Без права на виїзд? Що відбувається на КПВВ Донбасу та що робити зі штрафами
Верховна Рада скасувала штрафи за перетин кордону з РФ під час переміщень з окупованих територій. Умова — гуманітарні причини. Водночас санкції все одно застосовуються, а бойовики продовжують блокувати КПВВ. Чому так відбувається, розбирався «Східний варіант».
З початку пандемії терористи блокують вільний рух через лінію розмежування. Жоден із 7 пунктів пропуску не працює повноцінно. Люди змушені їхати через територію РФ, витрачаючи при цьому чималі суми на проїзд та сплачуючи штрафи.
Раніше за порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію чи виїзду із неї людям доводилося платити до 8,5 тис. гривень. У червні з'явився законопроєкт, що скасовує штрафи. Достатньо мати гуманітарну причину для проїзду. Наприклад, навчання, лікування, оформлення документів, хвороба чи смерть родичів. Але за фактом штрафи продовжуються.
Санкції від прикордонників
На думку народного депутата України Дмитра Лубінця, державна прикордонна служба неправильно трактує норми постанови Кабміну.
«Необхідно роз'яснити голові прикордонної служби, що згідно з постановою Кабінету міністрів не потрібно вимагати папери. Достатньо, щоб громадянин просто сказав: “Я їду з гуманітарних причин. Крапка”. І щоб жоден громадянин України не був оштрафований. Це буде необхідним сигналом для мешканців окупованих територій.
Довідки ВПО прибрали, гроші на погашення заборгованостей із виплати пенсій виділили. Тисячі людей автоматично до нас поїдуть. А ми їх зустрінемо новими дорогами, ЦНАПами, пунктами вакцинації — це і буде нашою реінтеграцією», — розповів Лубінець під час обговорення Стратегії інтеграції внутрішньо переміщених осіб 11 листопада.
Як зазначив нардеп, ніхто не має права перевіряти гуманітарні підстави. Насправді ситуація виглядає навпаки. Якщо документального підтвердження немає, на особу накладають адміністративний штраф.
Чому так відбувається?
Кількість штрафів, у порівнянні з літнім періодом, значно зменшилася, зазначають правозахисники. Однак це не означає, що їх взагалі нема.
Формулювання «гуманітарні підстави» досить розмите і зазначене в законі. При цьому перелік цих самих гуманітарних підстав зафіксовано у постанові Кабінету міністрів. Прикордонна служба фактично на власний розсуд може тлумачити, що таке «гуманітарні підстави» та вимагати цього підтвердження, розповідає координаторка з адвокації БФ «Право на захист» Еліна Шишкіна.
За її словами, якщо людина їде за зазначених у постанові гуманітарних підстав, вона не повинна надавати жодного підтвердження. Проте часто прикордонники справді вимагають доказів. Наприклад, просять показати виклик з університету, повідомлення про зарахування тощо.
«Цього не було на меті ухваленого влітку закону. Він якраз і був спрямований на те, щоби не застосовувати адміністративні штрафи на час карантинних обмежень. Особливо щодо людей, які їдуть через неконтрольовану ділянку українсько-російського кордону: виїжджають до Росії та потім заїжджають через КПП “Мілове”. Люди й так стали заручниками ситуації плюс наклався карантин. Знаючи це і було ухвалено закон», — каже Еліна Шишкіна.
Перелік гуманітарних підстав не є вичерпним. Це дає певні межі розсуду прикордонним службам.
«Ми проводили моніторинг на КПВВ “Гоптівка” та “Мілове”, фіксували значне зниження кількості таких штрафів у липні, серпні. Пам'ятаю, навіть прикордонники в деяких випадках йшли назустріч людям, які таким чином перетинали українсько-російський кордон. Як бачимо, ситуація почала погіршуватися за всі осінні місяці», — розповідає Шишкіна.
У суді виписані адміністративні штрафи визнаються незаконними та скасовуються.
Робота КПВВ
15 листопада угруповання «ДНР» відкрило КПВВ «Оленівка». Він знаходиться поблизу українського пункту Новотроїцьке. Перетнути лінію розмежування можна буде з 8:00 до 15:30. Варто зазначити, що в окупованих містах діє російський «московський» час, а значить з того боку лінії фронту можна буде проїхати з 9:00 до 16:30.
З 11 листопада бойовики ЛНР скасували обмеження на переміщення через КПВВ Станиця Луганська.
Проїхати в один бік без поважних причин можна не більше одного разу на місяць за умови прописки на непідконтрольній частині Луганської області.
Якщо реєстрації немає, ці правила діють лише під час виїзду на підконтрольну територію.
Що потрібно для перетину КПВВ
Псевдореспубліки вимагають попередньої заявки до так званих «міністерств закордонних справ». Кого впускати на контрольовану бойовиками територію окупаційна влада вирішує сама. Так звані «комісії» формують списки на підставі поважних причин. Це може бути навчання, лікування, догляд за хворим чи поховання родичів.
Для включення до списку ДНР необхідно подати заявку із зазначенням відповідної підстави для в'їзду та копій підтверджуючих документів в електронному вигляді через телеграм-бот @ShtabDNR_bot або на адресу електронної пошти [email protected].
З українського боку просять здати ПЛР-тест та встановити додаток «Вдома». Якщо є сертифікат про вакцинацію, цього робити не потрібно. Зазначимо, що російську вакцину Супутник ні в Україні, ні в країнах ЄС не визнають.
Докладніше про правила перетину КПВВ читайте у матеріалі: «Виїхати з ОРДЛО в умовах пандемії».