Куди звертатись в умовах війни? Організації, які допомагають на Донбасі
На сході України активно працює близько десяти громадських організацій, які готові допомогти в умовах посилення бойових дій. Розповідаємо про те, як їх знайти та чим вони допоможуть.
Протягом восьми років війни, з людьми, які потребують допомоги, працюють громадські організації та благодійні фонди. Вони допомагають з документами, житлом, працевлаштуванням для вимушених переселенців.
Зараз, в умовах посилених бойових дій з боку проросійських сил, громадські організації мобілізуються і готові надавати термінову допомогу всім, хто її потребує.
«Східний варіант» зібрав для вас перелік таких організацій і їх контакти.
«Восток SOS»
«У зв’язку із загостренням ситуації ми спробуємо допомогти вам не залежно від часу доби та дня тижня», — пишуть на своїй сторінці у Facebook представники «Восток-SOS».
Чим може допомогти організація:
- гуманітарна допомога;
- правова допомога (відновлення документів, отримання тих чи інших послуг);
- психосоціальна адаптація (допомога психолога)
- консультації з широкого переліку питань.
Основні контакти із загальних питань: (068) 220 43 37, (095) 397 98 48, (093) 923 14 86. Більше контактів можна знайти ТУТ.
Також можна заповнити онлайн-форму на отримання допомоги.
При цьому сама організація також не відмовиться від допомоги. Якщо ви можете допомогти фінансово чи надати житло людям, які виїздять з окупованих чи прифронтових територій чи прифронтових територій, можна заповнити форму.
Також у «Восток-SOS» шукають волонтерів.
«Нам потрібні люди, які готові прийти на допомогу у разі повномасштабного вторгнення Російської Федерації або хочуть волонтерити на наших заходах вже зараз», — повідомляють в організації.
Про те, як долучитися до волонтерства, можна почитати ТУТ.
«Донбас SOS»
«Донбас SOS» надає інформаційну і юридичну допомогу ВПО і цивільному населенню на непідконтрольних територіях.
«Ми не працюємо безпосередньо на КПВВ, проте на власній безкоштовній гарячій лінії надаємо консультації щодо перетину лінії розмежування. А також інформуємо про зміни порядку перетину на своїх ресурсах – на сайті й у Facebook», — кажуть в організації.
«Донбас SOS» має потужний консультаційний центр. Фахівці допомагають з юридичними і соціальними питаннями. Минулого року «Донбас SOS» отримав понад 17 тисяч звернень, 24% з них – щодо процедури перетину КПВВ.
«Найчастіше нас запитують щодо оформлення дозволів від СБУ, перевезення речей (що можна перевозити, а що – ні), процедури самоізоляції (у грудні 2021 року ця процедура була скасована), порядку отримання дозволів від представників НЗФ. Ми також перебуваємо в контакті з колегами, які працюють безпосередньо на КПВВ, та за необхідності зв'язуємо бенефіціарів з ними», — зазначили в «Донбас SOS».
Гаряча лінія: 0 800 309 110.
«Право на захист»
З 2016 року організація працює над проєктом щодо допомоги вимушеним переселенцям і людям, які постраждали від збройного конфлікту. Фахівці проєкту працюють з людьми як в телефонному режимі, так і безпосередньо на КПВВ та у прифронтових населених пунктах.
Офіси організації є у Сєвєродонецьку, Слов’янську, Бахмуті, Маріуполі, Кураховому, Дніпрі, Запоріжжі та Харкові.
«Спеціалісти проєкту надають правові, інформаційні й соціальні консультації та допомогу. На основі зібраної нами інформації про системні порушення здійснюються адвокаційні заходи, спрямовані на вдосконалення законодавства та правозастосовної практики», — кажуть в організації.
Гаряча лінія для допомоги ВПО: (099) 507 50 90, (068) 507 50 90, (093) 507 50 90.
Більше контактів ТУТ.
«Проліска»
Гуманітарна місія «Проліска» допомагає мирному населенню в умовах війни з 2014 року. Допомога, яку надають консультанти та фахівці організації, найрізноманітніша — від забезпечення речами першої потреби до юридичних консультацій і супроводу:
- допомога при перетині лінії розмежування, включаючи допомогу в оформленні електронних пропусків на перетин лінії розмежування та транспортний супровід на електрокарах на КПВВ «Станиця Луганська»;
- соціальний супровід для людей вразливих груп, що постраждали внаслідок війни;
- допомога психологів;
- домашній догляд для людей, що не можуть себе самостійно обслуговувати, включаючи надання засобів гігієни;
- різного роду консультації та адвокаційні кампанії.
Детальний перелік послуг, які надає гуманітарна місія «Проліска», можна знайти ТУТ.
«Проліска» — одна з тих організацій, яка працює в безпосередньому контакті з людьми, що потребують допомоги тут і зараз.
Гаряча лінія: 0932022232.
Більше контактів ТУТ.
Данська рада з питань біженців
Фахівці «Данської ради з питань біженців» також допомагають людям у гуманітарних та інших питаннях, пов'язаних з документами та перетином лінії розмежування.
Більше про діяльність організації читайте в матеріалі «Східного варіанту»
Фахівці DRC у коментарі «Східному варіанту» розповіли, яку допомогу надають безпосередньо на КПВВ.
«Допомога надається на трьох КПВВ: «Мар’їнка», «Майорське» та «Новотроїцьке». На кожному з цих КПВВ працює один юрист. Оскільки наразі робота КПВВ обмежена, юристи працюють у відповідних центрах надання БВПД та на тих пунктах пропуску, які люди можуть перетнути», — зазначила головний юрист сектору «Вугледарське бюро правової допомоги» Маріупольського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Олена Борзило.
Як розповіла пані Олена ще до початку цьогорічної ескалації, найчастіше люди звертаються з таких питань:
- перетин лінії розмежування в період дії карантину;
- переміщення товарів (грошових коштів, ліків, тютюнових виробів) через лінію розмежування;
- строки прийняття спадщини/надання додаткового строку для прийняття спадщини;
- обмежувальні заходи, введені на період дії карантину;
- призначення пенсії вперше та підтвердження трудового стажу;
- встановлення факту смерті/народження на тимчасово окупованій території України;
- оформлення та отримання біометричних документів, вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України у формі книжечки та інші питання щодо документів.
«Также оказываем помощь в проверке разрешения или заполнении заявления для получения разрешения на п«Також надаємо допомогу в перевірці чинності дозволу або заповненні заяви для отримання дозволу на переміщення осіб через лінію розмежування в межах Донецької та Луганської областей», — додала Олена Борзило.
Контактний центр безоплатної правової допомоги: 0 800 213 103
Контакти «Данської ради з питань біженців»: [email protected]
«Червоний хрест»
«Червоний хрест» в Україні працює з перших днів збройного конфлікту. Зокрема, фахівці допомагають вимушеним переселенцям, людям з прифронтових населених пунктів, госпіталям та лікарням. Зазвичай це гуманітарна та матеріальна допомога: надання продуктів харчування, одягу, взуття, ліків тощо.
Згідно з даними організації, «Червоний хрест» виконує на сході України понад 20 програм. Допомогу надають і українцям, які живуть на непідконтрольній уряду території.
З 2014 року «Червоний хрест» допоміг понад 1 млн внутрішньо переміщених осіб.
Крім того, на підконтрольній території у «Червоному хресті» можна пройти навчання з першої допомоги.
Контакти: Луганська обл. — 050 267 43 57; Донецька обл. — 050 450 69 90, 062 646 03 33.
«Восточная пра«Східна правозахисна група»
Ще одна організація, яка тривалий час допомагає відстоювати права людей, що постраждали від війни. «Східна правозахисна група» працює з 2014 року. Головною місією в організації називають всебічний захист прав людини в східних регіонах та прифронтових населених пунктах, а також — на непідконтрольній території.
Зокрема, «Східна правозахисна група»:
- консультує та надає правову допомогу людям, чиї права порушені;
- документує порушення прав людини;
- супроводжує вимушених переселенців у різних інстанціях, в тому числі в судах, для відстояння їх прав.
Контакти: 099 260 3 507, [email protected]
***
За оцінками правозахисників, щодня в громадських організаціях знаходять підтримку сотні людей, які постраждали від збройного конфлікту. Після звернення люди щонайменше отримують консультацію та алгоритм дій в тій чи іншій ситуації. Таким чином на підконтрольній Україні території кожен може знайти допомогу в благодійних чи громадських організаціях.