Реформа поліції на Донбасі: підсумки 5-ти років
Що змінилось з моменту старту реформи міліції в поліцію
Наше суспільство майже відвикло від фрази «викликай міліцію» або ж «товариш міліціонер». Все просто — пройшло вже 5 років з моменту старту реформи міліції в поліцію.
Рівень довіри до старої міліції та ДАІ був настільки низьким, що уряд вирішив позбавлятися від такого органу цілком і повністю. Та й події часів Революції Гідності та війни на Донбасі показали, що серед правоохоронців є багато зрадників і злочинців.
Старт нової Національної поліції України повинен був розв'язати одвічні проблеми — корупцію, злочинність і бандитизм серед охоронців закону.
Сьогодні ми розберемося, чи торкнулися ці зміни поліціянтів Донеччини та Луганщини.
У травні 2015 року Верховна Рада України підтримала законопроєкт про створення нової поліції. У серпні закон підписав президент, а в листопаді він набув законної чинності.
Перехідний момент з міліції в поліцію був складним, адже звідки було взяти нові кадри, нову форму і де взяти стільки нових написів «Поліція»? Тоді було вирішено провести загальну атестацію наявних співробітників, і завдяки їй зрозуміти, чи підходять старі кадри для роботи в новій структурі.
Відправивши запит до поліції Донецької та Луганської областей, ми змогли отримати відповідь лише від Донецької.
Як заявляє керівництво кадрового забезпечення, проводилося глибоке і всебічне вивчення особистих якостей співробітників міліції. Дивує лише те, що за 20 днів атестаційна комісія змогла перевірити 3648 співробітників, які виявили бажання працювати в новій поліції, тобто по 182 співробітники на день, а якщо взяти 8-ми годинний робочий день, то на кожного співробітника виділялося по 2,7 хвилини.
Із загальної кількості охочих, не пройшли всього 36 співробітників, тобто система очистилася лише на 0,99%. Луганська поліція проігнорувала наші запити, і ми не маємо у своєму розпорядженні такої інформації, що може підкреслити не прозору роботу відомства.
Відзначимо, що першим етапом реформи була ліквідація ДАІ з наступним створенням патрульної поліції. ДАІ ліквідували в січні 2015 року, а патрульна поліція в Краматорську та Слов'янську з'явилася в травні 2016 року, в Сєверодонецьку, Лисичанську та Рубіжному через тиждень після Слов'янська, а останні патрульні присягнули в Маріуполі. Тобто до моменту появи патрульних, на дорогах Донбасу тривалий час працювали співробітники ліквідованого ДАІ. Це був перший етап реформи поліції.
Решта етапів реформи передбачали заміну старих департаментів і управлінь на нові, які могли об'єднати функції відразу декількох, оптимізуючи роботу поліціянтів.
Однак, вирішуючи одну проблему не можна не враховувати відсутність притоку нових кадрів, тому ліквідуючи управління захисту економіки (займалося затриманням хабарників) старих співробітників просто переводили до різних відділів, які необов'язково були пов'язані з економічною безпекою, і звідси йшла втрата кваліфікованих співробітників, які змушені були переучуватися під нову спеціальність.
За роки незалежної України ми часто чули про так званий «міліцейське свавілля», під яким мали на увазі вчинення злочинів співробітниками міліції. Співробітники відчували свою безкарність, а населення часом боялося зайвий раз відстояти свою правоту перед людиною в погонах.
Реформа мала на меті, що такі співробітники як мінімум будуть залишати лави поліції, а як максимум будуть покарані та потраплять до тюрми. Ми вирішили пошукати гучні випадки правопорушень з боку копів і дізнатися, чим це все закінчилося.
У Луганській області викрили співробітників поліції які спочатку продавали наркотики, а потім вимагали хабарів з покупців. Сталося це півтора року тому, справу передали до суду в серпні 2019, проте слухання ще йдуть.
В Луганской области в апреле 2019 передали в суд дело в отношение полицейского, который сломал палец гражданину за видеосъёмку.
У Луганській області у квітні 2019 передали до суду справу відносно поліціянта, який зламав палець громадянину за фільмування. Поліціянти перевіряли у громадян документи, а співробітник благодійної організації поцікавився тим, що відбувається, попросив показати документи поліціянтів, на що отримав відмову і під час бійки поліціянт зламав палець громадянину.
Поліціянт був приряджений з Запорізької області, проте вироку поки що немає.
І знову Луганська область, але випадок дійсно кричущий. Оперуповноважений зі Сватівського відділу поліції спільно з військовим вирішили пограбувати місцевого жителя.
На кону було 100 000 гривень, тому військовий взяв із собою зброю і навіть зміг її застосувати, але людини не вбив. Зрештою весь задум провалився і грабіжників у формі затримали. У травні справу передали до суду, однак вироку ще немає.
У Маріуполі п'яний поліціянт скористався послугами таксиста у вечірній час. Після поїздки йому здалося, що таксист вкрав його посвідчення і через тиждень почав шукати таксиста.
Коли знайшов, то доставив його до відділу поліції та почав вибивати з нього зізнання в крадіжці куртки й посвідчення. Таксист отримав серйозні травми, а співробітника поліції звільнили з органів, кримінальну справу передали до суду, але вироку поки що немає.
Корупція в органах поліції, на жаль, не зникає.
Черговим фактом хабарництва став слідчий з Донецької області, який отримав близько 50 000 гривень, а пізніше намагався втекти на своєму авто під час затримання вулицями Краматорська.
Втекти-таки не вдалося, співробітника затримали, у вересні справу передали до суду, але вироку немає. Мова йде про слідчого Трухана Михайла Вікторовича.
З п'яти справ, в яких фігурували співробітники поліції жодна не дістала логічного завершення. Обвинувальних вироків можна чекати роками, а попит суспільства так і не був задоволений, адже саме заслуженого покарання для злочинців в погонах і вимагало громадянське суспільство.
Варто зазначити, що однією з головних проблем є майже не реформована судова система, тому якоюсь мірою не вся вина лежить на плечах Національної поліції України.
У липні цього року на сайті МВС був опублікований звіт, про те що за поточний рік співробітникам поліції довіряє 49% опитаних і 51% жителів довіряє співробітникам патрульної поліції. У порівнянні з 2018 роком відчувається приріст в довірі на 16%.
На дорогах встановлюють камери автоматичної фіксації правопорушень, поліція регулярно отримує нові автомобілі, співробітникам за вигідними кредитами почали видавати житло.
Невеликі зміни помітні вже зараз, але деякі моменти досі тягнуться від старої міліції й, можливо, тільки час зможе розсудити, чи будуть зміни в правоохоронній системі.
Дмитро Браславський, фото надані автором