не було рішенням ситуації. Перебуваючи в тотальній «борговій ямі» підприємство постійно отримує дотації від міськради. Ситуацію може змінити лише глобальна модернізація мереж і обладнання, на яку необхідні багатомільйонні вливання. Поки у міста на це грошей немає.
Що говорить центральна влада
На тлі протестів кілька заяв зробили й в Києві.
Президент Володимир Зеленський провів нараду з представниками Кабміну, на якому доручив уряду терміново розв'язати питання тарифів для населення.
Кабмін представив президенту попередній план щодо істотного зниження тарифів на газ і встановлення справедливої ціни для споживача.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль у своєму телеграм-каналі заявив про ініціювання перевірки тих постачальників газу, хто встановив найвищу ціну на свої послуги.
«Ми хочемо вийти на системне і збалансоване рішення. Особливо проблемною зараз є ситуація в населених пунктах, де функціонують малі оператори ГРМ, які обслуговують невелику кількість споживачів. Це питання також має бути вирішене найближчим часом», — написав Денис Шмигаль.
Чому підвищилися тарифи в Україні?
Однозначної цілісної й головне зрозумілої для простого споживача відповіді, яка б торкнулася всіх комунальних послуг нам знайти не вдалося. Для висновків ми пропонуємо офіційну відповідь Нацкомісії з регулювання у сфері енергетики. Вона обґрунтувала необхідність підвищення тарифів у 2021 році підвищенням фонду заробітної плати, зростанням цін на паливно-енергетичні ресурси, а також зростанням витрат на послуги з розподілу ресурсів.