Гроші, житло, медицина: як переселенцям з Донбасу допомагають ЄС та ООН
Переселенці зі сходу України не лишаються наодинці з бідою. Різні країни світу готові допомагати. Розповідаємо як.
З 2014 року в Україні було майже півтора мільйона вимушених переселенців з Донбасу та Криму. З початком повномасштабного вторгнення РФ очікується, що ця цифра може сягнути 6 млн людей, при цьому сотні тисяч з них — жителі Донбасу.
Повз таку кризу в Україні не пройшли міжнародні організації та окремі країни. Вони регулярно оголошують про нові форми допомоги вимушеним переселенцям в Україні, а також біженцям, які змушені були виїхати закордон.
«Східний варіант» розповідає, як переселенці з Луганщини та Донеччини можуть скористатися цією допомогою.
ООН
Допомога від ООН в умовах війни має два основні напрямки — фінансові виплати вимушеним переселенцям та біженцям, а також фінансування майбутніх житлових програм, які зараз розробляються в Україні.
В Україні є своя національна система виплат вимушеним переселенцям. На неї виділили 600 млн грн, аби щомісяця виплачувати переселенцям по 2 тис. грн на дорослу людину і по 3 тис. грн на дитину.
ООН своєю чергою допомогає тим людям, які найбільше постраждали від війни, а також соціально незахищеним українцям, зокрема пенсіонерам. Їм організація планує виплачувати по 2200 грн протягом 3-х місяців. Всього планують охопити 700 тисяч українців.
За повідомленням українського уряду, зараз працюють над технічною складовою виплат. Скоріш за все, отримати їх можна буде через ДІЮ, так само як і виплати національного рівня «ЄДопомога».
В уряді уточнюють, що додатково оформлювати виплату від ООН не потрібно.
«Виплата допомоги в рамках реалізації проєкту здійснюється додатково без подання окремого звернення внутрішньо переміщеною особою на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб», — йдеться у повідомленні уряду.
Також нарахування цих коштів не залежатиме від отримання людиною інших видів допомоги від держави, зокрема виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
При цьому ООН допомагає не лише внутрішньо переміщеним особам, але й біженцям, які переселилися до Польщі. Там людина може отримати 700 злотих на одну особу + 600 злотих на додаткового члена сім’ї (не більше чотирьох). Грошова допомога надається одноразово, раз на місяць, мінімум три місяці поспіль.
Далі — процедура, за якою можна оформити виплату:
- В першу чергу потрібно заповнити форму на сайті. Для однієї сім’ї необхідно відправити лише однієї форму. «Сім’я» означає: дорослого, подружжя або цивільного партнера та дітей віком до 18 років.
- Якщо у вас є інші члени сім’ї (наприклад, бабуся, дідусь, дорослі повнолітні діти): ви можете подати запит на реєстрацію разом, але вони будуть записані окремо, і під час реєстрації в центрі потрібно буде вказати окремий номер телефону для них.
- Потім працівники призначать дату для зустрічі в офісі. Про це надішлють текстове повідомлення та запросять до центру;
- Працівники попереджають, що через велику кількість запитів, зустріч зможуть призначити через кілька тижнів.
Друга сфера допомоги ООН — фінансування будівництва житлових приміщень для переселенців. Тут мова йде про будівництво модульних містечок, переобладнання нежитлових приміщень та ремонт зруйнованих будівель.
Український уряд підписав меморандум з ООН про співпрацю в цьому напрямку. Конкретних цифр поки не називають.
«Зараз це ключове завдання для України. Ми вже маємо пропозицію щодо будівництва житла, до прикладу, на Полтавщині та в інших областях, де наразі перебуває велика кількість ВПО. Тому будемо рухатися й напрацьовувати реальні кроки, щоб кожен українець, хто вимушено залишив свій дім, жив у комфортних умовах», — зазначила віцепрем'єр-міністр України Ірина Верещук.
ЄС
Європейський союз з перших днів війни активно включився у надання допомоги українцям, які залишили домівки, перебувають у блокадних містах або постраждали від воєнних дій.
Зокрема, ЄС спростив процес прийому вимушених переселенців та вперше активував Директиву про тимчасовий захист (ДТЗ). Це дозволило українцям за спрощеною процедурою в'їжджати в країни ЄС. Тому жителі Донбасу, які не мають закордонних паспортів, можуть виїхати закордон. Для цього достатньо внутрішнього паспорта, а для дітей — свідоцтва про народження.
Також нині немає жорстких обмежень на термін перебування українців у ЄС. Раніше без виїзду в Європі можна було знаходитись не довше 90 днів, зараз же цей термін збільшений до 3 років.
Крім того, українці в ЄС отримують соціальні гарантії. Вони, зокрема, мають доступ до житла, ринку праці, соціальної та медичної допомоги. Людям в ЄС можна офіційно працювати, а дітям — ходити в школи та садочки.
Тих, хто залишився в Україні та є внутрішніми переселенцями, ЄС також має намір підтримувати. Для цього готують низку грантів. Однак, до самих переселенців вони потраплятимуть не напряму, а через реалізацію спеціальних проєктів.
ЄС оголосив конкурс таких проєктів, які будуть допомагати переселенцям в Україні. Частина коштів піде на відновлення районів Луганської та Донецької, які постраждали від війни. Але виключно тих, які перебувають під контролем української влади.
Суми грантів коливатимуться від 200 тис. до 2 млн грн, а тривалість проєкту має складати від 6 до 18 місяців.
Стежити за проєктами від ЄС можна ТУТ.
Додаткова допомога країн Європи
Говорячи про підтримку світу, не можна не відзначити те, як окремі країни приймають переселенців, в тому числі з Донбасу. Здебільшого, на слуху Польща, Латвія, Естонія. Однак, і інші країни виділяють українським біженцям достойні виплати та допомогу.
Зокрема, Швейцарія вирішила надавати спецстатус українцям та членам їхніх сімей. Головна умова — не отримувати до цього допомогу від інших країн.
Людям, які мають спецстатус, у Швейцарії виплачують 1600 доларів щомісяця. Але варто зазначити, що Швейцарія — одна з найбільш дорогих країн Європи.
Також біженці із цим статусом отримують медичне страхування, а в деяких регіонах країни — безкоштовні мовні курси та інші програми допомоги.
Детальнішу інформацію можна знайти ТУТ.
Уряд Австрії крім грошової допомоги, забезпечує біженців одягом на суму в 150 євро, а для дітей видають талони у 200 євро на шкільне приладдя. Також в Австрії нещодавно ухвалили закон, який автоматично доєднує до системи медичного страхування країни всіх українців, що виїхали після 24 лютого.
А у Франції готові створити 10000 робочих місць для українських біженців. Про це заявила Федерація французьких підприємців. Всього до цієї програми залучили близько 600 підприємств по всій країні. Контракти передбачатимуть допомогу з вивченням мови та додаткове медичне страхування.
Там також запустили україномовний сайт.
Топ сервісів
Низка сервісів, які й раніше публікували можливості для українців, нині активно інформують про можливості, які дає Європа вимушеним переселенцям.
🔵 European Comission — тут зібрана вся ключова інформація щодо перетину кордону в країні ЄС, про те, хто має право на тимчасовий захист та на звернення за міжнародним захистом, а також про права на поїздки всередині Європейського Союзу.
🟡 legalaid.gov.ua — сервіс, де можна знайти багато юридичних порад для біженців у Європі.
🔵 House of Europe — тут можна шукати допомогу від ЄС: професійні гранти, програми підтримки (здебільшого в культурній сфері), можливості з розвитку в умовах війни.
🟡 UniStudy — це сервіс для освітян та студентів, зокрема переселенців, де вони зможуть знайти стипендіальні програми, навчальні курси, обміни та інші можливості.
🔵 helpukrainians.jooble.org — тут можна безплатно дізнаватися про вакансії для українців у Польщі, Угорщині, Словаччині, Румунії, Чехії, Молдові та Німеччині.